Możliwość zmiany formy opodatkowania podczas trwania roku podatkowego, nowy formularz PIT-2, inne zasady rozliczania pracujących seniorów - to tylko niektóre z poprawek, które rząd wprowadza do Polskiego Ładu. 13 kwietnia wiceminister finansów Artur Soboń sprecyzował zmiany, zapowiedziane przez resort finansów już pod koniec marca i poddane konsultacjom społecznym, w których wzięli udział m.in. księgowi i przedsiębiorcy.
Idą poważne zmiany w systemie podatkowym w Polsce. Obniżona ma być stawka podatku PIT z 17 do 12 procent, składka zdrowotna odprowadzana przez przedsiębiorców będzie mogła być częściowo wliczona w koszty - informowaliśmy pod koniec marca.
Teraz projekt - po konsultacjach społecznych i roboczych spotkaniach z podatnikami - został zmodyfikowany i oznakowany frazą #NiskiePodatki. Co zatem proponuje resort finansów?
Projekt zmian w podatkach po konsultacjach społecznych, wiceminister Soboń przedstawił podczas środowej konferencji prasowej.
Wychodząc naprzeciw głosom podatników i ekspertów, proponujemy zmiany w systemie podatkowym.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 14, 2022
Dotyczą one m. in.: obniżenia stawki #PIT z 17% na 12%, zmian w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej. #NiskiePodatki
Więcej➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/gOfJO9ccwe
Artur Soboń przyznał, że czas konsultacji społecznych był dość krótki.
Czas konsultacji zmian w podatkach był krótki. Zdaję sobie sprawę, że byłoby dobrze, gdyby okres na zbieranie uwag i dyskusję był dłuższy, ale wykorzystaliśmy go w sposób maksymalnie możliwy, to jest spotkaliśmy się ze wszystkim interesariuszami, z którymi powinniśmy rozmawiać – mówił.
Przygotowując zmiany w podatkach wysłuchaliśmy opinii i uwag zainteresowanych środowisk, a następnie przedyskutowaliśmy je w ramach spotkań roboczych. W efekcie do zaproponowanych przez #MF zmian #NiskiePodatki doszły nowe korzystne rozwiązania.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
➡️https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/bbGjham3Z7
Przygotowując zmiany w podatkach wysłuchaliśmy opinii i uwag zainteresowanych środowisk, a następnie przedyskutowaliśmy je w ramach spotkań roboczych. W efekcie do zaproponowanych przez przez Ministerstwo Finansów zmian, doszły nowe korzystne rozwiązania - dodał.
Jakie zmiany mają zostać wprowadzone? Wśród tych najważniejszych Artur Soboń wymienił możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. przez przedsiębiorców,
Wśród zaproponowanych zmian do #NiskiePodatki jest m. in. możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. przez przedsiębiorców, ujednolicenie terminów na rozliczenie #PIT, uszczelnienie ulgi na zabytki dla remontów.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/aq7jj7MIH6
Zapowiadane zmiany mają też przynieść ujednolicamy termin rozliczenia rocznego dla wszystkich przedsiębiorców - do 30 kwietnia.
Nowym rozwiązaniem #NiskiePodatki jest także ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w #PIT - do 30 kwietnia.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/S97Yq4XyBJ
Przypomnijmy: 24 marca rząd zapowiedział w ramach naprawiania Polskiego Ładu m.in. obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc., likwidację ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców oraz zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W trakcie konsultacji społecznych mali przedsiębiorcy podnieśli natomiast, że skoro reguły zmieniają się w trakcie gry, oni też chcą usprawnień. Dodajmy, że formę opodatkowania musieli wybrać do 20 lutego, natomiast kolejne zmiany w reformie niekoniecznie gwarantowały opłacalność wybranej wówczas opcji.
Ostatecznie rząd się ugiął i zmiany będą możliwe również w trakcie trwania roku podatkowego.
Data 30 kwietnia, jak podkreślił Artur Soboń, ma być zarówno terminem rozliczenia się przedsiębiorców z fiskusem, jak ostatecznym terminem ponownego wyboru sposobu rozliczenia rocznego.
Nawet jeśli przed rokiem rozliczyłeś się wspólnie z małżonkiem. Możesz je łatwo zmienić na wspólne rozliczenie - oto kolejna zmiana w reformie Polskiego Ładu.
W usłudze #TwójePIT czeka na ciebie indywidualnie przygotowane zeznanie, nawet jeśli przed rokiem rozliczyłeś się wspólnie z małżonkiem.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Możesz je łatwo zmienić na wspólne rozliczenie. Uzupełnij też przysługujące ci ulgi, a następnie zaakceptuj i wyślij zeznanie.#eUsługiKAS pic.twitter.com/MW0KjV47mp
Zmianom mają ulec także zasady rozliczania się seniorów, którzy zdecydowali się dorabiać na emeryturze. Formularz PIT-0 ma zostać ujednolicony i obejmować także pracujących emerytów, którzy już świadczenie pobierali, ale z niego zrezygnowali na czas wykonywania pracy.
Nie zmieniamy zasad #PIT0DlaSeniora. W tym zakresie uwzględniliśmy postulaty strony społecznej, która chciała by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/QMEmq1e2sb
Dodatkowo wiceminister zapowiedział, że diety za udział np. w komisjach wyborczych czy na egzaminach państwowych nie będą obciążone składką zdrowotną.
Zaproponowaliśmy limit w wysokości 6 tys. zł - powiedział Artur Soboń.
O zmianach w formularzu PIT-2 mówiło się już na początku roku. Jego wygląd ma się zmienić po konsultacjach.
Chcemy z PIT-2, który jest już znany podatnikom i płatnikom podatku, uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie — podkreślił wiceminister finansów.
Zmiany #NiskiePodatki wprowadzają jednolity system obliczania zaliczek na #PIT.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/9P7J968ttz
W PIT-2 ma być odtąd zawarty "cały katalog kwestii, które będzie można zaznaczyć" i które będą obowiązywały przy rozliczeniu podatkowym. Chodzi tu nie tylko o tzw. kwotę wolną, ale też m.in. koszty uzyskania przychodu.
Czy np. chcemy się rozliczać wspólnie z małżonkiem, co może mieć znaczenie, bo np. później wyjdziemy na skalę podatkową i później przekroczymy próg podatkowy - tłumaczył podczas konferencji Artur Soboń.
Zdaniem wicepremiera będzie to duże ułatwienie.
Nowe rozwiązania mają zapewnić przewidywalność rozliczeń podatkowych i zmniejszyć wysokość podatków. Dodatkowe pieniądze, które zostaną w kieszeniach obywateli będą konkretnym wsparciem w okresie przyspieszenia dynamiki cen wyrobów konsumpcyjnych - podkreślił.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
2548Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
808Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
595Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
591Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
577Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+3 / -0Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
+2 / -0Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na jakość druku szytych katalogów?
0Program do fakturowania- co oferuje i komu się przyda?
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0Handel w Wigilię. Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę
0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
0