1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie kolejny, ważny etap tzw. uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Teoretycznie, od dziś, na Śląsku nie powinno już być bezklasowych i najstarszych kotłów na węgiel. Czy tak jest faktycznie? Oczywiście, że nie. Teraz przyszłość uchwały antysmogowej leży w rękach samorządów, które mają odpowiednie instrumenty, by ją egzekwować. Działacze Karnego Kopciucha zamierzają uważnie sprawdzać, jak samorządy wywiązują się z tego obowiązku.
Na ten moment czekali wszyscy, którym zależy na jakości powietrza na Śląsku. 1 stycznia 2022 roku w województwie śląskim wchodzi w życie kolejny, ważny etap tzw. uchwały antysmogowej. Od dziś nie mogą już być eksploatowane kotły bezklasowe (bez tabliczki znamionowej) oraz te wyprodukowane przed 2007 rokiem.
Czy mieszkańcy Śląska wzięli sobie do serca nowe przepisy i wymienili najstarsze kotły kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła? Wystarczy wyjrzeć za okno, by stwierdzić, że nie wszyscy.
Czy ci, którzy nie wymienili kotłów, mają się czego obawiać? Znowu: teoretycznie tak. Od dziś urzędnicy oraz strażnicy miejscy czy gminni będą mogli między innymi:
A jak to będzie w praktyce?
Teraz los uchwały antysmogowej leży w rękach samorządów. Miasta i gminy mają wszelkie niezbędne narzędzia, by zmobilizować mieszkańców do stosowania obowiązujących przepisów. Śląski Związek Gmin i Powiatów wypracował bardzo sensowne i życiowe rekomendacje. Przewidują one między innymi, by nie karać tych, którzy nie zdążyli z wymianą kotła nie ze swojej winy – przewiduje Wacław Wrana – koordynator akcji Karny Kopciuch.
Co dokładnie przewidują rekomendacje Śląskiego Związku Gmin i Powiatów? Podczas kontroli strażnika lub urzędnika na taryfę ulgową w postaci pouczenia czy zwrócenia uwagi mogą liczyć osoby, które:
I teraz najważniejsze: bez względu na to, czy przeprowadzona kontrola zakończy się kara finansową, czy pouczeniem, kontrolerzy będą sporządzać protokół pokontrolny. W protokole zostaną dokładnie określone działania, jakie musi podjąć osoba kontrolowana. Strażnik bądź urzędnik wyznaczy również datę następnej kontroli, podczas której te działania zostaną zweryfikowane. Taki protokół może też być w przyszłości podstawą do wniosku o ukaranie sądu.
Jaką mamy gwarancję, że śląskie samorządy będą przeprowadzać kontrole nadal dymiących budynków i że będą stosować rekomendacje Śląskiego Związku Gmin i Powiatów?
Niestety żadne. Jak dotąd w naszym regionie tylko Rybnik zapowiedział konkretne kontrole. Przewidujemy, że włodarze zwłaszcza mniejszych gmin, 2 lata przed wyborami nie będą chcieli wchodzić w konflikt ze swoimi mieszkańcami i nie będzie im zależało na egzekwowaniu uchwały antysmogowej – zauważa Wacław Wrana.
Dlatego działacze akcji Karny Kopciuch zapowiadają, że będą patrzeć na ręce samorządom z subregionu zachodniego województwa śląskiego.
Od dziś każde zgłoszenie kopcącego budynku otrzymane przez stronę www.karnykopciuch.pl będziemy zgłaszali straży miejskiej lub gminnej danego miejsca bądź do właściwego urzędu gminy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli. Następnie, będziemy prosić o udostępnienie protokołu pokontrolnego, by sprawdzić, w jaki sposób strażnicy i urzędnicy reagują na zgłoszenia kopciuchów – tłumaczy Paulina Nowak – wolontariuszka akcji Karny Kopciuch.
Na tym nie koniec działań Karnego Kopciucha.
Na zakończenie każdego miesiąca zbierzemy dane ze wszystkich gmin, sprawdzimy ile dokładnie strażnicy i urzędnicy przeprowadzili kontroli oraz jaki był ich efekt. Dane przedstawimy opinii publicznej w formie comiesięcznego raportu – dodaje Paulina Nowak.
Przypominamy, że zgłoszenia trucicieli możecie dokonywać poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,karny-kopciuch-sprawdzi-jak-samorzady-egzekwuja-uchwale-antysmogowa,wia5-3266-50925.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2681PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1023Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
782Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
764Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
725„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
0Katowice szykują się do parkingowej rewolucji. Nowe znaki, sprzątanie ulic
0W centrach M1 na Śląsku wynajmiesz sklep na godziny
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 3