Tauron zbuduje w elektrociepłowni w Katowicach nowy kocioł gazowy o mocy do 140 MWt. Inwestycję wartości 100 mln zł zrealizuje Mostostal Warszawa. Początek prac zaplanowano jeszcze na 2021 rok.
– Inwestycje zaplanowane w elektrociepłowniach w Katowicach i Czechowicach Dziedzicach wpisują się w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. uwzględniającej cele klimatyczne Unii Europejskiej związane ze zmianą miksu paliwowego i transformacji źródeł wytwarzania w ciepłownictwie – mówi Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia. - Inwestycje zwiększą również bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz poprawią jakość powietrza w tych miastach – dodaje.
Umowa podpisana przez TAURON Ciepło i Mostostal Warszawa przewiduje, w formule „pod klucz”, budowę kotła gazowego o mocy 140 MWt. Nowe źródło zwiększy dotychczasową moc elektrociepłowni. Wartość prac wyniesie ponad 100 mln zł brutto. Inwestycja zostanie wykonana w technologii wodnorurowej, wraz z niezbędnymi budynkami, budowlami, urządzeniami budowlanymi, instalacjami i urządzeniami pomocniczymi.
Z ciepła wytwarzanego w katowickiej elektrociepłowni korzystają mieszkańcy Katowic, części Sosnowca, Siemianowic oraz częściowo Chorzowa. Budowa nowego kotła gazowego pozwoli na zwiększenie tzw. mocy zainstalowanej, co zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła oraz stworzy warunki dla przyłączania nowych klientów na terenie Chorzowa i Katowic.
Wcześniej TAURON zawarł umowę na budowę nowoczesnej kotłowni wyposażonej w wysokosprawne kotły wodne gazowo-olejowe w elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach. Nowoczesna kotłownia składająca się z dwóch kotłów wodnych o łącznej mocy 76 MW dostarczy ciepło mieszkańcom Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej. Wartość tej inwestycji, zgodnie z kontraktem, wynosi prawie 52 miliony złotych.
Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w elektrofiltrach, których sprawność wynosi 99,9 proc. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma znaczący wpływ na ograniczenie smogu w regionie.
TAURON przyłączy w tym roku do sieci ciepłowniczej 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Na 2022 rok zaplanowane jest przyłączenie kolejnych 76 nowopowstających inwestycji. W oparciu o podpisane z odbiorcami umowy, w ciągu najbliższych pięciu lat zaplanowano rozbudowę sieci o łącznej mocy prawie 122 MWt..
W najbliższych latach TAURON Ciepło szacuje, że będzie przyłączać do sieci ciepłowniczej średnio około 45 Mwt (megawaty mocy cieplnej) rocznie, z czego ok. 20 proc. stanowić będą budynki, w których likwidowane będą piece węglowe.
Oddanych głosów: 1375
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
W sercu Brennej powstanie nowy duży kompleks hotelowy. Tak ma wyglądać (wizualizacje)
3351Najlepsze budowy ze śląskiego wyróżnione! Znamy laureatów 28. edycji konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"
790Hit czy... wymyślanie koła na nowo? Innowacyjny recyklomat rozpętał burzę w sieci
789Rewolucja kolejowa w Katowicach. Ruszyła wielka przebudowa
707JSW Koks ma oddać Rafako kaucję - nagły zwrot akcji czy fake news? Spółka dementuje
673Znani inwestorzy na pokładzie Digitree Group. Transakcja za ponad 12 mln zł
+6 / -0Medyczna inwestycja stulecia. W Gliwicach powstanie szpital za 2 miliardy złotych
+6 / -0900 dodatkowych miejsc dla samochodów. Katowice Airport buduje parking za ponad 10 mln złotych
+4 / -0W Katowice Airport ruszyła budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw za 117 mln zł
+3 / -0Spektakularna inwestycja w centrum Katowic. Do renowacji 11 zabytkowych kamienic (wizualizacje)
+2 / -0Wyszły na jaw kolejne fakty o Elektrowni Rybnik. "Wiedziano o jej likwidacji w 2020 roku"
0JSW Koks ma oddać Rafako kaucję - nagły zwrot akcji czy fake news? Spółka dementuje
0Ekolodzy chcieli zablokować budowę elektrowni gazowej. Wojewoda nieugięty
0Dolina Krzemowa po śląsku. W Gliwicach ruszy realizacja dużego lotniczego projektu
0Kupił, nie kupił... kupił, choć mniej i dużo później. 8 wodorowców za rok zasili flotę GZM
0