Firmy rodzinne z powodzeniem mogą zdobywać europejskie i światowe rynki, jednak oczekują partnerskiego traktowania i wsparcia - to jedne z głównych myśli, które płyną z 11. Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych U-Rodziny, który odbył się w Katowicach.
Do Katowic zjechali właściciele, założyciele 400 firm rodzinnych z całej Polski, by wziąć udział w zjeździe U-Rodziny 2018. Ta najważniejsza konferencja biznesowa dla środowiska przedsiębiorców rodzinnych w Polsce odbyła się w dniach 11-14 października.
Zjazd tradycyjnie zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych. Wydarzenie co roku odbywa się w innym rejonie kraju. W tym roku wypadła kolej na stolicę Górnego Śląska.
- Śląsk jest nam bardzo bliski, bo wiemy, że familijność na Śląsku jest szczególnie pielęgnowana – mówi Ewa Sobkiewicz, prezes zarządu Stowarzyszenia IFR.
Hasło przewodnie tegorocznego zjazdu brzmiało „Czy polskie firmy rodzinne mogą odgrywać ważną rolę w europejskiej i światowej gospodarce”. O tym, że jest to możliwe mówili założyciele i prezesi największych polskich firm rodzinnych jak Krzysztof Domarecki (Selena FM S.A.), dr Adam Mokrysz (Mokate S.A.), Tomasz Domogała (TDJ S.A.), Jan Kobylański (Colian Holding S.A.), dr Stanisław Han (Hasco-Lek S.A.), Ryszard Florek (Fakro Sp. z o.o.) i inni.
Konferencja U-Rodziny była też doskonałą okazją do zaakcentowania znaczenia firm rodzinnych w Polsce. Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że firmy rodzinne wytwarzają 2/3 polskiego PKB i zasługują na wsparcie. Na Śląsku firmy rodzinne generują ponad 60 proc. wszystkich miejsc pracy. Tymczasem borykają się z wieloma problemami. Podnieśli je w manifeście, który opublikowali jeszcze na ubiegłorocznym zjeździe w Łodzi, a który nic nie stracił na aktualności.
„To my przedsiębiorcy i nasze rodziny najbardziej i bezpośrednio ryzykujemy własnymi majątkami prowadząc rodzinne firmy. To nas może dotknąć konfiskata rozszerzona, niejasny przepis prawny, zmieniająca się i niejasna polityka podatkowa, nierówne warunki w dostępie do zamówień publicznych. […] Odpowiedzialność majątkowa urzędników za błędne decyzje w praktyce jest martwa! Odpowiedzialność za błąd popełniony przez pracownika jest ograniczona. Kiedy my popełniamy błąd – to ponosimy za niego wraz z naszymi rodzinami i firmami pełną odpowiedzialność. Jako siła napędowa polskiej gospodarki mamy znaczący udział w finansowaniu sfery publicznej. To wszystko daje nam tytuł do zabierania głosu w sprawach, które nas dotyczą. Daje nam prawo do domagania się odpowiedzi.”
Manifest zawiera 10 punktów:
"1. Zaufanie: zaufanie buduje się na zgodności między deklaracjami a faktycznym działaniem. Tak funkcjonują rodziny i biznes. Tak powinno działać nasze państwo. Bez względu na aktualne wybory i koniunktury polityczne. Żeby działać w oparciu o wysokie standardy.
2. Partnerstwo władzy: udany i trwały biznes oparty jest na równowadze interesów zaangażowanych stron. To sam dotyczy relacji z władzami. Biznes łączy a nie dzieli. Celem jest sukces każdej ze stron, a nie kosztem drugiej strony. Takiego podejścia oczekujemy również w relacjach z władzami. Nie chcemy być traktowani przez organy państwa jak podejrzani czy wrogowie. Bo jesteśmy obywatelami budującymi Polskę nie tylko dla nas ale i dla przyszłych pokoleń.
3. Podatki: co się dzieje z naszymi podatkami? System podatkowy powinien być prosty i efektywny, a pozyskane w ten sposób środki wykorzystywane wyłącznie na cele służące ogółowi. Wydatki finansowane z podatków nie powinny być marnotrawione lub pożytkowane na cele utrzymania władzy przez aktualnie rządzących. A unikanie podatków powinno być traktowane przez przedsiębiorców jako nieuczciwa konkurencja. Jednak system podatkowy powinien być prosty i efektywny. Nie powinien być pełen pułapek i niejasności.
4. Edukacja: pragniemy edukacji, która będzie przygotowywała młodych ludzi do pracy i promowała systematyczną, wytrwałą i zespołową pracę, swobodę interpretacji i różnorodność. Kierunek, w którym podąża polski system edukacyjny nie jest powiązany z potrzebami gospodarki i wyzwaniami współczesnego świata. Nie promuje kreatywności i odważnych postaw. Grozi to brakiem kadr chcących i umiejących dostosowywać się do szybko zmieniających się wymagań gospodarki.
5. Sprawiedliwość: sądy i prawo są dla obywateli, nie dla władzy, dlatego muszą być sprawne, wiarygodne i niezależne. Nie możemy obawiać się, że w sporze z władzą znajdziemy się od razu na gorszej pozycji. Służy temu nie tylko dobra legislacja, ale i budowanie autorytetu wymiaru sprawiedliwości dobrą praktyką procedowania.
6. Bezpieczeństwo przedsiębiorstw: dla rozwoju gospodarki potrzebna jest pewność i stabilizacja w zakresie ochrony własności i warunków wykonywania działalności gospodarczej. A tego w Polsce brakuje. Popieramy walkę z przestępczością, ale nie popieramy tworzenia klimatu zagrożenia działaniami państwa wobec przedsiębiorców. Istnieje bowiem realne ryzyko, że mogą oni przenieść swoje biznesy za granicę w poszukiwaniu poczucia bezpieczeństwa prawnego.
7. Zakorzenienie: Polsce potrzebne jest trwałe zakorzenienie firm rodzinnych, tak aby ich rozwój i wychodzenie poza wymiar lokalności nadal przysparzał korzyści miejscom, w którym zaczęła się historia przedsiębiorców. W miejscu, gdzie powstają firmy rodzinne nawiązywane są relacje z lokalnym środowiskiem – poprzez przyjaciół, pracowników i sąsiadów. Te więzi stanowią ukrytą przewagę konkurencyjną, dlatego władze powinny stwarzać takie warunki, by firmy rodzinne nadal chciały pozostawać w miejscu ich powstawania.
8. Budowanie wartości: trwały rozwój przedsiębiorstw rodzinnych przez pokolenia możliwy jest w oparciu o budowę wartości w dwóch wymiarach: etycznym, pozwalającym rodzinie przedsiębiorców tworzyć wokół siebie kapitał społeczny oraz w wymiarze ekonomicznym, pozwalającym realizować rodzinom ich misję gospodarczą. Udana sukcesja będzie dotyczyć jedynie firm, które wypracowały wartość na tyle cenną, aby kolejne pokolenie widziało w kontynuacji szansę dla siebie, a nie brzemię. Aby firmy rodzinne stanowiły realną wartość dla rynku i społeczeństwa.
9. Odpowiedzialność wobec przyszłości: firmy rodzinne działają w perspektywie przekraczającej jedno pokolenie. Dlatego muszą się kierować odpowiedzialnością nie tylko wobec swoich najbliższych, ale również pracowników i środowiska, w którym kolejne pokolenie będzie realizować swoją misję. Podobnego podejścia do odpowiedzialności oczekujemy od rządzących. Państwo nie powinno być zadłużane w stopniu, który obciąży następne pokolenia. Polskie zasoby naturalne i dziedzictwo kulturowe powinny być chronione, aby nasze dzieci i wnuki miały szansę z nich korzystać i przekazywać kolejnym pokoleniom. Siły polityczne powinny szukać najlepszego rozwiązania, najlepszego nie dla aktualnych decydentów, ale dla długookresowego interesu społecznego.
10. Sukcesja: udana sukcesja to nie tylko współdziałanie pokoleń w ramach rodziny, ale także władz. Rodziny muszą zadbać o odpowiednie przygotowanie się do przekazania firmy, a władze zaś muszą tworzyć instrumenty prawne umożliwiające rozwój przedsiębiorstw rodzinnych mimo zmian pokoleniowych. Polsce potrzebne są firmy rodzinne, które będą skutecznie konkurować z przedsiębiorstwami z całego świata, a firmom rodzinnym – stabilne regulacje prawne, które będą wspierały przedsiębiorców rodzinnych w zakresie nie gorszym niż te, którymi cieszą się zagraniczni konkurenci. Regulacje prawne w zakresie sukcesji przedsiębiorstw nie powinny być barierą. Powinny wręcz proponować wachlarz rozwiązań możliwych do dopasowania w konkretnej sytuacji firm i rodzin przedsiębiorców. Prawo dla ludzi, nie ludzie dla prawa!"
Zauważmy, że zjazd U-Rodziny jest bodaj jedynym wydarzeniem biznesowym w Polsce, w którym nikogo nie dziwi widok uczestników zabierających ze sobą dzieci na prelekcje, spotkania czy inne wydarzenia. Mało tego, dla dzieci przygotowane były gry, zabawy, konkursy, by miło spędzały czas, a rodzice mogli się skupić na realizacji swoich celów.
Czy Waszym zdaniem sytuacja firm rodzinnych w Polsce poprawia się, pogarsza? Jakie Wy macie obserwacje, wnioski?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
551Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
520Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
501Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
452Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
437Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
0