8 września w wieku 96 lat zmarła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii. Na tronie zasiadała 70 lat. Postanowiliśmy sprawdzić, czy znajdziemy śląskie ślady brytyjskiej monarchini. Okazuje się, że jest ich kilka.
Najciekawszy bodaj wątek opisał Portal Ziemi Cieszyńskiej ox.pl. Czytamy w nim mianowicie, że Elżbieta II miała w sobie krew Piastów Cieszyńskich. Genealogię skompletował Władysław Michał Żagan, autor bloga Principatus Teschinensis.
„Około 1340 roku Anna, księżniczka cieszyńska, córka Kazimierza I cieszyńskiego i Eufemii mazowieckiej, wychodzi za mąż za księcia Wacława I legnickiego. Ich wnuczka Barbara, księżniczka legnicka, córka Ruprechta I legnickiego i Jadwigi żagańskiej, wychodzi za mąż w 1396 roku za elektora saskiego Rudolfa III z dynastii Askańczyków.
Zobacz także
Córka Rudolfa III Askańczyka i Barbary legnickiej, Barbara, wychodzi za mąż w 1412 roku za przedstawiciela dynastii Hohenzollernów Jana zwanego Alchemikiem. Ich córka natomiast, Dorota, wyszła za mąż za króla Danii Chrystiana I, i od niej w linii prostej królów i książąt duńskich, wywodzi się księżniczka Aleksandra duńska, żona króla Wielkiej Brytanii Edwarda VII, czyli prababka Elżbiety II.” czytamy w blogu.
Autor bloga dalej podaje, że konekcje dają Windsorom prawa do tronu polskiego.
„Te koneksje dają między innymi Windsorom, prawo do cieszyńskiego tronu. Warto zauważyć, że Windsorowie są również wymieniani wśród pretendentów do tronu Polski - i to dwukrotnie - raz poprzez dziedzictwo krwi Piastów, a dwa jako scheda po królach z dynastii Sasów.”
Na dwór Elżbiety II trafiły koronki z Koniakowa, uważane powszechnie za jedne z najpiękniejszych na świecie, a na pewno będące jednym z najbardziej znanych produktów rękodzieła powstających w woj. śląskim. Elżbieta II otrzymała w darze serwetę z koronki.
- W 1961 roku Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", pojechał do Anglii na festiwal. Zespół podarował organizatorom serwetę autorstwa Marii Gwarek. Serweta tak bardzo się spodobała, że postanowiono zamówić ją dla Królowej Elżbiety II. Skontaktowano się oficjalnie z Ministerstwem Kultury, które zadzwoniło z kolei z Marią Gwarek, która podjęła się wykonania się tej serwety. Niestety w 1963 roku Maria Gwarek zmarła i nie ukończyła dzieła – opowiada portalowi ox.pl Lucyna Legierska-Kohut z Fundacji Koronki Koniakowskie, twórczyni Centrum Koronki z Koniakowa.
Dokończenie serwety zlecił syn śp. Marii Gwarek i finalnie dostała przekazana na dwór brytyjski. Ale to nie jedyny prezent z Koniakowa dla królowej. Otóż nieżyjąca już inna koronkarka, Helena Kamieniarz, uczennica Marii Gwarek, wykonała dla Elżbiety II dwumetrowy beżowy szal.
Dziennik Zachodni pisał, że na dwór Elżbiety II trafiło 50 kompletów zastawy kawowej wyprodukowanej przez dawną Hutę Silesia w Rybniku. Zastawę odobił malunkami Krystian Burda z Rydułtów.
Królowa otrzymała też dwie ręcznie wykonane koronkowe bombki. Ich twórczynią jest Ewa Grosek z Wisły. - To życiowe wydarzenie. Robię pojedyncze egzemplarze, które wystawiam w galerii. Ale coś takiego? Dla królowej? - mówiła cytowana przez ox.pl.
PAP podał, że dwie bombki zostały podarowane królowej Elżbiecie II w 2012 roku przez ambasadora RP w Londynie Witolda Sobkowa, podczas przedświątecznej audiencji w Pałacu Buckingham.
- Cieszymy się bardzo, że coś naszego, beskidzkiego, pozostanie w takim miejscu. Podczas audiencji ambasador opowiedział królowej o bombkach i o tym, że pochodzą one z Wisły w polskich górach. To niecodzienne wydarzenie w historii naszego miasta - mówiła wiceburmistrz Wisły Lidia Forias.
Zdaniem wiceburmistrz koronkarka długo zastanawiała się, jaki powinien być wzór. „Ostatecznie zadecydowała, że będzie tradycyjny, góralski z pobliskiego Koniakowa. Artystka pokryła koronką specjalnie przygotowane bombki z cienkiego szkła. Każdą z nich wieńczy niewielka korona.” czytamy w depeszy PAP.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
13685"Klienci sami się nie znajdą". Profesjonalnie o bieżących trendach na rynku nieruchomości
1268W Częstochowie połączą siły damsko-męskie. Arche zaprasza na Kongres Liderek Regionu
992XXI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach już w październiku
576Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
+9 / -0Marża i narzut - co je różni, jak je wyliczyć? I dlaczego to takie ważne? Wyjaśnia ekomonista
+2 / -0"Klienci sami się nie znajdą". Profesjonalnie o bieżących trendach na rynku nieruchomości
+2 / -0MCK w Katowicach zaprasza na Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu
+1 / -0Wstęga przecięta. W Katowicach już działa pierwsza polsko-kanadyjska szkoła
+1 / -0Hałda kopalni PGG jest jedną z największych w Europie. Właśnie "zagrała" w filmie (wideo)
0XXI Samorządowe Forum Kapitału i Finansów w Katowicach już w październiku
0W Częstochowie połączą siły damsko-męskie. Arche zaprasza na Kongres Liderek Regionu
0"Klienci sami się nie znajdą". Profesjonalnie o bieżących trendach na rynku nieruchomości
0