Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia – napisała w oświadczeniu sieć Multikino. Wiele wskazuje na to, że sieci multipleksów pozostaną zamknięte 12 lutego. Jasno zakomunikował to już Helios.
Zgodnie z decyzją rządu, od 12 lutego mogą być czynne m.in. kina. Warunkowo na dwa tygodnie. Do dyspozycji widzów oddana będzie mogła być połowa miejsc na widowni. Kinomami będą musieli mieć zasłonięte usta i nocy, a strefa gastronomiczna nie będzie mogła działać. To wszystko powoduje, że sieci wcale nie spieszą się z ponownym otwarciem na klientów.
Wprost zapowiedziała to już sieć Helios należąca do koncernu Agora.
- Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni – mówi Tomasz Jagiełło, prezes sieci Helios cytowany przez wirtualnemedia.pl.
Sieć nie będzie więc otwarta od 12 lutego, co nie znaczy, że nie wystartuje później. Że jest to możliwe wskazuje komunikat w mediach społecznościowych:
„ Drodzy Widzowie, tak jak Wy, nie możemy się doczekać powrotu filmowych emocji na najwyższym poziomie! Potrzebujemy czasu, aby jak najlepiej przygotować się do ponownego otwarcia, dlatego prosimy Was o jeszcze trochę cierpliwości. O konkretnej dacie otwarcia, a także repertuarze, będziemy Was informować na bieżąco.”
Drodzy Widzowie, tak jak Wy, nie możemy się doczekać zwrotów filmowych emocji na poziomie ! Potrzebujemy ...
zestaw przez Piątek, 5 lutego 2021
Decyzji w sprawie wznowienia działalności nie podjęły jeszcze Multikino z 33 kinami oraz Cinema City z 35 kinami w Polsce. W obszerny sposób wyjaśniła to sieć Cinema City:
„Wszyscy z ogromną niecierpliwością wyczekiwaliśmy możliwości ponownego otwarcia kin. Wiemy jak bardzo tęsknicie za dużym ekranem i emocjami, jakich można doświadczyć tylko na sali kinowej. Jednak możliwość bezpiecznego i racjonalnego otwarcia naszych placówek wymaga bardzo dokładnego zapoznania się z nowymi rozporządzeniami i wytycznymi. To proces, który wymaga przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa Wam i naszym pracownikom, ale również dostarczenia odpowiedniego repertuaru filmowego.
Otwarcie kin w sytuacji możliwego ich ponownego zamknięcia z uwagi na zmienną sytuację epidemiczną, spowodowałoby nieodwracalne szkody dla wszystkich podmiotów działających na rynku. W ich interesie – zarówno jeśli chodzi o podmioty prowadzące kina, jak i dystrybutorów oraz producentów filmowych - jest otwarcie rynku kinowego w warunkach, w których takie ryzyko będzie możliwie jak najmniejsze. Dystrybutorzy potrzebują czasu na przygotowanie i wprowadzanie filmów do dystrybucji, w tym na prawidłowe przeprowadzenie kampanii marketingowych, a kina na dostosowanie swoich powierzchni do wszelkich wymogów sanitarnych, tak aby powitać Was w bezpiecznych warunkach. Dla biznesu kinowego bardzo istotna jest również możliwość konsumpcji na salach kinowych.
Dlatego decyzja Cinema City o ponownym otwarciu naszych placówek wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi Rządu odnośnie wyznaczonego reżimu sanitarnego.
Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji.”
W podobnym tonie głos zabrało Multikino Polska:
„Zgodnie z decyzją rządu z dnia 5 lutego otwarcie kin jest możliwe od następnego piątku, tj. 12 lutego. Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. W związku z tym spółka Multikino S.A., aby podjąć decyzję o otwarciu swoich kin musi zapoznać się z rządowym rozporządzeniem zawierającym szczegóły dotyczące zasad na jakich można ponownie otworzyć kina oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie.
Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji. Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin”.
zestaw bitewny przez Multikino Polska & nbsp; Piątek, 5 lutego 2021
Jak widać dla sieci jedną z istotnych kwestii jest możliwość funkcjonowania strefy gastronomicznej. Sprzedaż popcornu, orzeszków czy kawy dla kin to żyła złota. Agora w wynikach sprzedaży za 3 kwartały 2019 roku podawała, że wartość sprzedaży przekąsek w Heliosie wyniosła 77 mln zł, o 5 mln więcej, niż sprzedaż „Gazety Wyborczej”. W przypadku Multikina strefa gastro przynosi przychód rzędu 168 mln zł.
Tymczasem od 12 lutego, jak wynika z informacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działalność gastronomiczna w kinach, teatrach czy operach ma być zakazana. Zaznaczmy przy tym, że jest tu mowa o informacjach bazujących na konferencji prasowej z 5 lutego. Rozporządzenia z wytycznymi wciąż nie ma. Jak się dowiedzieliśmy w biurze prasowym MKiDN, rozporządzenie z wytycznymi może będzie opublikowane w poniedziałek, lub wtorek. A doświadczenia z poprzednimi rozporządzeniami uczą, iż mogą się w nich pojawić w ostatniej chwili zapisy, o których mowy nie było w rządowych czy ministerialnych zapowiedziach.
Zauważmy jeszcze, że na stronie MKiDN są wytyczne dla kin, tyle, że.... nieaktualne. To znaczy, nie wiadomo, żeby były nieaktualne. Nie ma przy nich daty publikacji, ani adnotacji. O tym, że są to wytyczne dla działania kin w poprzednim odmrożeniu gospodarki powiedziała nam przedstawicielka biura prasowego.
Jeśli kinomanom spieszy się przed srebrny ekran, będą mogli skorzystać z oferty kin studyjnych. Te mają ruszyć 12 lutego.
Oddanych głosów: 8112
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2045JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
2029"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1658Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
769Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
768"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Dania gotowe ze Śląska podbijają Polskę. Znajdziesz je w każdym sklepie popularnej sieci
+1 / -0Transportowcy chcą zwrócić uwagę na problem w branży. Jutro protest w Gorzyczkach
0JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0Na tropie systemów promocyjnych typu piramida. UOKiK prześwietla strony o inwestowaniu
0Nowy sposób oszustów. Wyłudzacze podszywają się pod system drogowy e-TOLL
0