Działacze akcji społecznej Karny Kopciuch trzeci miesiąc z rzędu sprawdzili jak samorządy egzekwują uchwałę antysmogową. W marcu 2022 roku niezmiennie liderem pod względem przeprowadzanych kontroli jest Rybnik. Coś drgnęło w mniejszych gminach regionu - w marcu było więcej kontroli i mandatów za używanie “kopciuchów”.
Od 1 stycznia 2022 roku na terenie Śląska obowiązuje uchwała antysmogowa. Zakazane jest korzystanie z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej. Karny Kopciuch sprawdził jak egzekwują uchwałę strażnicy i urzędnicy z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju.
To już kolejny miesiąc, jak działacze Karnego Kopciucha monitorują czy i jak samorządy w regionie egzekwują tzw. uchwałę antysmogową. Na koniec miesiąca Karny Kopciuch spytał straże miejskie, gminne lub urzędy miast i gmin:
Jak się okazuje, najwięcej kontroli kotłowni w całym regionie przeprowadzili strażnicy z Rybnika. Straż miejska przeprowadziła aż 655 kontroli. W 76 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - siedemnastu właścicielom wystawiono mandaty karne w wysokości 500 złotych, a pięćdziesięciu jeden pouczono. We wszystkich przypadkach wyznaczono termin ponownej kontroli.
W Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono 31 kontroli. Osiem razy ujawniono użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej. Sprawcy wykroczeń nie otrzymali mandatów, a tylko pouczenia. Nie wyznaczono też terminu wizyt rekontrolnych - właściciele kopciuchów w pierwszej kolejności muszą złożyć w Urzędzie deklarację terminu zmiany źródła ciepła, dopiero po tym czasie przeprowadzane będą ponowne kontrole.
W gminie Gaszowice przeprowadzono 13 kontroli. W jednym przypadku stwierdzono korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową, które zakończyło się wystosowaniem pouczenia oraz wyznaczeniem terminu ponownej kontroli.
W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 15 kontroli, podczas których znaleźli 4 kopciuchy. W jednym przypadku nałożono mandat w wysokości 200 złotych, natomiast w pozostałych właścicieli pouczono. Każdemu zapowiedziano ponowną wizytę strażników.
Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 13 kontroli. W jednym przypadku stwierdzono korzystanie z pieca niespełniającego warunków uchwały - na właściciela nałożono mandat karny w wysokości 200 złotych i wyznaczono termin rekontroli. Można zauważyć, że wysokość mandatu w porównaniu do stycznia wzrosła o 80 złotych.
Po raz kolejny nie otrzymaliśmy na czas informacji ze Świerklan. Ile kontroli tam przeprowadzono? Z jakim skutkiem? Tego nie wiemy.
W powiecie wodzisławskim po raz kolejny najwięcej kontroli przeprowadzono w Wodzisławiu Śląskim. Straż miejska sprawdziła 88 kotłowni, w skutek czego ujawniła użytkowanie 15 kotłów niezgodnych z uchwałą antysmogową. Pouczono pięć osób, natomiast pozostałe dziesięć ukarano mandatem w wysokości między 100 a 300 złotych (dla przypomnienia: w poprzednich miesiącach minimalna kwota mandatu wynosiła 50 złotych). Rekontrolę zapowiedziano we wszystkich przypadkach.
W Godowie urzędnicy przeprowadzili 9 kontroli, podczas których wykryli dwa kotły niezgodne z uchwałą antysmogową. W jednym przypadku protokół przekazano na Policję, natomiast w drugim przypadku właściciel przeprowadza remont generalny, który ma również objąć wymianę źródła ciepła. W obu przypadkach wyznaczono termin rekontroli.
W gminie Gorzyce i Lubomia kontrole przeprowadza Straż Gminna z Lubomi. W gminie Gorzyce strażnicy przeprowadzili 9 kontroli, podczas których w trzech przypadkach stwierdzili korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą. Każdego sprawcę wykroczenia pouczono. Nie we wszystkich przypadkach strażnicy zapowiedzieli rekontrolę.
W gminie Lubomia przeprowadzono 18 kontroli - w jednym z domostw znajdował się kocioł niezgodny z uchwałą antysmogową. Właściciela pouczono.
W Rydułtowach straż miejska przeprowadziła 76 kontroli. Użytkowanie nielegalnego kotła stwierdzono w ośmiu przypadkach. Tak samo jak w zeszłym miesiącu, strażnicy powstrzymali się od ukarania mandatem - sprawcom wykroczenia nakazano dostarczyć dokumentację potwierdzającą podjęcie działań zmierzające do wymiany kotła, pouczono ich oraz zapowiedziano wizytę rekontrolną.
W Marklowicach tym razem przeprowadzono kontrole (w zeszłym nie było ani jednej) - urzędnicy wybrali się w teren 9 razy (były to zgłoszenia mieszkańców oraz Karnego Kopciucha), jednak w żadnym z domostw nie znajdował się kocioł niezgodny z uchwałą antysmogową.
Również w Mszanie tym razem postanowiono skontrolować okolicę - urzędnicy sprawdzili 9 posesji. Osiem kontroli zostało wcześniej zaplanowanych, jedna była efektem zgłoszenia. W żadnym przypadku nie ujawniono korzystania z nielegalnego źródła ciepła.
W tym miesiącu w Radlinie przeprowadzono 52 kontrole. W siedmiu przypadkach ujawniono użytkowanie kopciucha - każdego sprawcę wykroczenia pouczono oraz zapowiedziano rekontrolę.
Niestety nie otrzymaliśmy informacji z Pszowa - ile kontroli przeprowadzono oraz z jakim skutkiem? Tego nie wiemy.
Straż Miejska w Jastrzębiu-Zdroju zwolniła tempo kontroli - tym razem skontrolowano zaledwie 166 posesji. W 13 przypadkach ujawniono korzystanie z pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej. Tak samo jak w zeszłym miesiącu, właścicielom nie wystawiono mandatów, jedynie ich pouczono oraz zapowiedziano ponowną wizytę kontrolną.
Swój wynik poprawiły Żory - w przeciągu miesiąca skontrolowano 45 palenisk, z czego aż 32 kontrole były uprzednio zaplanowane przez urzędników. Trzy razy ujawniono korzystanie z nielegalnego kotła, skutkiem czego skierowano wnioski do sądu o ukaranie oraz zaplanowano ponowne kontrole. W dwóch przypadkach ustalane są daty montażu kotłów, zatem dopiero wtedy będzie można ustalić, czy właściciele popełnili wykroczenie.
Podsumowując, między 22 lutego a 21 marca 2022 roku w 17 gminach subregionu zachodniego przeprowadzono w sumie 1208 kontroli. 142 kotły nie spełniały wymogów uchwały antysmogowej. Mandatami ukarano 29 sprawców wykroczeń, a 100 zostało pouczonych. Zapowiedziano również 130 wizyt rekontrolnych.
Jak wyniki wyglądały w poprzednich miesiącach (uwaga: wtedy sprawdzaliśmy wyniki za 15 dni roboczych)?
Suma przeprowadzonych kontroli - 851 (luty), 1063 (styczeń).
Liczba kotłów niespełniających wymogów uchwały antysmogowej - 113 (luty), 117 (styczeń).
Liczba wystawionych mandatów - 20 (luty), 28 (styczeń).
Liczba pouczeń - 90 (luty), 81 (styczeń).
Liczba zapowiedzianych rekontroli - 100 (luty), 139 (styczeń).
Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Od 1 listopada więcej dróg płatnych w Polsce. Na liście m.in. odcinek autostrady A1 i drogi S1
919Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
723"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
703"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
409Zmiana czasu z letniego na zimowy 2024. W nocy z 26 na 27 października pociągi w całej Polsce zatrzymają się na godzinę
365Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+19 / -2Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+2 / -0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
+2 / -0Ile pieniędzy popłynie do miast w Śląskiem "kroplówką" dla samorządu? Znamy kwoty
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
0Przedsiębiorcy rzucili się na wakacje składkowe. W trzy doby prawie 50 tys. wniosków do ZUS
0Ponad 58 mln zł przychodów. Digitree Group szacuje wyniki za trzy kwartały 2024 roku
0Wypłata zysku ze spółki – jak to zrobić korzystnie?
0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
0