Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma, w której przedsiębiorcy mogą otrzymywać, wystawiać i archiwizować elektroniczne faktury ustrukturyzowane. Działa na terenie Polski i jest swego rodzaju bazą faktur, ułatwiającą ich archiwizację i wysyłkę. Choć sam KSeF jest udostępniony dla wszystkich przedsiębiorstw od 1 stycznia 2022 roku, to wciąż korzystanie z niego nie jest jeszcze obowiązkowe. Ma się to jednak wkrótce zmienić, więc warto zapoznać się z tą platformą.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy wdrażającej Krajowy System e-Faktur, celem wdrożenia KSeF jest uszczelnienie systemu podatkowego, ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT oraz poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez podatników poprzez łatwiejszy i szybszy dostęp do dokumentów. Jednocześnie rozwiązanie to ma przeciwdziałać praktykom nieuczciwych podatników.
Celem pośrednim Ministerstwa Finansów jest gromadzenie wszystkich faktur na jednej platformie nazwanej KSeF. Rozwiązanie to jest wygodne nie tylko dla samych urzędników, ale i dla przedsiębiorców. Komunikacja między firmami związana z wysyłką i wystawianiem faktur, zostanie sprowadzona do jednego miejsca. Sam proces wysyłki pliku przedstawiającego dokument handlowy okaże się znacznie prostszy, szybszy i bardziej wydajny. Dzięki możliwości wystawienia e-faktury, przedsiębiorca zyskuje pewność, że taki dokument dotrze do kontrahenta.
Nie będzie on zatem uszkodzony bądź zagubiony w podróży, a w pełni bezpiecznie trafi do bazy danych odbiorcy. Krajowy System e-Faktur cechuje oszczędność czasu, jednolity wzór dokumentu oraz możliwość szybkiego wyeliminowania błędów. Dodatkowo, składowanie faktur na platformie przyczynia się do zdolności ich szybkiego wyszukiwania, a także zaoszczędza sporo fizycznego miejsca w placówce firmy.
Od początku 2022 roku, system KSeF jest dostępny dla wszystkich przedsiębiorców. Może, lecz nie musi być przez nich użytkowany do pewnego momentu. Rok 2024 będzie natomiast przełomowym w kontekście stopniowego wprowadzania tego systemu do grona obowiązkowych. Jak podaje Ministerstwo Finansów na swoich stronach, Krajowy System e-Faktur stanie się wymogiem w kontekście gromadzenia faktur ustrukturyzowanych już od 1 lipca 2024 roku.
To nowość, która z punktu widzenia organów podatkowych ma przyczynić się do zwalczania oszustw. Przedsiębiorcy uczciwie działający na rynku nie mają się zatem czego obawiać, a ich przejście na KSeF może przynieść im wiele, dodatkowych korzyści. Mowa tu chociażby o skróceniu czasu oczekiwania na zwrot podatku VAT oraz zdjęciu obowiązku ponoszenia kosztów archiwizacji faktur, gdyż te będą przechowywane w systemie.
Sam KSeF został stworzony z myślą o nawet najmniej obcujących z technologią przedsiębiorcach. Dlatego też jego interfejs jest w pełni intuicyjny i przejrzysty. Wystarczy wejść na stronę, kliknąć opcje logowania i zalogować się poprzez wpisanie NIP. Następnie należy przejść przez procesy uwierzytelnienia, a nasza obecność w systemie zostanie wykryta i potwierdzona. Osoby fizyczne również mają możliwość zalogowania się do tego systemu po odpowiedniej weryfikacji.
Jednakże dla wielu firm kluczowym aspektem będzie integracja systemów wykorzystywanych w przedsiębiorstwie z KSeF. Proces ten warto powierzyć ekspertom, którzy współpracują z Ministerstwem Finansów w zakresie tego narzędzia. Ich wsparcie pozwoli w szybki i wygodny sposób zacząć korzystać z KSeF.
PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
1100Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
797Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
748Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
556Studia tatuażu na Śląsku pod kontrolą. Posypały się mandaty
518„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+7 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Sztuczna inteligencja pomaga ogrzewać Gliwice. Miasto nagrodzone za innowację
+2 / -0Marszałek zrywa współpracę z Prezydentem RP. Poszło o „lex Tusk”
+2 / -0Udana akcja śląskiej KAS. Suczka "wyniuchała" nielegalny towar
0Gliwice: mieszkańcy dostali od dewelopera do dopłaty 250 tys. zł za prąd
0Proces byłego posła PiS Grzegorza J. Trwają przesłuchiwania kolejnych świadków
0Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur już w przyszłym roku
0Górskie uzdrowiska niewidoczne w programie Czyste Powietrze. Ale opłaty od turystów biorą
0Czy powietrze w śląskich Beskidach jest na tyle czyste, by kurorty pobierały opłaty od turystów?
Oddanych głosów: 7