Możliwość zmiany formy opodatkowania podczas trwania roku podatkowego, nowy formularz PIT-2, inne zasady rozliczania pracujących seniorów - to tylko niektóre z poprawek, które rząd wprowadza do Polskiego Ładu. 13 kwietnia wiceminister finansów Artur Soboń sprecyzował zmiany, zapowiedziane przez resort finansów już pod koniec marca i poddane konsultacjom społecznym, w których wzięli udział m.in. księgowi i przedsiębiorcy.
Idą poważne zmiany w systemie podatkowym w Polsce. Obniżona ma być stawka podatku PIT z 17 do 12 procent, składka zdrowotna odprowadzana przez przedsiębiorców będzie mogła być częściowo wliczona w koszty - informowaliśmy pod koniec marca.
Teraz projekt - po konsultacjach społecznych i roboczych spotkaniach z podatnikami - został zmodyfikowany i oznakowany frazą #NiskiePodatki. Co zatem proponuje resort finansów?
Projekt zmian w podatkach po konsultacjach społecznych, wiceminister Soboń przedstawił podczas środowej konferencji prasowej.
Wychodząc naprzeciw głosom podatników i ekspertów, proponujemy zmiany w systemie podatkowym.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 14, 2022
Dotyczą one m. in.: obniżenia stawki #PIT z 17% na 12%, zmian w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej. #NiskiePodatki
Więcej➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/gOfJO9ccwe
Artur Soboń przyznał, że czas konsultacji społecznych był dość krótki.
Czas konsultacji zmian w podatkach był krótki. Zdaję sobie sprawę, że byłoby dobrze, gdyby okres na zbieranie uwag i dyskusję był dłuższy, ale wykorzystaliśmy go w sposób maksymalnie możliwy, to jest spotkaliśmy się ze wszystkim interesariuszami, z którymi powinniśmy rozmawiać – mówił.
Przygotowując zmiany w podatkach wysłuchaliśmy opinii i uwag zainteresowanych środowisk, a następnie przedyskutowaliśmy je w ramach spotkań roboczych. W efekcie do zaproponowanych przez #MF zmian #NiskiePodatki doszły nowe korzystne rozwiązania.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
➡️https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/bbGjham3Z7
Przygotowując zmiany w podatkach wysłuchaliśmy opinii i uwag zainteresowanych środowisk, a następnie przedyskutowaliśmy je w ramach spotkań roboczych. W efekcie do zaproponowanych przez przez Ministerstwo Finansów zmian, doszły nowe korzystne rozwiązania - dodał.
Jakie zmiany mają zostać wprowadzone? Wśród tych najważniejszych Artur Soboń wymienił możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. przez przedsiębiorców,
Wśród zaproponowanych zmian do #NiskiePodatki jest m. in. możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 r. przez przedsiębiorców, ujednolicenie terminów na rozliczenie #PIT, uszczelnienie ulgi na zabytki dla remontów.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/aq7jj7MIH6
Zapowiadane zmiany mają też przynieść ujednolicamy termin rozliczenia rocznego dla wszystkich przedsiębiorców - do 30 kwietnia.
Nowym rozwiązaniem #NiskiePodatki jest także ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w #PIT - do 30 kwietnia.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/S97Yq4XyBJ
Przypomnijmy: 24 marca rząd zapowiedział w ramach naprawiania Polskiego Ładu m.in. obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc., likwidację ulgi dla klasy średniej, powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców oraz zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W trakcie konsultacji społecznych mali przedsiębiorcy podnieśli natomiast, że skoro reguły zmieniają się w trakcie gry, oni też chcą usprawnień. Dodajmy, że formę opodatkowania musieli wybrać do 20 lutego, natomiast kolejne zmiany w reformie niekoniecznie gwarantowały opłacalność wybranej wówczas opcji.
Ostatecznie rząd się ugiął i zmiany będą możliwe również w trakcie trwania roku podatkowego.
Data 30 kwietnia, jak podkreślił Artur Soboń, ma być zarówno terminem rozliczenia się przedsiębiorców z fiskusem, jak ostatecznym terminem ponownego wyboru sposobu rozliczenia rocznego.
Nawet jeśli przed rokiem rozliczyłeś się wspólnie z małżonkiem. Możesz je łatwo zmienić na wspólne rozliczenie - oto kolejna zmiana w reformie Polskiego Ładu.
W usłudze #TwójePIT czeka na ciebie indywidualnie przygotowane zeznanie, nawet jeśli przed rokiem rozliczyłeś się wspólnie z małżonkiem.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Możesz je łatwo zmienić na wspólne rozliczenie. Uzupełnij też przysługujące ci ulgi, a następnie zaakceptuj i wyślij zeznanie.#eUsługiKAS pic.twitter.com/MW0KjV47mp
Zmianom mają ulec także zasady rozliczania się seniorów, którzy zdecydowali się dorabiać na emeryturze. Formularz PIT-0 ma zostać ujednolicony i obejmować także pracujących emerytów, którzy już świadczenie pobierali, ale z niego zrezygnowali na czas wykonywania pracy.
Nie zmieniamy zasad #PIT0DlaSeniora. W tym zakresie uwzględniliśmy postulaty strony społecznej, która chciała by z ulgi mogli korzystać nie tylko ci, którzy nigdy nie pobierali emerytury, ale również ci, którzy zrezygnowali z jej pobierania.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/QMEmq1e2sb
Dodatkowo wiceminister zapowiedział, że diety za udział np. w komisjach wyborczych czy na egzaminach państwowych nie będą obciążone składką zdrowotną.
Zaproponowaliśmy limit w wysokości 6 tys. zł - powiedział Artur Soboń.
O zmianach w formularzu PIT-2 mówiło się już na początku roku. Jego wygląd ma się zmienić po konsultacjach.
Chcemy z PIT-2, który jest już znany podatnikom i płatnikom podatku, uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie — podkreślił wiceminister finansów.
Zmiany #NiskiePodatki wprowadzają jednolity system obliczania zaliczek na #PIT.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 13, 2022
Dowiedz się więcej ➡️ https://t.co/kscum6YPgp pic.twitter.com/9P7J968ttz
W PIT-2 ma być odtąd zawarty "cały katalog kwestii, które będzie można zaznaczyć" i które będą obowiązywały przy rozliczeniu podatkowym. Chodzi tu nie tylko o tzw. kwotę wolną, ale też m.in. koszty uzyskania przychodu.
Czy np. chcemy się rozliczać wspólnie z małżonkiem, co może mieć znaczenie, bo np. później wyjdziemy na skalę podatkową i później przekroczymy próg podatkowy - tłumaczył podczas konferencji Artur Soboń.
Zdaniem wicepremiera będzie to duże ułatwienie.
Nowe rozwiązania mają zapewnić przewidywalność rozliczeń podatkowych i zmniejszyć wysokość podatków. Dodatkowe pieniądze, które zostaną w kieszeniach obywateli będą konkretnym wsparciem w okresie przyspieszenia dynamiki cen wyrobów konsumpcyjnych - podkreślił.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1890JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1684JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
951Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
521Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
445Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0Mobbing w kopalni PGG znajdzie finał w prokuraturze? Solidarność 80: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
0