Kody kreskowe to element identyfikacji towaru znany już od ponad pięćdziesięciu lat. Początkowo rewolucyjna technologia kodu kreskowego ułatwiała życie Klientom sieci handlowych, którzy dzięki nim spędzali mniej czasu w sklepowych kolejkach. Do dzisiaj sektor retail jest jednym z kluczowych beneficjentów technologii kodów kreskowych, a w szerokim łańcuchu dostaw próżno szukać produktu, który na etykiecie nie ma kody kreskowego. Ostatnie lata to jednak silny rozwój innej technologii- technologii kodów dwuwymiarowych, które coraz śmielej wkraczają w sektory dedykowane do tej pory kodom jednowymiarowym.
Kod kreskowy do ułożone w pewnej kolejności pionowe czarne linie na białym tle. Odczyt przy pomocy urządzeń laserowych lub wizyjnych pozwala na dekodowanie treści numerycznej o pewnej, zależnej od standardu ilości znaków, Treść ta odpowiada zazwyczaj rodzajowi produktu, producenta, ale może również być bardziej rozwinięta (mogą to być terminy przydatności do spożycia, czy numery seryjne).
Praca z kodami kreskowymi wymaga zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt informatyczny, zwany sprzętem do automatycznej identyfikacji. Sprzęt ten to przede wszystkim: drukarki etykiet umożliwiające drukowanie etykiet z kodem kreskowym. Etykiety mogą być produktem samoprzylepnym, dającym możliwość szybkiego umieszczenia na produkcie, ale również bezklejowym w formie przywieszki, skanery kodów kreskowych (czytniki kodów) dające możliwość odczytu kodów zarówno w postaci autonomicznej, łączące się z bazą za pomocą technologii bezprzewodowych, ale również łączone z komputerem za pomocą przewodu, terminale mobilne (kolektory danych) umożliwiające mobilną pracę wraz z możliwością odczytu kodu.
Zaopatrzeni we wspomniane urządzenia możemy rozpocząć pracę wsparci technologią kodów co przyniesie efekty przede wszystkim w świecie logistyki magazynowej (kody kreskowe w magazynie są najczęściej wykorzystywane przez system WMS), ale również w pracach związanych z inwentaryzacją, czy w procesach produkcyjnych.
Kody dwuwymiarowe to rozwiązanie alternatywne względem kodów kreskowych. Kody 2D przejmują wszystkie funkcje kodów jednowymiarowych, znacznie je jednak rozszerzając. Dzieje się zwłaszcza ze względu na ilość informacji, która mieści się w tego rodzaju kodu. Jest ona znacznie większa niż ilość informacji w kodzie liniowym. Może to być nie tylko informacja potrzebna w szeroko rozumianym łańcuchu dostaw, ale również informacja ważna dla Konsumenta, który może odczytać zawartość dla niego przeznaczoną korzystająca z odpowiedniej aplikacji na swoim smartfornie. Do innych korzyści związanych z wykorzystaniem kodów 2D należą: możliwość odczytu kodu o dużym stopniu zniszczenia oraz możliwość zabezpieczania treści przy użyciu lepszych algorytmów bezpieczeństwa.
Przyszłość należy zdecydowanie do kodów 2D. Kody kreskowe będą jednak funkcjonować przez następne lata w sposób podobny jak dzisiaj. Dzieje się tak głównie ze względu na konieczność dostosowania infrastruktury informatycznej do obsługi kodów 2D co zajmie jeszcze kilka następnych lat.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
770Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
519Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
451Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
447Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
444Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0