Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) opublikowała najnowszy "Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2024". To kluczowe opracowanie, które podsumowuje dwie dekady dynamicznego rozwoju polskiej przedsiębiorczości od momentu przystąpienia kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku. Raport ten nie tylko dostarcza szczegółowych danych na temat kondycji polskich firm, ale także podkreśla, jak ogromny wpływ na polską gospodarkę miała unijna akcesja.
Dzięki integracji z rynkiem europejskim oraz dostępowi do unijnych funduszy, polskie przedsiębiorstwa mogły znacząco zwiększyć swoją konkurencyjność oraz zasięg działalności - czytamy w raporcie.
Od 2004 do 2022 roku przychody przedsiębiorstw niefinansowych wzrosły nominalnie 3,6-krotnie, produkcja 3,4-krotnie, a wartość dodana 3,3-krotnie - czytamy.
Od 2005 roku eksport wyrobów i usług z Polski wzrósł realnie trzykrotnie, ale liczba firm eksportujących nadal pozostaje stosunkowo niska - donosi PARP.
Średni udział przedsiębiorstw innowacyjnych zwiększył się z 22,5% do 32,5%. Z kolei udział firm mających szerokopasmowy dostęp do internetu wzrósł z 28% w 2004 roku do 98,7% w 2023 roku - dowiadujemy się.
"Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2024" jest nie tylko podsumowaniem minionych dwóch dekad, ale także przewodnikiem dla przyszłych działań i strategii - przypomina Michał Zwyrtek, Członek Zarządu OIPH w Tychach, partner w Zwyrtek & Wspólnicy, CFO w APA Group. - Pokazuje on, że polska przedsiębiorczość ma ogromny potencjał, który odpowiednio wspierany, może przynieść dalszy dynamiczny rozwój i sukces na arenie międzynarodowej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.