Od 1 lipca 2019 roku firmy zatrudniające co najmniej 250 osób mają obowiązek wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co to jest PPK? Co warto wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych?
Pracownicze Plany Kapitałowe, nazywane również PPK, to dobrowolny i całkowicie prywatny system oszczędzania na przyszłą emeryturę Polaków. To pierwszy program oszczędnościowy, który, jak informuje minister finansów, może objąć nawet 11 milionów pracujących obywateli i tym samym stać się programem powszechnym. Co warto wiedzieć o PPK?
PPK automatycznie obejmie swoim zasięgiem osoby zatrudnione w wieku od 18 do 55 lat. Do programu mogą jednak przystąpić również osoby starsze, do 70 roku życia, jednak wówczas niezbędne jest złożenie odpowiedniej deklaracji.
Początkowo, od 1 lipca 2019 roku, plany kapitałowe obejmą pracowników firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Następnie, od 1 stycznia 2020, do PPK dołączą firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników. Przedsiębiorstwa z liczbą pracowników od 49 do 20 będą zobowiązane wdrożyć program od 1 lipca 2020. Jako ostatnie do PPK przystąpią niewielkie przedsiębiorstwa, w których liczba zatrudnionych nie przewyższa 20.
Pracownicze Plany Kapitałowe nie dotyczą natomiast m.in. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, studentów do 26. roku życia zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, ponieważ od ich wynagrodzenia nie są potrącane składki emerytalne i rentowe, a także osób powyżej 70. roku życia, nawet na ich własny wniosek.
PPK wprowadzać nie muszą firmy, które prowadzą pracowniczy program emerytalny (PPE) i naliczają oraz odprowadzają składki podstawowe w wysokości co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia. W przedsiębiorstwach takich musi jednak należeć do PPE minimum 25 proc.zatrudnionych.
Każdy uczestnik, który przystąpi do PPK będzie miał prowadzony indywidualny rachunek PPK. To właśnie tutaj będą wpływały wpłaty pracownika, pracodawcy i państwa. Chcesz wiedzieć więcej na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych? Wejdź na stronę https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/ .
W przypadku pracownika - uczestnika PPK - wysokość obowiązkowej miesięcznej wpłaty w PPK wynosi 2 proc. wynagrodzenia brutto zaś wpłata pracodawcy - 1,5 proc. wynagrodzenia. Co miesiąc zatrudniony może także dokonywać w PPK wpłat dodatkowych w wysokości do 2 proc. pensji, a pracodawca - do 2.5 proc. Razem, jeśli zarówno pracownik, jak i pracodawca odkładają na rachunku PPK wpłaty podstawowe i dodatkowe, na konto trafia co miesiąc 8 proc. wynagrodzenia pracownika brutto.
Dodatkowo wpłat na rzecz uczestnika pracowniczych planów kapitałowych dokonuje również państwo. Pierwsza, jednorazowa wpłata w PPK - tzw. wpłata powitalna -wynosi 250 zł, a kolejne, coroczne, 240 zł.
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobra okazja do odłożenia pieniędzy na przyszłą, dodatkową emeryturę. Jej wysokość można obliczyć w specjalnym kalkulatorze PPK dostępnym w internecie.
Miliarderzy ze śląskiego 2025. Forbes podał listę najbogatszych Polaków
+2 / -0Niespodziewany awans komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach. Wojciech Kruczek komendantem głównym!
+1 / -0Z ostatniej chwili: zmiany w zarządzie JSW. Zrezygnował wiceprezes ds. rozwoju
+0 / -1PGG: KWK Mysłowice-Wesoła ma nową dyrektor. Wcześniej pracowała w amerykańskim gigancie
+0 / -1