Szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przestanie istnieć - zapowiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Ma się to stać na przełomie maja i czerwca.
Na konferencji prasowej wojewoda poinformował, że decyzja o wygaszeniu szpitala tymczasowego w MCK już zapadła. Zgodnie z przewidywaniami ostatni pacjent powinien opuścić szpital tymczasowy na przełomie maja i czerwca. Wtedy też będzie można rozpocząć proces rozbiórkowy, tak, aby w lipcu MCK mogło już pełnić swoją podstawową rolę.
W szpitalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach od momentu uruchomienia leczonych było 1316 pacjentów, tym prawie 300 na oddziale respiratorowym. Najwięcej osób leczono w tej placówce w okresie od marca do kwietnia.
– W sumie maksymalna liczba pacjentów, która była w tym szpitalu to było niecałe 350 osób. To był w pewnym momencie największy szpital covidowy w województwie – podkreślił wojewoda.
W województwie śląskim działa jeszcze drugi szpital tymczasowy – w Pyrzowicach. Jarosław Wieczorek poinformował, że placówka ta na razie pełnić będzie funkcję szpitala tymczasowego aktywnego, a w późniejszym czasie, w zależności od tego ilu pacjentów będzie wymagało hospitalizacji, zapadnie decyzja czy pozostanie on aktywny czy pasywny. Placówka w Pyrzowicach działa od 29 marca. Przyjęła od tego czasu na leczenie ponad 400 pacjentów.
Pozostałe szpitale wracają powoli do normalnej działalności. Jak mówił wojewoda, w naszym regionie „odcovidowanych” zostało już ponad 2 tys. łóżek, a obecnie trwają rozmowy ze szpitalami i samorządami o odmrożeniu kolejnego tysiąca. – Przede wszystkim przywracamy podstawowe, najważniejsze zakresy medyczne, to jest internę, neurologię czy też chirurgię ogólną, tak, aby ci pacjenci mogli bezpiecznie znaleźć jak najszybciej miejsce, wsparcie i pomoc – podkreślił wojewoda. Zapowiedział również, że w najbliższym czasie powstanie prognoza zabezpieczenia miejsc w szpitalach na okres wakacyjny i powakacyjny.
Wojewoda przekazał też informacje o szczepieniach w Śląskiem.
– Ponad 2 mln iniekcji szczepiennych mamy zrealizowanych w województwie śląskim, mniej więcej w proporcji: niecałe 1,5 mln osób, które przyjęły 1 dawkę i ponad 0,5 mln osób, które zostały zaszczepione w pełni, czyli 2 dawkami, w tym ponad 3 tys. osób, które przyjęły 1 dawkę preparatu 1-dawkowego – podał wojewoda i zaznaczył, że nadal będzie apelował do mieszkańców, żeby się szczepili.
– To jest nasze wspólne dobro, wspólna odpowiedzialność, absolutnie nasza wspólna przyszłość – podkreślił.
Oddanych głosów: 1884
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17370Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7892Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7871JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2069Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1072Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Ruszyła budowa przedłużenia ulicy Mickiewicza w Katowicach. Od dziś utrudnienia
0Inflacja zjada majątek Polaków. W niespełna dwa lata pożarła 200 miliardów oszczędności
0Katowice docenione przez przedsiębiorców. Miasto z nagrodą "Przyjazny Samorząd"
0Cuda na stacjach paliw - powitamy 5,99 zł/l? "Polska wyłamuje się z globalnych tendencji"
0