Działacze akcji społecznej Karny Kopciuch czwarty miesiąc z rzędu sprawdzili jak samorządy egzekwują uchwałę antysmogową. Najwięcej kontroli w regionie przeprowadzono w Rybniku oraz Jastrzębiu-Zdroju, a w mniejszych gminach urzędnicy kontrolują coraz więcej nieruchomości.
W kwietniu działacze Karnego Kopciucha po raz kolejny monitorowali czy i jak samorządy w regionie egzekwują tzw. uchwałę antysmogową. Na koniec miesiąca Karny Kopciuch spytał straże miejskie, gminne lub urzędy miast i gmin:
Rybnik po raz kolejny może pochwalić się największą liczbą kontroli w regionie. Straż miejska przeprowadziła ich aż 449. W 82 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - 9 właścicielom wystawiono mandaty karne w wysokości 500 złotych (to najwyższa kwota mandatu w regionie), a 53 pouczono. We wszystkich przypadkach wyznaczono termin ponownej kontroli.
W tym miesiącu w Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono więcej kontroli niż ostatnio, bo aż 35. Każda z nich odbyła się na zgłoszenie podmiotów zewnętrznych. Użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej ujawniono w 14 przypadkach. Sprawcy wykroczeń nie otrzymali mandatów, a tylko pouczenia, czekają ich jednak rekontrole. Dokładne terminy nie zostały jeszcze podane, ponieważ zostaną one ustalone w późniejszym terminie.
Straż gminna w Lyskach przeprowadza kontrole na terenie Gaszowic, Jejkowic i Lysek.
W tym miesiącu najwięcej skontrolowała domostw w gminie Gaszowice. Przeprowadzono 10 kontroli, podczas których ujawniono korzystanie z kopciucha w 3 przypadkach. Jeden sprawca wykroczenia otrzymał mandat w wysokości 50 złotych (to najniższa kwota mandatu w regionie), dwóch pozostałych zostało zaledwie pouczonych. Rekontrola czeka jednak wszystkie trzy domostwa.
W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 6 kontroli, podczas których znaleźli jednego kopciucha. Sprawcę pouczono i zapowiedziano mu termin przeprowadzenia ponownej kontroli.
Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 8 kontroli. W żadnym przypadku nie stwierdzono nieprawidłowości.
Po raz kolejny nie otrzymaliśmy na czas informacji ze Świerklan. Ile kontroli tam przeprowadzono? Z jakim skutkiem? Tego nie wiemy.
W powiecie wodzisławskim po raz kolejny najwięcej kontroli przeprowadzono w Wodzisławiu Śląskim. Straż miejska sprawdziła 65 kotłowni - zaledwie 6 interwencji wynikało ze zgłoszeń podmiotów zewnętrznych, natomiast pozostałe 59 były kontrolami planowanymi. Ujawniono użytkowanie 9 kotłów niezgodnych z uchwałą antysmogową. Pouczono cztery osoby, pozostałe pięć ukarano mandatem w wysokości między 100 a 200 złotych. Rekontrolę zapowiedziano we wszystkich przypadkach.
W Godowie urzędnicy przeprowadzili 8 wcześniej zaplanowanych kontroli. Tym razem każdy właściciel nieruchomości posiada kocioł zgodny z ustawą.
W gminie Gorzyce i Lubomia kontrole przeprowadza Straż Gminna z Lubomi. W gminie Gorzyce strażnicy przeprowadzili 12 kontroli, podczas których w dwóch przypadkach stwierdzili korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą. Sprawcy wykroczenia zostali ukarani mandatami, jednak straż gminna nie poinformowała nas, w jakiej wysokości.
W gminie Lubomia przeprowadzono 11 kontroli - w jednym z domostw znajdował się kocioł niezgodny z uchwałą antysmogową. Właściciela pouczono.
W Rydułtowach straż miejska przeprowadziła 51 kontroli. Użytkowanie nielegalnego kotła stwierdzono w pięciu przypadkach. Po raz kolejny sprawców nie ukarano mandatem, a wyłącznie pouczono. Zapowiedziano im również powtórną kontrolę.
Urzędnicy w Marklowicach skontrolowali 11 nieruchomości, każda z nich korzysta z kotła zgodnego z uchwałą antysmogową.
W Mszanie wzrosła liczba kontroli - tym razem skontrolowano 15 posesji. Tak samo jak w Marklowicach, nie ujawniono korzystania z nielegalnego kotła.
W tym miesiącu urzędnicy w Pszowie zaplanowali 6 kontroli, podczas których nie ujawniono nieprawidłowości.
Z kolei straż miejska w Radlinie wybrała się w teren 27 razy, skutkiem czego wykryła korzystanie kotła niezgodnego z uchwałą w 5 domostwach. Sprawców wykroczeń pouczono oraz zapowiedziano im wizyty rekontrolne.
Straż Miejska w Jastrzębiu-Zdroju ponownie zwolniła tempo kontroli - tym razem skontrolowano zaledwie 159 posesji. Pomimo tego wyniku znajdują się na drugim miejscu w regionie pod względem skontrolowanych posesji. W 15 przypadkach ujawniono korzystanie z pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej. Tak samo jak w poprzednich miesiącach, właścicielom nie wystawiono mandatów, jedynie ich pouczono oraz zapowiedziano ponowną wizytę kontrolną.
Tempo zwolnili urzędnicy z Żor - tym razem skontrolowali zaledwie 33 posesje. W 4 przypadkach wykryto korzystanie z kotłów niezgodnych z ustawą antysmogową:
- Wyznaczyliśmy 2 rekontrole, ale we wszystkich przypadkach skierowaliśmy wniosek o ukaranie do odpowiednich organów. Prowadzimy czynności wyjaśniające w związku z “Rekomendacjami dot. obowiązków jst związanych z wdrażaniem tzw. uchwały antysmogowej” - mówi Adrian Lubszczyk, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu.
Podsumowując, między 22 marca a 21 kwietnia 2022 roku w 17 gminach subregionu zachodniego przeprowadzono w sumie 906 kontroli. 141 kotłów nie spełniało wymogów uchwały antysmogowej. Mandatami ukarano 17 sprawców wykroczeń, a 100 zostało pouczonych. Zapowiedziano również 136 wizyt rekontrolnych.
Jak wyniki wyglądały w poprzednich miesiącach (uwaga: w styczniu i lutym sprawdzaliśmy wyniki za 15 dni roboczych)?
Suma przeprowadzonych kontroli - 1156 (marzec), 851 (luty), 1063 (styczeń).
Liczba kotłów niespełniających wymogów uchwały antysmogowej - 135 (marzec), 113 (luty), 117 (styczeń).
Liczba wystawionych mandatów - 29 (marzec), 20 (luty), 28 (styczeń).
Liczba pouczeń - 93 (marzec), 90 (luty), 81 (styczeń).
Liczba zapowiedzianych rekontroli - 123 (marzec), 100 (luty), 139 (styczeń).
Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Śląskie walczy ze skutkami powodzi. W tych miejscach wciąż trwają utrudnienia drogowe (lista)
522Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
455Powódź w woj. śląskim: PLK wydała komunikat ws. przejezdności. "Sytuacja na sieci kolejowej jest dynamiczna"
419Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
376Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
355Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Wody w Odrze w Raciborzu mniej o ponad metr. Wojsko pomoże w usuwaniu skutków powodzi
0ZUS przymyka oko. Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki z opóźnieniem
0Racibórz powoli wraca do życia sprzed powodzi. Poziom wody w Odrze sukcesywnie się obniża
0420 szkół i przedszkoli zamkniętych z powodu powodzi. ZUS przypomina, kto i jak może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy
0Co działo się ponad 1000 metrów pod ziemią? PGG wraca do tragedii w Rydułtowach
0