Jastrzębska Spółka Węglowa postawiła na nowoczesne rozwiązania stosowane w geodezji powierzchniowej. Grupa dokonała zakupu sprzętu umożliwiającego prowadzenia dokumentacji w technologii 3D.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej prowadzonych jest kilka projektów mających na celu unowocześnianie procesów zarządzania oraz projektowania w kopalniach. Jednym z projektów jest modelowanie złoża 3D i harmonogramowanie produkcji. Wszystkie projekty wymagają zaangażowania kopalnianych działów mierniczo-geologicznych oraz zakupu nowoczesnego sprzętu. Po wcześniejszych zakupach nowoczesnych tachimetrów, mierniczy z JSW otrzymali skanery ręczne.
- Prowadzony przez JSW proces cyfryzacji i informatyzacji ciągu produkcyjnego wiąże się wprost z doposażeniem działów mierniczo-geologicznych w nowy sprzęt. Musimy pamiętać, iż w warunkach kopalni i zarządzania procesem wydobycia faza przygotowania produkcji ma kluczowe znaczenie dla jej racjonalności i trafności. Oznacza ona zebranie niezbędnych informacji o charakterze wybieranego złoża, zwłaszcza czynnikach ograniczających prowadzenie eksploatacji. Proces cyfryzacji i informatyzacji jest zapisany w strategii do roku 2030 w programach, „Jakość” i „Efektywność” – powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.
Użycie skanerów ręcznych wynika ze specyfiki górnictwa na Górnym Śląsku, a w szczególności w zakładach JSW, gdzie wyrobiska prowadzone są na znacznych głębokościach, a gabaryty i zagrożenia naturalne ograniczają wykorzystanie tradycyjnych urządzeń pomiarowych. Zdaniem geodetów nie ma już innej alternatywy dla dobrej dokumentacji kopalni podziemnych, niż przejście z istniejącej dokumentacji 2D na dokumentację 3D. Przy tak dużej koncentracji robót górniczych i przygotowawczych oraz robót eksploatacyjnych projekt narzuca potrzebę zastosowania nowoczesnych urządzeń i przyrządów pomiarowych, które zapewniają wysoką dokładność przy stosunkowo krótkim czasie pomiaru, niepowodujących przerw w ruchu zakładu górniczego.
Pierwszym etapem wdrożenia skanerów ręcznych w kopalniach JSW było przeprowadzenie pomiarów testowych z zastosowaniem różnego typu skanerów laserowych. Tu bardzo pomocni okazali się pracownicy Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, których wsparcie merytoryczne pozwoliło na szybkie podjęcie decyzji o zakupie skanera ręcznego typu ZEB-REVO RT. Jest to niewielkie, mobilne urządzenie pozwalające na wykonanie skanu w ruchu, jego całkowita waga nie przekracza 1 kg. Prócz szerokiego zastosowania przy pracach dołowych, skanery są wykorzystywane do prac na powierzchni przy pomiarze objętości hałd węgla, urobku oraz przy inwentaryzacjach obiektowych.
Kolejną częścią projektu wdrożenia pomiarów 3D w kopalniach należących do Jastrzębskiej Spółce Węglowej jest zakup skanerów stacjonarnych. Do tej pory Spółka na zakup nowoczesnych urządzeń pomiarowych wydała prawie 2 miliony złotych, w niedalekiej przyszłości chce wydać kolejne 2,5 miliona złotych. Pełny pierwszy model 3D złoża w JSW ma być gotowy pod koniec roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
718Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
672Setki pracowników fabryki w Gliwicach zostanie bez pracy. "Zwolnienia posypały się z tygodnia na tydzień"
599W Katowicach stabilizacja cen mieszkań. Na jaki metraż stać mieszkańców stolicy woj. śląskiego?
471Czołowy deweloper przemysłowy Górnego Śląska i Zagłębia postawi w Gliwicach kolejne centrum logistyczne
441Znani inwestorzy na pokładzie Digitree Group. Transakcja za ponad 12 mln zł
+6 / -0Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
+6 / -0900 dodatkowych miejsc dla samochodów. Katowice Airport buduje parking za ponad 10 mln złotych
+4 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
+3 / -0Spektakularna inwestycja w centrum Katowic. Do renowacji 11 zabytkowych kamienic (wizualizacje)
+2 / -0Kupił, nie kupił... kupił, choć mniej i dużo później. 8 wodorowców za rok zasili flotę GZM
0W sercu Brennej powstanie nowy duży kompleks hotelowy. Tak ma wyglądać (wizualizacje)
0Najlepsze budowy ze śląskiego wyróżnione! Znamy laureatów 28. edycji konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"
0Spektakularna inwestycja w centrum Katowic. Do renowacji 11 zabytkowych kamienic (wizualizacje)
0Deweloperzy sprawdzili, gdzie najłatwiej zacząć inwestycję. Jak wypadły Katowice?
0