Katowice zamierzają kupić dwa samochody elektryczne dla potrzeb urzędników. Mają na ten cel 630 tys. zł.
Dziś Urząd Miasta Katowice ogłosił przetarg na zakup dwóch samochodów z napędem elektrycznym.
Magistrat nie podaje w komunikacie ile chce wydać na ten cel. Natomiast w marcu rada miasta wprowadziła do budżetu kwotę 630 tys. zł na zakup dwóch samochodów, w tym auta elektrycznego. Można więc sądzić, że jest to kwota przewidziana na zakup.
Za tę kwotę można kupić np. dwie tesle Model 3 albo mercedesy EQC 400.
Ewa Lipka, rzecznik UM Katowice wyjaśnia, że miasto jest liderem w zakresie elektromobilności. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie miejskiej floty o pojazdy elektryczne.
- Warto podkreślić, że jako jedno z pierwszych miast pierwszy samochód elektryczny zakupiliśmy już w 2012 roku, uznaliśmy wtedy, że warto wykonać taki krok. Dzisiaj już wiemy, że elektryczne pojazdy odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. Biorąc pod uwagę ustawę o elektromobilności, która będzie nakładała na samorządy obowiązek posiadania 30% floty elektrycznej, zdecydowaliśmy się na zakup dwóch kolejnych pojazdów z takim napędem
– mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Dzisiaj ogłoszono przetarg na dostawę dwóch samochodów osobowych o napędzie w 100% elektrycznym, które będą wykorzystywane na potrzeby Urzędu Miasta Katowice. Oferty zainteresowane podmioty mogą składać do 11 września. W procedurze przetargowej brane będą pod uwagę w 60% cena, 20% czas dostawy i 20% gwarancja na pojemność akumulatora trakcyjnego.
Rzeczniczka wspomina, że działania na rzecz rozwoju elektromobilności w Katowicach sięgają 2010 roku, kiedy miastp zostało partnerem międzynarodowego projektu Elektryczne Pojazdy w Miejskiej Europie w ramach programu URBACT II.
Powstał wówczas Lokalny Plan Działania, którego efektem był zakup elektrycznego samochodu służącego do celów promocyjnych, a także opracowanie karty pojazdu elektrycznego dla mieszkańców Katowic i testowanie autobusów z alternatywnymi napędami.
– W ubiegłym roku postanowiliśmy, jako pierwsze miasto w Polsce, przeprowadzić kompleksowe postępowanie na dzierżawę nieruchomości pod lokalizację 61 punktów ładowania, czyli 30 stacji ładowania. Pierwsze 3 ładowarki dla pojazdów osobowych zamontowane zostały już przy ul. Góreckiego, a do lutego 2020 r. na terenie miasta powstanie łącznie około 115 punktów ładowania
– dodaje rzeczniczka.
Dla autobusów realizowany jest osobny projekt. Podjęta została decyzja o zabezpieczeniu terenu na czterech budowanych centrach przesiadkowych pod przyszłą lokalizację stacji ultraszybkiego ładowania transportu publicznego. Rozpoczęcie prac związanych z budową ładowarek pantografowych uzależnione jest m.in. od powodzenia projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na budowę polskiego autobusu elektrycznego w ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny.
W myśl tego projektu oraz podpisanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię porozumienia z NCBiR, na drogi Metropolii może wyjechać nawet 300 autobusów elektrycznych. Wówczas zasadne i konieczne będzie wybudowanie ultraszybkich stacji ładowania na trasach kursowania e-autobusów. Ładowarka dla autobusów już dzisiaj działa także w bazie PKM Katowice, który w swojej flocie dysponuje 5 autobusami elektrycznymi, a zakup kolejnych 15 chce zrealizować do końca 2020 roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
775Razem w obronie elektrowni i przemysłu. Dziś wielki protest związkowców w Warszawie (foto, wideo)
622I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
406Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
397Jak Nowy Jork i Sydney. Katowice jako szóste polskie miasto przystępują do PPCA
390Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+1 / -0Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
+1 / -0Górnicy w Warszawie: jak będzie trzeba, będziemy tu co miesiąc. W proteście uczestniczyło ok. 10 tys. osób
+1 / -0DMS – Jak system zarządzania dokumentami usprawnia pracę w firmie?
0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
0„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
0"Stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe". ZUS przedstawił nową prognozę Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
0Wniosek o rentę wdowią - ZUS instruuje, jak ominąć "pułapki" (poradnik)
0