Końcówka roku jest czasem intensywnej pracy dla organów podatkowych. Pracownicy urzędów skarbowych bacznie przypatrują się zwłaszcza tym zobowiązaniom, które zgodnie z przepisami prawa podatkowego powinny ulec przedawnieniu. - Bywa, że skarbówka podejmuje taki działania, które mają do niego dopuścić - przypomina Monika Piątkowska z e-pity.pl. Jak przygotować się na kontrolę podatkową?
Przypomnijmy, że zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
- Zatem co do zasady z końcem roku 2024 przedawniają się zobowiązania podatkowe, których zapłata przypadała na 2019 rok - precyzuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl. - Bywa, że skarbówka podejmuje jednak działania, które mają nie dopuścić do przedawnienia.
Dzięki temu organy podatkowe zyskują więcej czasu na podważenie rozliczeń. Mają do tego prawo dzięki art. 70 par. 6 Ordynacji podatkowej, który reguluje zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Wstrzymanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe jest nadal wykorzystywane przez organy skarbowe. Dzieje się tak mimo podjętej przez NSA uchwały z dnia 24 maja 2021 r. syg. akt I FPS 1/21, która dopuszcza badanie przez sądy administracyjne wpływu postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, w tym jego instrumentalnego wszczęcia. W takich właśnie przypadkach zawiadomienia wysyłane są do podatników często przed upływem pięcioletniego okresu, po którym przedawnia się zobowiązanie - wyjaśnia ekspertka.
Aby zawiesić bieg terminu przedawnienia, coraz częściej wykorzystywane jest również zajęcie majątku podatnika.
Zgodnie z art. 70 par. 4 Ordynacji podatkowej możliwe jest wstrzymanie przedawnienia wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Dzięki nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom podatkowym organów pierwszej instancji, możliwe jest prowadzenie egzekucji wobec podatnika. W takim przypadku decyzja, która nie jest ostateczna, staje się wykonalna i może stanowić tytuł egzekucyjny - dodaje Monika Piątkowska.
- Ostatnie miesiące roku są zatem pracowite dla organów podatkowych, gdyż podejmują działania, które w efekcie dają skarbówce czas niezbędny na kontrolę podatnika - podsumowuje.
Jakie obszary i zagadnienia najczęściej podlegają końcoworocznej kontroli ze strony organów podatkowych?
Organy podatkowe mogą sprawdzać wszelkie zobowiązania podatkowe, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Nie możemy zatem jednoznacznie wskazać obszarów, które są bardziej lub mniej narażone na weryfikację fiskusa - dopowiada Monika Piątkowska w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Jednak u podatników, którzy mają proste rozliczenia np. dochody z emerytury, nie korzystają z ulg podatkowych, zapewne tych kontroli będzie mniej niż u tych, którzy prowadzą firmy, posiadają kilka źródeł dochodów czy też korzystali z preferencji podatkowych. Wówczas ryzyko pomyłki, błędnej interpretacji przepisu jest większe - tłumaczy ekspertka.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1926JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1740JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
1000JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
637Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
531Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0