Z poprzedniego raportu wynikało, że samorządy coraz mniej egzekwowały uchwałę antysmogową. Czy po ostatnim raporcie się to zmieniło? Gdzie przeprowadzono najwięcej kontroli w regionie, ile kopciuchów znaleziono i jakie kroki podjęto? Tego dowiecie się z artykułu.
Od 1 stycznia 2022 roku w woj. śląskim na mocy uchwały antysmogowej zakazane jest korzystanie z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej. W tym roku do zakazanych urządzeń dołączyły miejscowe ogrzewacze powietrza (m.in. kominki, piece). Karny Kopciuch sprawdził jak egzekwują uchwałę strażnicy i urzędnicy z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju.
Działacze Karnego Kopciucha od 1 stycznia monitorują czy i jak samorządy w regionie egzekwują tzw. uchwałę antysmogową. Na koniec miesiąca Karny Kopciuch spytał straże miejskie, gminne lub urzędy miast i gmin:
1. Ile na terenie danej gminy przeprowadzono kontroli w dniach 1-28 lutego 2023 r.?
2. Jaka część tych kontroli była planowana, a jaka w przeprowadzona w reakcji na zgłoszenia mieszkańców?
3. W ilu przypadkach stwierdzono wykroczenie w postaci eksploatacji kotła niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej?
4. Jakie formy oddziaływania wobec sprawców wykroczeń podjęli kontrolerzy? Ile wystawiono mandatów, a w ilu przypadkach zakończyło się na pouczeniach?
W pierwszym miesiącu tego roku straż miejska przeprowadziła 238 kontroli. W 29 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - aż 16 właścicielom wystawiono mandaty karne w wysokości 500 złotych, a ośmiu pouczono. W pozostałych pięciu przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. We wszystkich przypadkach ujawnienia nieprawidłowości wyznaczono termin ponownej kontroli.
W Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono 73 kontrole - to ponad 3,5 raza więcej, niż w zeszłym miesiącu. W 15 posiadłościach ujawniono użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej. Dwóch sprawców wykroczeń otrzymało mandaty po 500 złotych, natomiast pozostałych pouczono. Wyznaczono również terminy rekontroli.
W gminie Gaszowice przeprowadzono 20 kontroli - to aż 5 razy więcej niż w styczniu. W 3 przypadkach stwierdzono korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową, skutkiem czego dwóch sprawców zostało pouczonych. Co więcej, straż gminna w Lyskach (z którą ma podpisaną umowę gmina Gaszowice) podczas kontroli pouczyła cztery inne osoby w związku z wykroczeniami z zakresu ochrony środowiska.
W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 14 kontroli. Strażnicy ujawnili w jednym przypadku użytkowanie kotła niezgodnego z uchwałą antysmogową. Wystosowano pouczenie i zapowiedziano wizytę rekontrolną. Wystosowano jednak dwa mandaty za inne wykroczenia z zakresu ochrony środowiska.
Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 29 kontroli - w 4 domostwach stwierdzono użytkowania kopciucha. Trzy osoby zostały pouczone i poinformowane o nadchodzącej ponownej wizycie straży, a w jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Tak samo jak w przypadku Gaszowic i Jejkowic, ukarano mieszkańców 3 mandatami oraz 4 pouczeniami za inne niedozwolone działania z zakresu ochrony środowiska.
Tym razem w Świerklanach przeprowadzono 11 kontroli. Jedna z nich ujawniła korzystanie z kopciucha, skutkiem czego prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające.
W tym miesiącu to w Wodzisławiu Śląskim przeprowadzono najwięcej kontroli w powiecie wodzisławskim - było ich 59. Wykryto aż 12 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem uchwały antysmogowej, skutkiem czego aż 10 osób ukarano mandatem na kwotę w przedziale 100-500 złotych. Dwie osoby zostały pouczone, natomiast wszystkich sprawców wykroczeń poinformowano o wizycie rekontrolnej.
W Rydułtowach straż w lutym przeprowadziła 32 kontrole - w żadnym przypadku nie wykryto nieprawidłowości.
Z kolei strażnicy z Radlina przeprowadzili w regionie 17 kontroli. W trzech przypadkach wykryto korzystanie z kopciuchów - strażnicy poprzestali na pouczeniach oraz zapowiedzi ponownej wizyty.
W gminie Gorzyce i Lubomia kontrole przeprowadza Straż Gminna z Lubomi. W obu gminach nie ujawniono nieprawidłowości - w Gorzycach przeprowadzono 14 kontroli, a w Lubomi 9.
Wykroczeń nie stwierdzono też w Pszowie - tam przeprowadzono 9 kontroli.
Tym razem w Mszanie przeprowadzono aż 12 kontroli - nie stwierdzono jednak nieprawidłowości.
Nie ujawniono żadnych nieprawidłowości w Marklowicach - tam kontrole przeprowadzono w 10 domostwach.
Urzędnicy z Godowa mogą się pochwalić 11 kontrolami, z czego dwie zakończono na pouczeniu oraz zaplanowaniu rekontroli w związku z korzystaniem z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową.
Po raz kolejny to właśnie w Jastrzębiu przeprowadzono najwięcej kontroli - było ich aż 362 (w zeszłym miesiącu “zaledwie” 252). W czternastu przypadkach ujawniono korzystanie z pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej - jednej osobie wystawiono mandat w kwocie 300 złotych, a pozostałe 13 osób pouczono. W każdym z tych domostw strażnicy pojawią się ponownie.
Niestety, tym razem nie otrzymaliśmy informacji z Urzędu Miasta Żory.
Co o tych statystykach sądzi Paulina Nowak z Karnego Kopciucha?
- Można zauważyć, że w niektórych gminach poprawiły się wyniki - zwłaszcza w tych, w których nie przeprowadzono w zeszłym miesiącu kontroli wcale, albo ilość była znikoma. Cieszy fakt, że w Jastrzębiu-Zdroju oraz Rybniku uchwała antysmogowa jest egzekwowana - wielkie brawa dla strażników, tym bardziej, że nie boją się ukarać trucicieli mandatem albo wnioskiem do sądu. Warto tutaj też pochwalić straż gminną w Lyskach, obsługującą trzy gminy, oraz straż w Czerwionce-Leszczynach. Mam nadzieję, że pozostałe samorządy również zaczną działać na szerszą skalę ku zdrowiu pozostałych mieszkańców.
W sumie w lutym przeprowadzono 920 kontroli. Strażnicy i urzędnicy wykryli łamanie uchwały antysmogowej w 84 przypadkach. Mandatami na kwotę w przedziale 100-500 złotych ukarano 29 trucicieli pozostałych pouczono. Każdego czeka ponowna wizyta kontrolna.
W tym roku powróciliśmy z drugą edycją akcji “Patrzymy samorządom na ręce - czyli jak egzekwowana jest uchwała antysmogowa w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego”.
Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Polska skazana na atom. "Projekty jądrowe nabierają tempa"
3636Kradli na Śląsku horrendalnie drogie rowery. Dwaj Ukraińcy mogą spędzić 5 lat za kratkami
2083A4 Katowice-Kraków: Zmiany organizacji ruchu w związku z remontem na węźle Brzęczkowice
2003Żegnają górników z Pniówka. Na Śląsku odbywają się pogrzeby ofiar katastrofy w JSW
1036Famur, JSW i Komatsu zbudują kopalnię na Ukrainie. Śląskie spółki podpisały list intencyjny
916Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+31 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Kradli na Śląsku horrendalnie drogie rowery. Dwaj Ukraińcy mogą spędzić 5 lat za kratkami
+9 / -1Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5"Obarczanie winą PGG jest nie na miejscu". Spółka ostro odcina się od osunięcia hałdy
0Ryanair zapowiada cięcia w zimowej siatce połączeń. Spółka ma za mało samolotów
0Nocny pościg za busem pełnym Syryjczyków. W samochodzie 31 nielegalnych imigrantów
0Wzrosła liczba Ślązaków. Są ostateczne wyniki spisu powszechnego
0Polski Alarm Smogowy: Wymiana "kopciuchów" do odstawki?
0