Eksperci z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza postanowili sprawdzić, jakie działania człowieka mają największy wpływ na zanieczyszczenia powietrza. Nie mają wątpliwości - najskuteczniejszym sposobem walki ze smogiem jest redukcja emisji pyłów zawieszonych do atmosfery, czyli po prostu wymiana pieców. Świadczy o tym m.in. pierwsza pozycja Krakowa wśród polskich miast przebadanych pod kątem zmian jakości powietrza.
- Tam, gdzie przepisy antysmogowe nie zostały wprowadzone, wpływ ludzi na poprawę jakości powietrza był mniejszy lub wręcz znikomy. Uchwała antysmogowa po prostu działa - skomentował rezultaty badań Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
- To doskonała wiadomość, potwierdzająca analizy polskich naukowców np. z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którymi współpracujemy. Przyjemnie jest poczuć rezultaty wykonanej pracy. Bitwę o Kraków wygraliśmy, przed nami jeszcze wojna o inne miasta i wsie Małopolski. Ale widząc zaangażowanie niektórych samorządów, m.in. Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny, Zabierzowa i Rabki, które także zamierzają wprowadzić zakaz paliw stałych, jestem pełen nadziei - powiedział wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.
Przypomnijmy, że AGH zbadało zmiany w powietrzu w Krakowie i pozostałych miejscowościach Małopolski w sezonach grzewczych 2021/2013 - 2019/2020.
- Z analizy wynika, że zmiana średniego stężenia pyłu PM10 jest wyższa w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa. O ile spadek (liczony w sezonach grzewczych) w Krakowie wynosi 45,42 proc., tak w Małopolsce jest on dużo mniejszy – 28,73 proc. Podobna tendencja występuje w przypadku pyłu PM2,5 – w Krakowie obserwujemy zmianę na poziomie 43,76 proc., natomiast w całym województwie z wyłączeniem Krakowa – 32,15 proc. W przypadku benzo(a)pirenu sytuacja jest bardzo ciekawa, gdyż o ile w Krakowie obserwujemy spadek średniego stężenia o 42,82 proc., tak w całym województwie na przestrzeni badanych lat stężenia benzo(a)pirenu (liczone w sezonach grzewczych) wzrosły o 14,41 procent – podsumował Krakowski Alarm Smogowy.
Z kolei liczba dni w trakcie sezonu grzewczego, kiedy stężenie dobowe PM10 przekracza poziom alarmowy (150 µg/m3) spadła z 11 do zera, a w przypadku poziomu informowania (100 µg/m3) z 35 do 2. Równie widoczny spadek zaobserwowano w przypadku dni z przekroczeniem dobowej normy dla PM10 (50 µg/m3) – ze 125 dni w sezonie 2012/2013 do 64 w minionym sezonie grzewczym 2019/2020.
Województwo małopolskie należy do krajowych liderów działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zorganizowana walka ze smogiem rozpoczęła się w Małopolsce od przyjęcia tzw. uchwał antysmogowych: w r. 2017 dla całego województwa i w r. 2019 dla Krakowa. Dokumenty te, zwłaszcza wprowadzająca całkowity zakaz stosowania paliw stałych uchwała antysmogowa dla Krakowa, stały się wzorem dla kolejnych regionów. Od roku 2020 w Małopolsce obowiązuje nowy Program Ochrony Powietrza, którego głównym celem jest znacząca redukcja substancji szkodliwych w atmosferze. Zakłada on m.in. powstanie w każdej gminie punktu obsługi programu Czyste Powietrze, najpopularniejszego w Polsce narzędzia dofinansowania do wymiany pieców i termomodernizacji budynków. To ważne, ponieważ uchwała antysmogowa zobowiązuje do wymiany kotłów na węgiel i drewno poniżej 3. klasy tzw. ekoprojektu do końca roku 2022, a klasy 3. I 4. - do końca roku 2026.
- Jestem pełen uznania dla wszystkich mieszkańców, którzy poważnie potraktowali problem smogu i wymienili już swoje piece. Wierzę, że pozostali także zrobią to w przewidzianych terminach. Te działania zdecydowanie przybliżą nas do ograniczenia smogu w naszym regionie i poprawią jakość powietrza, którym oddychamy - podsumował marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Osiągnięcia małopolskie są istotne z punktu widzenia województwa śląskiego, w którym na mocy uchwały antysmogowej już od stycznia 2022 będzie obowiązywał zakaz używania pieców węglowych wyprodukowanych co najmniej 10 lat temu oraz wszystkich pozostałych, które nie mają tabliczki znamionowej. Następnie od 1 stycznia 2024 roku będzie zakaz używania pieców w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji. 1 stycznia 2026 roku wejdzie zakaz dla pieców eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji. Z kolei 1 stycznia 2028 zacznie obowiązywać zakaz dla pieców klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Wciąz nie brakuje jednak sceptyków podważających sens wymiany źródeł ciepła.
Oddanych głosów: 1636
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Radiostacja Gliwice w drodze do UNESCO. Unikatowy w skali świata obiekt czekają gruntowne zmiany
2651Katowice najlepszym miejscem do życia. Stolica Górnego Śląska liderem wśród 15 miast w Polsce
1337PGG. Ratownik górniczy z kopalni Wujek hoduje orły. Jako jeden z pięciu w kraju
1184Czym jest kobiecość? Odpowiadają Polki [sondaż]
965The Legend Festiwal. Liroy, Peja, a także Rahim i Fokus z hitami Paktofoniki i Pokahontaz!
932To będzie najwyższa wieża widokowa w Śląskiem. Niezwykła atrakcja stanie w Wiśle
+48 / -7Katowice najlepszym miejscem do życia. Stolica Górnego Śląska liderem wśród 15 miast w Polsce
+13 / -0"Węglowy artysta" z Anglii: Śląsk miał być przystankiem, stał się moim domem (foto)
+8 / -050 zł to 50 zł - czyli "płacę tylko gotówką i polecam to innym". Komentuje ekonomista
+7 / -1Radiostacja Gliwice w drodze do UNESCO. Unikatowy w skali świata obiekt czekają gruntowne zmiany
+4 / -1Po długiej zimie, wreszcie jest! Wiosna - czas odnowy, wzrostu i piękna
0Kompleksowo o digital marketingu. Bielsko-Biała zaprasza na cykl prelekcji
0Czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem? Na to i inne pytania odpowiedzą w Dąbrowie Górniczej
0Pandemia, wojna, a już za chwilę dodatkowy czynnik stresu – czy i kiedy przestaniemy majstrować przy zegarach? - analizuje dr Bartłomiej J. Gabryś.
0Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców
0