Dziś ostatni dzień 8. edycji Kongresu MŚP. Natomiast wczoraj w Katowicach odbyło się sporo ciekawych paneli, także podpisano dwa istotne z punktu widzenia mieszkańców województwa śląskiego dokumenty, w tym jeden dotyczący Metrobiletu.
Panele rozpoczynają się dziś o godz. 9.30. Uwagę zwracają panel poświęcony sposobom pozyskiwania klientów w sieci oraz Forum Dobrych Praktyk, które przybierze formę warsztatów i konsultacji dla przedsiębiorców, którzy chcą świadomie budować markę firmy.
A co wydarzyło się wczoraj w MCK? Drugi dzień Europejskiego Kongresu MŚP to prawdziwy festiwal przedsiębiorczości. W sumie odbyło się blisko 50 paneli i wydarzeń, w których główną rolę odegrali doświadczeni przedsiębiorcy.
Spośród blisko 50 paneli uczestnicy drugiego dnia Europejskiego Kongresu MŚP mogli wybierać te, które są najbliższe ich zainteresowaniom. Wachlarz merytoryczny rozmów był bardzo szeroki – zgodnie z 12 ścieżkami tematycznymi. Największą uwagę przedsiębiorców skupiły m.in. spotkania poświęcone rekrutacji i refundacjom zatrudnienia pracowników w sektorze MSP, cyfryzacji biznesu oraz z przedstawicielem Google.
Jedno z pierwszych wydarzeń drugiego dnia Kongresu zostało poświęcone osobom niepełnosprawnym. Przedstawiono program służący aktywizacji tychże, a także przeprowadzono indywidualne warsztaty. Zainteresowani mogli m.in. dowiedzieć się jak wypełniać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń oraz zapoznać się ze szczegółami refundacji składek emerytalno- rentowych. – Poprzez udział w EKMSP chcemy aktywizować przedsiębiorców w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz przedstawiać im możliwości tworzenia miejsc pracy – mówiła Gabriela Knapik z Oddziału Śląskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród młodych przedsiębiorców, wzbudził panel poświęcony rekrutacji i utrzymaniu wartościowych pracowników w sektorze MŚP. Niektóre osoby wsłuchiwały się w głos zaproszonych ekspertów stojąc w drzwiach. Dyskusja przybrała bardzo praktyczną formę dzięki interakcji z przedsiębiorcami. Na forum poruszane były m.in. kwestie pożądanych kompetencji na poszczególnych stanowiskach, konieczności zmiany nastawienia pracodawców do pracowników, którzy obecnie oczekują nie tylko atrakcyjnego wynagrodzenia, ale również możliwości rozwoju i dodatkowych benefitów. W czasie spotkania przedsiębiorcy poznali nieoczywiste sposoby poszukiwania pracowników, dowiedzieli się, jak utrzymywać właściwe relacje z pracownikami oraz poznali zasady przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Do tej ostatniej kwestii szczegółowo odnosił się jeden z ekspertów panelu: – To bardzo indywidualna sprawa, ponieważ każdy kandydat jest inny. Należy bardzo dobrze zapoznać się z dokumentami aplikacyjnymi i zastanowić się jeszcze przed rozmową, o co chcielibyśmy zapytać. Wielu przedsiębiorców tego nie robi i prowadzi rozmowy rekrutacyjne spontanicznie, bez przygotowania, co jest dużym błędem. Na pewno nie warto też korzystać z gotowych list pytań, które łatwo można znaleźć w Internecie – przestrzegał dyrektor AIP Śląsk Mariusz Malicki.
Ożywiona dyskusja towarzyszyła sesji panelowej „Polska bez smogu”, w której udział wziął minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że wśród adresatów rządowego programu na rzecz walki ze smogiem są także przedsiębiorcy. – Program „Czyste powietrze” to ogromny projekt o wielkiej skali finansowej. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych. Zakładamy, że w ramach programu zmodernizowanych zostanie 3 mln domów. To szansa dla przedsiębiorców, którzy mogą oferować jego beneficjentom ekologiczne piece, okna czy materiały budowlane. – powiedział minister.
Doskonałą okazją do spotkania doświadczonych biznesmenów, którzy potrafią harmonijnie łączyć pasje z życiem zawodowym. Paneliści dzielili się z uczestnikami przemyśleniami na temat prowadzenia firmy w oparciu o pasję, ale także przestrzegali przed zagrożeniami wynikającymi z nieprzemyślanego łączenia pasji z życiem zawodowym. – Największą pasję w biznesie może zabić konsumpcja, wtedy człowiek zaczyna liczyć, kalkulować. Jeśli będziesz żył w zgodzie ze sobą – pieniądze i sukces przyjdą naturalnie – mówił Tomasz Szabelka, właściciel Studia Fryzjerskiego Tomasz Szabelka & Natural Cut Team w Chorzowie.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że łączenie pasji z życiem zawodowym nie zawsze kończy się sukcesem, o czym przypominał Grzegorz Pietraszewski, prezes Aures Leasing - Aby odnaleźć sukces oparty na pasji trzeba być przygotowanym do biznesu. 9 na 10 start-up’ów zakładanych w Polsce upada tylko dlatego, że poza niewątpliwą pasją, zabrakło przygotowania.
W trakcie drugiego dnia Kongresu doszło również do podpisania ważnych umów i porozumień. W trakcie specjalnej sesji, Zarząd Województwa Śląskiego podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie innowacji na rzecz czystego powietrza w ramach programu „Silesia pod błękitnym niebem”. Natomiast na stoisku GZM na terenie Targów Biznes Expo doszło do zawarcia porozumienia w sprawie Metrobiletu. Od II kwartału przyszłego roku, mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą podróżowali komunikacją publiczną na terenie miast i gmin członkowskich na podstawie jednego biletu. - Wprowadzenie wspólnego biletu, obowiązującego w komunikacji miejskiej oraz pociągach Kolei Śląskich, to milowy krok w usprawnianiu funkcjonowania transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM o Metrobilecie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
502Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
354Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
322Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
306Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
300Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Raport: 20% firm deklaruje konieczność zwolnień, 40% nie chce zmian kadrowych
0Studencie, pobierasz rentę rodzinną? Nie zapomnij złożyć zaświadczenia
0Liczba fikcyjnych faktur rok do roku się podwoiła. Eksperci zaskoczeni skalą zmian
0GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
0