Już jutro, 28. listopada, SpaceX planuje wystrzelić rakietę Falcon 9, która umieści na orbicie satelitę zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Swój udział w stworzeniu satelity miały dwie firmy ze Śląska.
Głównym celem misji "PW-Sat2" jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego, stworzonego przez polskich studentów, który ma szansę zapoczątkować nową erę w eksploracji kosmosu. Projekt jest prowadzony przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Polski satelita będzie wyposażony w innowacyjny system deorbitacyjny, który może przyczynić się do rozwiązania problemu tzw. "kosmicznych śmieci", czyli części rakiet, wahadłowców, satelit i rakiet czy reaktorów atomowych, które kiedyś zasilały satelity. Zagrażają one czynnym orbiterom czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki rozwiązaniu zaproponowanemu przez polski zespół, za sprawą specjalnego żagla deorbitacyjnego, satelita po zakończeniu misji zwiększy swoją wielkość do 4 m2. Zwiększy to znacznie opór aerodynamiczy satelity, przyspieszając obniżanie jego orbity i doprowadzając do spalenia.
W projekt zaangażowane są dwie firmy ze Śląska - Future Processing i FP Instruments, które ufundowały komputer pokładowy satelity oraz dostarczały rozwiązań w dziedzinie software'u i hardware'u:
- Pod koniec 2015 roku nawiązaliśmy współpracę z Future Processing Sp. z o. o. oraz FP Instruments Sp. z o. o., które zostały naszymi partnerami strategicznymi i zasponsorowały zakup komputera pokładowego. Programiści Future Processing we współpracy z naszym zespołem stworzyli oprogramowanie pokładowe komputera. Kod źródłowy oprogramowania i wielu komponentów jest udostępniony publicznie na stronach github.com/PW-Sat2 - poinformowali twórcy projektu na swojej oficjalnej stronie internetowej.
Rakieta z polskim satelitą wystartuje 28 listopada. Dopuszczana jest możliwość przesunięcia startu o jeden dzień, na 29.11.
Tagi: spaceX, PW-Sat2, Future Processing
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
838Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
531Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
523Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
495Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
474Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0
~adrianek 2018-11-28
16:17:07
fajnie, brawo dla naszych