To kolejny mocny sprzeciw mieszkańców Palowic - w powiecie rybnickim, w gminie Czerwionka-Leszczyny - wobec planów budowy szybkiej kolei, należącej co CPK. 26 stycznia wieczorem przegłosowali dwie uchwały. Optymistycznych wiadomości nie miał też radca prawny Wojciech Wałęga. Sporo mówił o wywłaszczeniach i nie ma złudzeń, że rząd zastosuje wręcz „bandyckie” metody przejmowania nieruchomości palowiczan.
Ten temat poruszaliśmy już wielokrotnie. Chodzi o plany budowy szybkiej kolei CPK, ciągnącej się od granicy z Czechami do Katowic. Sprzeciw wobec tej inwestycji słyszany był już w powiecie wodzisławskim, Rybniku i z terenów przynależących do Orzesza. Najgłośniej jest jednak o Czerwionce-Leszczynach, a konkretnie – Palowicach. To właśnie palowiczanie najbardziej obawiają się swojej przyszłości, ponieważ dwa warianty linii 170 przebiegają przez środek ich sołectwa. Mało tego, niebieski wariant zakłada budowę trasy przez Pojezierze Palowickie.
W środę 25 stycznia doszło do zebrania wiejskiego w OSP Palowice. Przyszło blisko 100 osób. Obecny był też burmistrz Wiesław Janiszewski, jego zastępca – Grzegorz Wolnik, przewodniczący rady miejskiej – Bernard Strzoda oraz wicestarosta Marek Profaska. Sołtyska Palowic – Dominika Baranowicz przypomniała zebranym, co dotychczas udało się zrobić, by jak najdobitniej wyrazić swój sprzeciw wobec planom CPK. Jak jednak smutno stwierdziła, mimo protestów na DK81, czy konsultacji, nikt po drugiej stronie ich nie słucha.
W buforze tej inwestycji jest też nasz kościół – obojętnie czy mówimy o wariancie wariant czerwonym, czy niebieskim, który przebiega przez plac kościoła. Zapraszam 10 lutego o 15.45 na parking przy kościele. Będzie protest. Oddolnie nie możemy nic więcej zrobić – zapowiedziała Dominika Baranowicz.
Następnie głos zabrał burmistrz Czerwionki-Leszczyn. Zaznaczył, że jest z protestującymi mieszkańcami.
Opinie nt. przebiegu wariantów CPK państwo znacie. Są jednoznacznie negatywnie w stosunku do wszystkich przebiegów. Przeraża nas, że to jest głuche echo, które gdzieś tam w Warszawie się odbija. Nasi mieszkańcy są pomijani. Nie wyobrażam sobie, by robić coś bez woli mieszkańców. Nie wyobrażam sobie inwestycji niezgodnej z planem zagospodarowania przestrzennego. Tylko że w przypadku CPK działa specustawa, która kompletnie nie bierze pod uwagę tego wszystkiego, co jest związane z porządkiem architektonicznym, przyrodniczym. Samorząd, żeby zrealizować inwestycję, nie może zrobić niczego bez zgody np. konserwatora zabytków, zgody dyrekcji parków krajobrazowych. Tu pojawia się dysonans – z jednej strony staramy się być pryncypialni co do zasad prawa, a drugiej jesteśmy ignorowani – zauważa.
Z kolei Bernard Strzoda oznajmił, że samorząd nadal czeka na stanowiska GDOŚ, których termin odpowiedzi już dwa razy był przesuwany.
Grzegorz Wolnik zachęcił natomiast mieszkańców do kontaktu z Sejmikiem Województwa Śląskiego, gdzie zaczyna działać komisja ds. monitorowania inwestycji CPK.
Proszę o przesłanie uchwały z zebrania wiejskiego, przedstawię ją w sejmiku. Powinien on wiedzieć, jakie jest stanowisko Palowic – zaznaczył.
Zdaniem Grzegorza Wolnika, program Kolej Plus jest bardziej zaawansowana niż CPK i nie wyobraża sobie „pogodzenia ognia z wodą”, by w regionie przebiegały dwa szlaki kolejowe.
Nie znam państwa, które było na to stać. Bardzo prosta linia Jastrzębie-Katowice ma kosztować pół miliarda. Ile będzie kosztowało CPK? To my zapłacimy, a korzystać z tego nie będziemy – zauważył.
Czytaj kolejne strony:
Materiał oryginalny: https://rybnik.com.pl/wiadomosci,kolejny-sprzeciw-mieszkancow-palowic-wobec-cpk-dolujace-wnioski-radcy-prawnego-dotyczace-wywlaszczen,wia5-3266-54637.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
18257Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
8021JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2169Polska skazana na atom. "Projekty jądrowe nabierają tempa"
1690Górnictwo: okrągły stół w Katowicach. Apelują o szybkie wdrożenie technologii CCS
988Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Proces Grzegorza J.: Tak wyglądały "ustawki" na kluczowe stanowiska w spółce węglowej
0Kopalnia w Ukrainie jednak bez JSW. Spółka dementuje
0Polska skazana na atom. "Projekty jądrowe nabierają tempa"
0W pół roku miliardy z "Belki" dla fiskusa. Rządowa danina drenuje kieszenie Polaków
0