To kolejny mocny sprzeciw mieszkańców Palowic - w powiecie rybnickim, w gminie Czerwionka-Leszczyny - wobec planów budowy szybkiej kolei, należącej co CPK. 26 stycznia wieczorem przegłosowali dwie uchwały. Optymistycznych wiadomości nie miał też radca prawny Wojciech Wałęga. Sporo mówił o wywłaszczeniach i nie ma złudzeń, że rząd zastosuje wręcz „bandyckie” metody przejmowania nieruchomości palowiczan.
Radca prawny miał jeszcze więcej wątpliwości co do wywłaszczeń pod CPK. Stwierdził, że w obecnie obowiązujących przepisach nie istnieje zasada wypłacania odszkodowań poprzedzających moment wypłat wywłaszczeniowych nieruchomości.
To znaczy, że wywalają nas z domu i nic nie dostajemy. Gdzie mamy się podziać? Gdzie zostawić dobytek? Nikogo to nie interesuje. Odszkodowanie dostaniecie kiedy tak uzna Skarb Państwa. Jeżeli będziecie bezczelni i się odwołacie, to macie kilka lat procesu. Wiem to z praktyki, nie zobaczycie żadnych pieniędzy. Jaka jest inflacja? Zobaczcie na ceny w sklepach. Za pół roku będą za darmo rozdawali pustaki – stwierdził ironicznie.
Radca prawny poruszył też kwestię odszkodowań.
Jest projekt ustawy z września 2022 roku, który został złożony do Sejmu. Mówi o odszkodowaniach powiększonych o kwotę odpowiadającej 20% wartości gruntu i 40% róż nicy pomiędzy wartością nieruchomości i wartości gruntu. Nic Wam to nie mówi? Ustawodawca o to się postarał. Wyobraźcie sobie, że chcecie kupić działkę. Dzisiaj właściciel podaje cenę, a wy zaczynacie negocjacje. Mówicie sprzedawcy: zapłacę ci 20% więcej, ale potem odejmę ci 40% od wartości budynku. Czy oni tam na górze myślą, że jesteśmy idiotami?
Wojciech Wałęga omówił także sprawę amortyzacji – wg prawa amortyzacja nieruchomości po 20 latach wynosi 100%.
Taki budynek będzie wart zero złotych. To nie jest abstrakcja. Władza mówi: nie lękajcie się. Jeżeli wartość nieruchomości będzie niższa niż 25-krotność wskaźnika odtworzeniowego nieruchomości mieszkalnej, to odszkodowanie będzie wypłacone równowartości 25%. W województwie śląskim w 4 kwartale 2022 wskaźnik wynosił dokładnie 5204 złote. Jeżeli zatem wasza nieruchomość będzie warta zero, to władza wypłaci 25-krotność tego wskaźnika. To jest 130 tys. złotych. Czy jesteście w stanie kupić za to dom, działkę, mieszkanie? - pytał mieszkańców.
Radca prawny określił ministra Marcina Horałę (odpowiedzialnego za CPK) jako człowieka z dużą dozą megalomanii.
Nie ma pokory i zdarza mu się „walnąć coś z wątroby”. Palnął na jednym ze spotkań, że nowe zasady wywłaszczania posłużą temu, by Skarb Państwa zaoszczędził na jednym hektarze miliard złotych. Rząd powołany jest tylko po to, by rozdzielać pieniądze, które nam zabierze. Jeżeli nie wystarczy na rozdanie to musi się zadłużyć. Kiedy minister bezczelnie mówi, że SP zaoszczędzi, to znaczy, że mnie okradnie z pieniędzy – zauważył.
W listopadzie ubiegłego roku miał też okazję spotkać się ze swoim kolegą-prawnikiem z Mazowsza.
Pokazał mi zestawienie przygotowanych aktów notarialnych, zawartych w CPK. Spółka zachęcała, by ludzie dobrowolnie sprzedawali nieruchomości. Kiedy zorientowali się, że podpisali cyrograf, to klauzule poufności przestały ich interesować. CKP skupiła 100 hektarów tam, gdzie ma być lotnisko. Jak się uśredniło ceny zapłacone przez CPK, to jaka wyszła średnia cena metra kwadratowego? 25 złotych za metr kwadratowy. Z kolei operat szacunkowy budynku z lat 60, wyceniony został na 0 złotych - powierzchnia 170 metrów kwadratowych – mówił.
Zebranie wiejskie w Palowicach przegłosowało dwie uchwały. Pierwsza dotycząca sprzeciwu wobec inwestycji CPK w sołectwie. Druga dotyczyła utworzenia w gminie komisja ds. CPK.
Materiał oryginalny: https://rybnik.com.pl/wiadomosci,kolejny-sprzeciw-mieszkancow-palowic-wobec-cpk-dolujace-wnioski-radcy-prawnego-dotyczace-wywlaszczen,wia5-3266-54637.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
502Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
443Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
397Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
375Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
337Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0Ewakuacja w powiecie raciborskim to fake news! Miasto dementuje dezinformacje
0Powódź 2024. PLK: we wtorek ruch pociągów wciąż wstrzymany na 12 odcinkach linii lokalnych
0