W sierpniu w Bielsku-Białej odbyły się spotkania konsultacyjne w sprawie rozwoju kolejnictwa na Podbeskidziu. Jednym z projektów, nad którym prowadzone są prace, jest rozbudowa linii 139 między Czechowicami-Dziedzicami przez Bielsko-Białą do granicy polsko-słowackiej w rejonie stacji Zwardoń.
PKP Polskie Linie Kolejowe pracują nad usprawnieniem przejazdu pociągami do granicy polsko-słowackiej w Zwardoniu. Dziś podróż pociągiem w te rejony jest zupełnie nieatrakcyjna. Jazda pociągiem osobowym z Bielska-Białej do Zwardonia zajmuje około 100 minut, a to niewiele ponad 50 km. Dla porównania autem ten dystans można pokonać w 40 – 50 minut jadąc wygodną trasą S1. Z Katowic podróż do Zwardonia pociągiem trwa około 2 godz. 45 minut, autem - około półtorej godziny. Różne przewodniki, poradniki czy planery podróży sugerują turystom chcącym dostać się pociągiem na Słowację podróż przez Ostrawę w Republice Czeskiej. Nadkłada się drogi, ale jest szybciej.
Ma się to jednak zmienić. W grudniu 2020 roku z PKP PLK zawarła umowę z konsorcjum firm Arcadis sp. z o.o. (lider)/ Infra – Centrum Doradztwa sp. z o.o./ Instytut Kolejnictwa na opracowanie studium wykonalności na odcinku Czechowice–Dziedzice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń na linii z Katowic do granicy ze Słowacją (nr 139).
- Opracowanie studium to krok w kierunku usprawnienia podróży oraz przewozu towarów na ważnej trasie dla regionu, kraju i międzynarodowych przewozów kolejowych. Dokumentacja przedprojektowa jest konieczna aby określić kierunek rozwoju linii kolejowej - mówi ŚląskiemuBiznesowi Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.
Wyjaśnia, że obecne konsultacje społeczne pozwalają wybrać optymalny wariant inwestycji, która poprawi przepustowość sieci kolejowej.
- PLK w ramach studium przeanalizują możliwości modernizacji linii kolejowej od Czechowic-Dziedzic do Zwardonia. Uwzględnione będą przewozy w ruchu pasażerskim oraz towarowym. Efektem przyszłej modernizacji byłoby skrócenie czasu przejazdu oraz poprawa standardu podróży i zwiększenie dostępu do kolei, dzięki przebudowie istniejących i budowie nowych stacji i przystanków. Planowane zakończenie studium wykonalności to połowa 2022 roku. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2022 roku – dodaje przedstawicielka PLK.
To nie wszystkie inwestycje realizowane przez PKP PLK na Podbeskidziu. Od dłuższego czasu już trwa rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce”, której efektem będzie lepszy dostęp do kolei oraz krótsze podróże w Beskid Śląski.
Ponadto w planach jest projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn - Skoczów - Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków)”. Projekt ten został zgłoszony do Programu Kolej + przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka.
- Zadaniem samorządów jest m.in. opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zgłoszonych projektów. Po tym etapie będą one podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji – mówi Katarzyna Głowacka.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
1237Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
848"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
666Śląscy samorządowcy: "CPK nie zwalnia. Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania!"
616Połączy Małopolskę ze Śląskiem. Ruszyła budowa wiaduktu nad linią kolejową E30
599Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Nowoczesność i historyczna przestrzeń. Tak będzie wyglądał HUB Gamingowy w Katowicach
+2 / -0W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru
0Wspaniałe wieści dla Katowic! Ponad 309 mln zł dofinansowania na Hub gamingowo-technologiczny
0"Bóg, honor, autostrada". Jaworzno idzie na noże ze Stalexportem w sprawie rozbudowy A4
0Nieruchomości na Śląsku – przyszłość, trendy, wyzwania (wideo)
0Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
0