Podróżujesz samochodem elektrycznym, wyczerpuje się bateria, a na stacji nie ma miejsca? Dzięki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej to już nie problem. Naukowcy, wspólnie z firmą Kotrak S.A. z Katowic, opracowali aplikację, która uwzględnia styl jazdy danego kierowcy oraz istniejącą sieć ładowania, w tym dostępność wolnych stanowisk na konkretnych stacjach. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.
Innowacyjna aplikacja została stworzona w ramach projektu „We do IT with Energy”. To wspólne przedsięwzięcie Katedry Transportu i Informatyki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz firmy Kotrak S.A. w Katowicach.
Głównym celem projektu jest prowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, które mają pomóc opracować dynamiczny system geolokalizacji punktów ładowania samochodów elektrycznych.
- Poprzez realizowany projekt i aplikację chcemy likwidować istniejące bariery, które ograniczają rozwój elektromobilności w Polsce. Statystyki jasno pokazują, że infrastruktura jest niewystraczająca i wciąż stanowi jeden z głównych czynników hamujących wzrost liczby samochodów elektrycznych poruszających się po polskich drogach. Stąd też pomysł, aby w ramach projektu „We do IT with Energy” opracować aplikację, która ułatwi kierującym przemieszczanie się na dłuższych trasach – mówi dr hab. inż. Katarzyna Chruzik, prof. AWSB, kierownik projektu.
Założeniem aplikacji jest zmiana konwencjonalnego doboru trasy i nawigacji w indywidualnie dopasowaną trasę z uwzględnieniem możliwości technicznych samochodów oraz doboru optymalnego punktu ładowania. Użytkownik, po zarejestrowaniu się w systemie, konfiguruje swoje preferencje w zakresie dopasowania stacji ładowania i ładowarki do pojazdu. System w profilu użytkownika zapisuje informacje dotyczące stylu jazdy, które służą do wyznaczenia spersonalizowanych tras.
Każdy kierowca prowadzi samochód inaczej, dlatego aplikacja uwzględnia czy ktoś jedzie w sposób ekonomiczny lub zużywający więcej energii elektrycznej. System sam wskazuje punkty ładowania elektrycznego w regionie i dobiera optymalne punkty ładowania dla trasy przejazdu korzystając z istniejącej infrastruktury. Aplikacja wykorzystując dane dotyczące lokalizacji ładowarek, sugeruje kierowcy najlepszą trasę przejazdu oraz informuje o tym, ile punktów ładowania jest dostępnych na danej stacji.
Dostęp do aplikacji będzie możliwy już wkrótce poprzez najczęściej wykorzystywane platformy. Została zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości rozszerzyć ją o inne alternatywne źródła energii np. wodór.
Według danych z końca sierpnia 2021 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 29 820 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Przez pierwsze 8 miesięcy roku 2021 ich liczba zwiększyła się o 11 084 sztuki, tj. o 130% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się infrastruktura ładowania, jednak ten rozwój nie nadąża za rosnącym popytem na „elektryki”. Pod koniec sierpnia 2021 r. w Polsce funkcjonowało 1 631 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3178 punktów). Aż 57% kierujących pojazdami elektrycznymi nie korzysta z ogólnodostępnej infrastruktury ładowania lub skorzystało z niej zaledwie kilka razy. Co trzeci (32%) nie posiada w okolicy żadnej publicznej stacji ładowania.
Oddanych głosów: 899
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Oto najszczęśliwsze i najmniej szczęśliwe miasta na Śląsku (ranking)
4825PRL-owski gigant ma już 50 lat! Katowicka Superjednostka obchodzi okrągłe urodziny
2104Tych noży nie powstydziliby się wojownicy Północy. Nordyckie rękodzieła tworzy wiking ze Śląska (foto)
2102Te rzeźby psów zdobią wnętrza na sześciu kontynentach! Powstają w małej wytwórni na Śląsku (foto, wideo)
1532Bytom. Ponad 100-letnia EC Szombierki w rękach Arche. Grupa ocali kolejny śląski zabytek
1378Pędy tych winorośli wznoszą się na Śląsku. A wina z nich docenia cała Polska! (foto, wideo)
+28 / -2Te unikatowe rysunki powstają na Śląsku. Doceniają je Francuzi i Hiszpanie (foto)
+19 / -0Tych noży nie powstydziliby się wojownicy Północy. Nordyckie rękodzieła tworzy wiking ze Śląska (foto)
+15 / -0PRL-owski gigant ma już 50 lat! Katowicka Superjednostka obchodzi okrągłe urodziny
+8 / -0Oto najszczęśliwsze i najmniej szczęśliwe miasta na Śląsku (ranking)
+7 / -4Tych noży nie powstydziliby się wojownicy Północy. Nordyckie rękodzieła tworzy wiking ze Śląska (foto)
0Luksus w tramwajach na Śląsku. Wagony 2012N teraz z klimatyzacją także dla podróżnych
0Do domu i ogrodu. Gliwice zapraszają na XVII Targi Expobud
0PRL-owski gigant ma już 50 lat! Katowicka Superjednostka obchodzi okrągłe urodziny
0Bytom. Ponad 100-letnia EC Szombierki w rękach Arche. Grupa ocali kolejny śląski zabytek
0