Do 31 marca mieszkańcy Katowic będą głosować nad nowym Systemem Informacji Miejskiej. Mają do wyboru dwa warianty przygotowane przez zespół ekspertów powołany pod koniec 2020 roku po kontrowersyjnym, mocno skrytykowanym przez architektów, projektantów i wykładowców ASP pierwszym projekcie SIM. Wprowadzenie systemu do przestrzeni Katowic będzie kosztować 11,5 mln zł.
- Jesteśmy otwarci na głosy środowisk eksperckich i dlatego pod koniec grudnia powołaliśmy zespół konsultacyjny ds. Systemu Informacji Miejskiej. Jego celem była modyfikacja pierwotnej koncepcji SIM. Po zgłoszeniu wszystkich uwag i pomysłów przedstawiciele katowickiej ASP przygotowali propozycje konkretnych rozwiązań, które prezentujemy na katowickim rynku. Zachęcamy wszystkich katowiczan, by poprzez oddanie głosów wskazali preferowany projekt, który zostanie docelowo zastosowany w całym mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Inicjatorami powołania zespołu konsultacyjnego są prezydent Marcin Krupa oraz Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Do udziału w zespole zostali zaproszeni m.in. eksperci z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Katowice, a także przedstawiciele pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, która wykonuje oznakowanie.
- Bardzo się cieszę, że mogliśmy się włączyć w proces tworzenia Systemu Informacji Miejskiej dla Katowic. Jako katowicka uczelnia pozostajemy zawsze do dyspozycji w zakresie merytorycznego wsparcia wobec podobnych wyzwań. Dysponujemy w Akademii gronem doświadczonych projektantów działających w tym obszarze, dlatego chętnie wzięliśmy w udział w spotkaniach roboczych, które miały wypracować nowe koncepcje. Przygotowaliśmy dwa warianty rozwiązań, a teraz katowiczanie zdecydują, który z nich zostanie wdrożony – mówi Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
W ramach spotkań zespołu, katowicka ASP zaproponowała dwie wersje Systemu Informacji Miejskiej: kontrastową (charakterystyczną) i monochromatyczną (neutralną).
Koncepcja kontrastowa
- Koncepcja kontrastowa nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta. To charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta. Dzięki zestawieniu ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty. Jest to połączenie rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzorku, zapewniające odcinanie się od tła – mówi dr Zofia Oslislo-Piekarska z Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.
Koncepcja neutralna
– Z kolei koncepcja neutralna w swoich założeniach nawiązanie do pierwszych tablic drogowych w Katowicach. Połączenie bieli i ciemnej szarości to maksymalny kontrast. Jest to klasyczne, eleganckie i ponadczasowe zestawienie. Również ta kolorystyka rekomendowana jest dla osób z dysfunkcją wzroku i poprzez kontrastowość pozwala na zauważalność tablic na różnych tłach – dodaje.
Głosować można w budynku Urzędu Miasta – Rynek 13 (urna na głosy znajduje się na parterze) lub za pośrednictwem strony Katowice.eu. Mieszkańcy miasta mają czas do 31 marca na wybór jednej z koncepcji. Obok znaków z dwiema nowymi koncepcjami stanęła również pierwotna propozycja, która prezentowana była w styczniu.
Nowy System Informacji Miejskiej ma spełniać kilka konkretnych celów:
W styczniu rozstrzygnięty został przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej. Wygrała go spółka Utal, producent znaków i tablic rejestracyjnych z Poznania, szacowany koszt to około 11,5 mln zł. Zmiany w realizowanym projekcie nie wpłyną na jego koszt. Pierwsze tablice pojawią się w przestrzeni Katowic pod koniec bieżącego roku, w pierwszej kolejności w Śródmieściu, później w Nikiszowcu i pozostałych częściach miasta.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
521Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
453Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
417Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
376Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
354Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Wody w Odrze w Raciborzu mniej o ponad metr. Wojsko pomoże w usuwaniu skutków powodzi
0ZUS przymyka oko. Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki z opóźnieniem
0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0