W marcu w regionie przeprowadzono prawie 900 kontroli palenisk - za korzystanie z kotła "kopciucha" posypały się mandaty i to na niemałą kwotę - rekordowe kary wynosiły aż 1700 złotych. W których gminach samorządy najbardziej egzekwują uchwałę antysmogową?
Od 1 stycznia 2022 roku na terenie Śląska obowiązuje uchwała antysmogowa. Zakazane jest korzystanie z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej. W tym roku do zakazanych urządzeń dołączyły miejscowe ogrzewacze powietrza (m.in. kominki, piece). Karny Kopciuch sprawdził jak egzekwują uchwałę strażnicy i urzędnicy z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju.
Działacze Karnego Kopciucha od 1 stycznia monitorują czy i jak samorządy w regionie egzekwują tzw. uchwałę antysmogową. Na koniec miesiąca Karny Kopciuch spytał straże miejskie, gminne lub urzędy miast i gmin:
1. Ile na terenie danej gminy przeprowadzono kontroli w dniach 1-31 marca 2023 r.?
2. Jaka część tych kontroli była planowana, a jaka w przeprowadzona w reakcji na zgłoszenia mieszkańców?
3. W ilu przypadkach stwierdzono wykroczenie w postaci eksploatacji kotła niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej?
4. Jakie formy oddziaływania wobec sprawców wykroczeń podjęli kontrolerzy? Ile wystawiono mandatów, a w ilu przypadkach zakończyło się na pouczeniach?
W marcu straż miejska przeprowadziła 243 kontrole. W 40 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - mandaty na kwotę 500 złotych wystawiono zaledwie 6 właścicielom kopciuchów, natomiast 28 dostało pouczenie. We wszystkich przypadkach zapowiedziano ponowną wizytę.
W Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono 86 kontroli. W 10 budynkach ujawniono użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej. Tylko jedna osoba otrzymała mandat w kwocie 500 złotych, natomiast pozostałych pouczono. Wyznaczono również terminy rekontroli.
W gminie Gaszowice przeprowadzono 21 kontroli - w tym miesiącu podczas żadnej kontroli nie wykryto korzystania z kotła niezgodnego z uchwałą antysmogową. Warto jednak wspomnieć, że cztery kontrole były wizytami ponownymi, przeprowadzonymi na skutek wykrycia nieprawidłowości w poprzednich miesiącach. Wygląda zatem na to, że zostały one wyeliminowane. Ponadto, straż gminna wystosowała 4 pouczenia za wykroczenia związane z ochroną środowiska, a także zapowiedziała rekontrolę.
W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 24 kontrole. Strażnicy ujawnili w jednym przypadku użytkowanie kotła niezgodnego z uchwałą antysmogową. Wobec właściciela zastosowano pouczenie. Od komendanta straży gminnej w Lyskach wiemy, że aż połowa kontroli odbyła się w formie rekontroli za wykroczenia z poprzednich miesięcy. Co więcej, za wykroczenia z zakresu ochrony środowiska ukarano sprawców w 3 przypadkach mandatami, a w jednym zastosowaniem pouczenia. We wszystkich przypadkach zapowiedziano ponowną wizytę strażników.
Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 14 kontroli - trzy z nich były wizytami rekontrolnymi. W dwóch domostwach stwierdzono użytkowania kopciucha - jedną osobę ukarano pouczeniem, natomiast w drugim przypadku wystosowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Rybniku. Zaplanowano 3 ponowne kontrole, w tym dwie za spalanie odpadów. Za inne wykroczenia z zakresu ochrony środowiska strażnicy ukarali sprawców 2 mandatami oraz jednym pouczeniem.
W marcu w Świerklanach przeprowadzono 2 razy mniej kontroli w stosunku do lutego, bo tylko 6. Jedna z nich ujawniła korzystanie z kopciucha:
- Sprawa będzie w dalszym ciągu monitorowana w celu potwierdzenia zakończenia eksploatacji kotła - potwierdza Tomasz Pieczka, Wójt gminy Świerklany.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
2018Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
791Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
593Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
589Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
566Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
+2 / -0Kolosalna strata JSW w trzecim kwartale. Spółka straciła przez „składkę solidarnościową”
+2 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0Handel w Wigilię. Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę
0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
0Wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników
0Eksperci nie mają złudzeń: ceny gazu i prądu poszybują. "Z mrożeniem czy bez"
0