W Jastrzębiu–Zdroju oficjalnie zainaugurowała dziś działalność kopalnia węgla kamiennego „Bzie-Dębina”. To najnowszy zakład w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Głębokość szybu, który dziś zyskał nowe imię „Jan Paweł” (dotąd 1-Bzie), to 1164 metry. Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zainwestować w swój najnowszy zakład wydobywczy 3 miliardy złotych do 2030 r.
– Dwanaście lat temu w tym miejscu było tylko błoto, łąka i nieużytki - powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
I dodał: - Razem z kolegami przyjechaliśmy tu w styczniu 2007 r. i powiedzieliśmy: „Tu będzie kopalnia”. I to się sprawdziło - powiedział.
Prezes dodał, że inwestycje związane z tą kopalnią będą bardzo duże. W latach 2019 – 2022 nakłady inwestycyjne wyniosą około 922 mln zł.
Nowa kopalnia to szyb „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny. Kolejne powstaną w ciągu najbliższego roku. W planach jest też budowa kolejnego szybu wentylacyjnego – w pobliskich Zebrzydowicach.
– Na gospodarkę trzeba patrzeć całościowo. Nie ma nowoczesnej gospodarki bez stali, a nie ma stali bez węgla koksowego. Ta super nowoczesna kopalnia będzie potrzebna Polsce i całej Europie. Trzeba przypomnieć, że węgiel koksowy został uznany przez Unię Europejską za surowiec strategiczny, dlatego należy się cieszyć, że mamy do czynienia z rozbudową tego potencjału
– powiedział premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w dzisiejszych uroczystościach.
Zasoby operatywne nowej kopalni szacowane są na ok. 180 mln ton węgla. Większość, bo 95 proc. zasobów, to węgiel koksowy typu 35, który znajduje się w dwóch złożach: „Bzie-Dębina” 1- Zachód (71,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2051 r.) oraz „Bzie-Dębina” 2-Zachód (106,4 mln ton, koncesja ważna do końca 2042 r.).
– W tym złożu jest bardzo dobrej jakości węgiel koksujący, spełniający najwyższe standardy. To jest największe złoże węgla koksującego w Europie, które w tej chwili próbujemy rozciąć i jesteśmy w tym zdeterminowani, bo to kluczowa inwestycja dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej
– powiedział Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju.
Rozpoczęcie wydobycia w pierwszej ścianie będzie możliwe w 2022 r. Jako pierwszy przewidziany do eksploatacji wybrano pokład 404/1 m.in. ze względu relatywnie szybką możliwość jego udostępnienia. Jednak docelowo – czyli przed rokiem 2030 – kopalnia będzie wydobywać węgiel już w czterech ścianach. Urobek trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Ruchu „Zofiówka”. Uruchomienie nowej kopalni znacząco zwiększy zdolności produkcyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej, bo docelowo zakład ma wydobywać ok. 2 mln ton węgla koksowego rocznie, a jego żywotność oceniana jest na co najmniej 30 lat. Tym samym wpisuje się w Strategię Rozwoju JSW, która zakłada wzrost wydobycia węgla, przede wszystkim koksowego, do 18 mln ton w 2030 r.
– Górnictwo węgla koksowego ma przed sobą świetlaną przyszłość – potwierdza Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Dziś w kopalni „Bzie-Dębina” pracuje ponad 230 górników, którzy zostali tu przeniesieni z innych zakładów Spółki. Są zatrudnieni w oddziale robót przygotowawczych oraz w oddziałach elektrycznym i maszynowym. Ich praca to przede wszystkim drążenie przodków: badawczo–transportowego B-1 oraz przecinki W-4. Do końca roku kopalnia będzie zatrudniać 300 osób. Na tym oczywiście nie koniec, bo docelowo w zakładzie znajdzie pracę 2000 osób.
Decyzja o wydzieleniu nowej kopalni ze struktur kopalni zespolonej „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” została podjęta przez zarząd JSW SA na początku bieżącego roku. Zdecydowano też, że zakład będzie nosił nazwę „Bzie-Dębina” – od nazwy złoża węgla. Do tej pory najmłodszą polską kopalnią węgla kamiennego była KWK „Budryk” w Ornontowicach, która ruszyła z wydobyciem węgla w marcu 1994 r. Od 2008 r. zakład znajduje się w strukturach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3737Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1381Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1358O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1216Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1190Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
+3 / -1Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0
~bizneswomen 2019-09-25
21:36:24
Patrząc na wszystkie strajki i manifestacje należy zadać sobie pytanie - kto będzie tam pracować? :)
~micju34 2019-09-26
14:51:15
~bizneswomen - widać, że nie w temacie...
W Jsw ma kto pracować, a manifestują i chcą strajkować górnicy z Pgg
~Jacek Kamiński 2019-09-30
20:43:54
"Ruszyła" a węgiel najszybciej za 2 lata...
Propaganda lepsza jak za Gierka.
A premier się tam promował...