Właśnie ruszyła pierwsza faza nowego projektu biurowego klasy A, Silesia for Business w Katowicach. Firma TriGranit wmurowała dziś kamień węgielny pod biurowiec, który jest elementem wielkiego przedsięwzięcia deweloperskiego TriGranit, na który składają się też galeria Silesia City Center i osiedle Dębowe Tarasy.
Wraz z dzisiejszą ceremonią wmurowania kamienia węgielnego rozpoczęła się budowa najnowszej inwestycji biurowej TriGranit w Polsce, która będzie miała do zaoferowania 25 900 m2 wysokiej jakości biurowej powierzchni najmu brutto.
Nowy biurowiec stanowi, wraz z wcześniej ukończonymi inwestycjami - Centrum Handlowym Silesia City Center i Dębowymi Tarasami (Oak Terraces - kompleks mieszkaniowy) - klasyczny przykład projektu typu brownfield, powstałego w zdegradowanym terenie poprzemysłowym. Po zamknięciu kopalni węgla „Gottwald” obszar ten był zaniedbywany przez ponad 50 lat i w efekcie stał się niewykorzystaną tkanką miasta, jak również stanowił zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. W ramach jednego z największych projektów rekultywacyjnych w Europie 30 hektarów obszaru pogórniczego zostało zrewitalizowane przez TriGranit, a tym samym teren ten został zwrócony miastu Katowice.
- Po oddaniu CH Silesia City Center w 2005 roku i sąsiadujących ze sobą osiedli mieszkaniowych Dębowe Tarasy możemy w końcu zrealizować naszą wizję tworzenia centrów miast w sercu Polski. Po pierwszej fazie S4B w przyszłości planujemy budowę drugiej fazy kompleksu biurowego. Inwestycje te zwiększą powierzchnie biurowe w Katowicach do łącznie 30 000 m2 - mówił Tomasz Lisiecki, dyrektor generalny TriGranit, podczas dzisiejszej ceremonii.
Tomasz Lisiecki powiedział portalowi ŚląskiBiznes.pl, że firma szukała różnych lokalizacji w Polsce dla swojego konceptu, ale tylko Katowice wykazały się otwartością i chęcią konkretnej współpracy. Wówczas Katowicami rządził prezydent Piotr Uszok, któremu dziś deweloper oficjalnie dziękował za lata współpracy.
- Ten teren był w przeszłości obarczony fatum terenu poprzemysłowego i przechodził z rąk do rąk. Po drodze było co najmniej dwóch inwestorów, którzy nabyli ten teren i potem niestety poddali się, nie rozpoczęli inwestycji. Więc jak TriGranit przedstawił koncepcję względnie realną, to nie ukrywam, że się ucieszyłem bo tak: droga była budowana, infrastruktura była zmieniana, ale cóż wokół tej drogi? Nie było wówczas żadnych biurowców, jedynie Chorzowska 50 stał i chyba Altus, więc każda inwestycja cieszyła, bo po pierwsze zmieniamy miasto, po drugie są dodatkowe dochody miasta, więc absolutnie wspierałem tę inwestycję od samego początku – mówi Piotr Uszok.
Biurowiec będzie liczył 15 kondygnacji naziemnych i trzy podziemne - parkingi z 439 miejscami. Zostaną zainstalowane ładowarki samochodów elektrycznych i kilka stojaków na rowery z szatniami i prysznicami. Potrzeby dzisiejszych pracowników zostaną również w pełni zaspokojone poprzez stworzenie stref relaksu na świeżym powietrzu, które mogą być wykorzystane do pracy z zewnątrz. Ponadto Silesia for Business powstaje zgodnie z certyfikatem BREEAM „Very Good” i będzie miała inne zrównoważone rozwiązania, takie jak system zarządzania budynkiem z energooszczędnym sprzętem mechanicznym i elektrycznym.
Generalnym wykonawcą konstrukcji stanu 0 jest Soletanche Polska. Zakończenie prac związanych z realizacją konstrukcji podziemnej jest planowane na pierwszą połowę 3 kwartału 2020 roku.
Deweloper przedstawił kilka danych dotyczących rekultywacji na Śląsku towarzyszącej realizowanym inwestycjom. Firma oczyściła środowisko z 1 miliona m3 zanieczyszczonej gleby. W miejscu opuszczonej kopalni węgla odtworzyła 40 000 m2 naturalnego krajobrazu, sadząc 700 drzew, 70 000 krzewów i 21 000 bylin.
TriGranit to platforma deweloperska w Europie Środkowej będąca częścią grupy Revetas. Revetas jest doradcą ds. inwestycji w zakresie nieruchomości, który realizuje specjalistyczną strategię ukierunkowaną na zubożałe, niedoceniane aktywa posiadające wartość i zwiększające ją, usytuowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma została założona w 2012 roku i jest prowadzona przez wspólnika zarządzającego Erica Assimakopoulosa, który wraz z zespołem menedżerów wyższego szczebla działa w regionie od ponad 16 lat. Firma operuje ze swoich siedzib w Londynie, Wiedniu i Luksemburgu. Revetas zarządza kapitałem i inwestuje w imieniu globalnej bazy inwestorów, w skład której wchodzą inwestorzy instytucjonalni, fundusze kapitałowe, fundusze emerytalne i osoby fizyczne i prawne osiągające najwyższe wartości netto (czyli takie, których przychody znacznie przekraczają obciążenia i wydatki). Przedsiębiorstwo jest ukierunkowane na dobrze ulokowane aktywa w nieruchomościach, które mogą przynieść korzyści z inicjatyw w zakresie czynnego zarządzania aktywami i dodatkowymi inwestycjami kapitałowymi. Revetas skupia się na nieruchomościach komercyjnych, włączając w to biurowe, handlowe, hotelarskie i logistyczne, a także na nieruchomościach mieszkalnych. Grupa Revetas obejmuje Revetas, doradcę ds. Inwestycji w nieruchomościach, Ceres, spółkę zarządzającą nieruchomościami i TriGranit, spółkę deweloperską.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Co ze zbiornikiem retencyjnym na styku woj. śląskiego i opolskiego? "Będziemy wspólnie szukać alternatywy"
1036Megainwestycja za 800 mln zł. Śląskie buduje najnowocześniejszą walcownię w Europie
842Gliwice zrewitalizują legendarny Browar Hugo Scobla (wizualizacje)
613Powódź 2024: największa budowla hydrotechniczna w Polsce stabilizuje sytuację w Raciborzu
549Amazon uruchomił trzecie na Śląsku i jedenaste w Polsce centrum logistyczne (foto)
358Rybnik: największy blok parowo-gazowy w Polsce będzie droższy o 121 mln zł
+4 / -0Gliwice zrewitalizują legendarny Browar Hugo Scobla (wizualizacje)
+2 / -0Megainwestycja za 800 mln zł. Śląskie buduje najnowocześniejszą walcownię w Europie
+2 / -0W nowy sezon w nowej odsłonie. Satelita w Katowicach po metamorfozie za 9 mln zł
+2 / -0Making the world a better home. Światowy lider zrównoważonego budownictwa inwestuje w Gliwicach
+2 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
0Węglowa Elektrownia Rybnik będzie wyłączona z końcem 2025 roku? Pojawi się wspólne oświadczenie
0Powódź 2024: największa budowla hydrotechniczna w Polsce stabilizuje sytuację w Raciborzu
0Na działkach SRK za 230 tys. złotych Goczałkowice-Zdrój wybudują instalację fotowoltaiczną
0Kolejarze dali za wygraną. PKP PLK przesuwa termin kolejnych prac przy budowie wiaduktów w Katowicach
0