Katowice i Bielsko-Biała są najmniej zakorkowanymi miastami w kraju – tak wynika z najnowszego raportu rocznego, przedstawionego przez firmę Tom Tom. Średni poziom zakorkowania miasta to zaledwie 16%, a w ciągu roku było 40 dni bez korków. W ubiegłym roku Katowice również były na szczycie listy najmniej zakorkowanych miast w Polsce. W Bielsku poziom zakorkowania wyniósł 18 proc.
Na 12 polskich miast, które brane są pod uwagę w corocznym badaniu Katowice po raz kolejny wypadły najlepiej. Na drugim miejscu uplasowało się Bielsko-Biała, a na trzecim Białystok. Najbardziej zakorkowanym polskim miastem jest Łódź.
Z raportu firmy Tom Tom wynika, że średni poziom zakorkowania Katowic spadł o 3 punkty procentowe i w tym roku wyniósł 16%. Najmniej zakorkowanym miesiącem w 2020 roku był kwiecień, a największy ruch samochodowy odnotowano we wrześniu. Największe natężenie ruchu w Katowicach jest w dni robocze, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Co ciekawe, większe jest po południu niż rano. W całym 2020 roku kierowcy spędzili dodatkowo 59 godzin podczas podróży w godzinach szczytu, czyli 2 dni i 11 godzin. To o 21 godzin mniej, niż rok wcześniej.
- Coroczny raport firmy Tom Tom pokazuje, że działania podejmowane w Katowicach na rzecz zrównoważonego transportu przynoszą wymierne efekty. Wprowadzona w Śródmieściu w 2015 roku strefa Tempo 30, która w latach kolejnych została rozszerzona także na wybrane dzielnice, to jeden z przykładów działań na rzecz płynnego ruchu w Katowicach. Promujemy transport rowerowy, a z każdym rokiem stacji wypożyczania rowerów miejskich przybywa. W ubiegłym roku otworzyliśmy trzy centra przesiadkowe, z których kierowcy na razie mogą korzystać bez płacenia za parkingi. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, aby ruch tranzytowy odbywał się sprawnie. W pierwszej połowie tego roku zakończy się przebudowa DK81 w Piotrowicach, a cały czas trwają także prace na DK86 w Giszowcu. To wszystko przekłada się na jakość poruszania po mieście i mniejsze korki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
W przypadku Bielska-Białej, drugim mieście z woj. śląskiego ujętym w raporcie, natężenie ruchu również spadło o 3 proc. i wyniosło 18 proc. Podobnie jak w przypadku Katowic najmniejszy ruch odnotowano w kwietniu (tylko 9 proc. zatłoczenia ulic), a największy – we wrześniu (23 proc. zatłoczenia ulic). Biorąc pod uwagę porę dnia, największy tłok na ulicach panuje w godz. 14.00 – 16.00. Z powodu korków przeciętny kierowca w Bielsku-Białej spędził w aucie dodatkowe 62 godziny, czyli 2 dni i 14 godzin, co oznacza spadek o 18 godzin w porównaniu do roku 2019.
TomTom Traffic Index został opracowany już po raz 10. Raport powstaje na podstawie danych gromadzonych z 600 milionów urządzeń na świecie, dzięki czemu jest wiarygodnym źródłem informacji. Swoim zasięgiem obejmuje drogi w 416 miastach z 57 krajów.
W globalnym zestawieniu Katowice zajęły 310 miejsce, czyli również daleko od najbardziej zakorkowanych europejskich miast, wśród których przodują Moskwa, Istambuł i Kijów. Bielsko-Biała w rankingu światowym znalazła się na miejscu 260. Średnio w badanych polskich miastach poziom zakorkowania spadł o 5 proc., a globalnie o niemal jedną piątą.
- Chociaż w 2020 r. ruch drogowy zmniejszył się, to jednak nie będzie to długofalowym trendem. Będziemy świadkami ponownego wzrostu natężenia ruchu drogowego, gdy pracownicy wrócą do biur i dawnych, rutynowych zajęć. Dlatego właśnie teraz nadszedł czas, aby planiści miejscy, decydenci, pracodawcy i kierowcy dokonali podsumowania działań, które zostaną podjęte w celu zmniejszenia zatłoczenia dróg w przyszłości – uważa jedna z ekspertek TomToma Anna Nowak.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1214JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
974Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
544Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
506Od lipca wraca opłata mocowa. Rachunki za prąd poszybują
495Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0