Zakończył się ostatni etap montażu czujników powietrza w ramach europejskiego projektu AWAIR w Katowicach. Ten największy tego typu system w Polsce umożliwi prognozowanie jakości powietrza i ostrzeganie z wyprzedzeniem o smogu.
Projekt AWAIR koncentruje się na problemie jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych (dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia).
W Katowicach, w ramach tego programu, zainstalowano właśnie kolejne 87 czujników oraz 114 ekranów. Nowe czujniki, po zakończeniu testu ich działania, pojawią się na mapie systemu monitoringu jakości powietrza, który można znaleźć pod adresem powietrze.katowice.eu.
Warto podkreślić, że jest to największy tego typu system w Polsce – 0,77 czujnika na km kw. – składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia. Wartość systemu to ponad 590 tys. zł.
– Czujniki zbierają informacje, które prezentowane są na monitorach zamontowanych w instytucjach użyteczności publicznej. Informacje te są również dostępne poprzez stronę internetową powietrze.katowice.eu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
– W przyszłości dane z systemu AWAIR będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni, wykorzystując Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz, co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem. To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog, będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie. Pamiętajmy, że na terenie Katowic występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy, czy też warunków pogodowych – dodaje prezydent.
W ramach projektu AWAIR, Katowice wraz z partnerami z innych miast europejskich, otrzymały dofinansowanie zadania z programu Interreg Europa Centralna. Projekt kosztował ponad 290 tys. euro.
Warto zaznaczyć, że spory udział w budowie systemu miały śląskie firmy: Evertop odpowiedzialna na opracowanie i wdrożenie oprogramowania oraz Beskid Instruments, która wyprodukowała i zamontowała monitory i stacje pomiarowe. Więcej o wkładzie śląskiej myśli technicznej pisaliśmy w artykule >>>Katowice i śląskie firmy tworzą największy w Polsce system monitorujący jakość powietrza<<<
Czy Waszym zdaniem system monitorujący jakość powietrza będzie przydatny?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wyciek informacji z JSW: wkroczy prokurator. Związkowcy i zarząd idą na noże
985Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
566Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
375"Sytuacja daleka od idealnej". Gigantyczna strata JSW
369Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
350Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+2 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0ZUS: w woj. śląskim "czternastkę" otrzymało 755 tys. osób
0Wiceminister Edukacji spotkała się z dyrektorami śląskich szkół i uczelni
0PGG: nie żyje 31-letni górnik z kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu
0Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
0Decyzja GDOŚ: Rybnik ma pierwszy ośrodek dla nutrii!
0
~lokalny 2019-03-18
12:55:38
Czyli dublowanie systemu który już działa (Airly). Nie lepiej wydać te pieniądze na faktyczną walką ze smogiem?
~Jakubwork 2019-03-18
13:18:50
Temat smgu jest nie do ogarnięcia. Powstają nowe akcje ale co z tego skoro nic się nie poprawia w tym kierunku. Samymi protestami i aplikacjami nie naprawimy jakości powietrza.
~juliusiekk 2019-03-19
10:05:48
Powietrze się od tego nie polepszy, ale fajnie chociaż wiedzieć jak bardzo złe jest w danym dniu :)
~mlodypolak 2019-03-19
14:15:42
Popieram kampanie na rzecz świadomości mieszkańców, ale są one prowadzone od lat i chociaż przynoszą świetny skutek (raczej już co raz rzadziej spotyka się ludzi, którzy przekonują "że smog był zawsze i się jakoś żyło". To że był to żadna tajemnica, jesteśmy już na tyle świadomi i dojrzali jako społeczeństwo, że czas ten problem zwalczyć a nie się do niego przyzwyczajać.) to wolałbym żeby skomasowali wszystkie środki w jedno konkretne działanie i w przyszłym roku pokazali strategię REALNEJ walki ze smogiem.