Duże firmy, decydujące o realizacji projektów w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w podregionach woj. śląskiego: bytomskim, gliwickim, katowickim, sosnowieckim, tyskim, bielskim i rybnickim, mogą liczyć na zwolnienia podatkowe sięgające 40 proc. kosztów, czyli 10 proc. więcej niż dotąd - podała KSSE w czwartkowym komunikacie.
Przedsiębiorcy chcący uzyskać w tym roku zwolnienie podatkowe w ramach decyzji o wsparciu w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mają możliwość skorzystania z wyższej o 10% intensywności pomocy publicznej - czytamy w komunikacie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
5 grudnia 2022 roku Komisja Europejska przyjęła pięć polskich programów operacyjnych z terytorialnymi planami sprawiedliwej transformacji, w tym program dla województwa śląskiego.
Jednocześnie, zgodnie z §5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 roku, w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027, bazowa intensywność wsparcia dla dużych przedsiębiorców zwiększona została o 10% tj. do wysokości 40% w następujących podregionach województwa śląskiego: bytomskim, gliwickim, katowickim, sosnowieckim, tyskim, bielskim i rybnickim. Zgodnie z komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nowe przepisy obowiązują od 16 lutego 2023 r.
Nowe przepisy to również korzystniejsze warunki dla inwestorów, którzy zrealizowali już inwestycje. Chodzi bowiem o reinwestycje w ramach istniejących zakładów.
Od 1 stycznia 2023 roku obowiązują także przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji ( Dz. U. z 2022 r. poz. 2861). Minimalna wartość nowej inwestycji może być aż o 50 procent niższa w porównaniu do standardowych nakładów, jakie musi ponieść mikro i mała firma w danej lokalizacji (wcześniej przepisy te obowiązywały tylko dla dużych i średnich firm).
Innymi słowy od 1 stycznia 2023 roku mamy o połowę niższy próg potrzebny do uzyskania decyzji o wsparciu w strefie dla reinwestycji, która dotyczy: zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, dywersyfikacji produkcji zakładu przez wprowadzenie produktów wcześniej nieprodukowanych w zakładzie lub zasadniczej zmiany dotyczącej procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.
- Polska Strefa Inwestycji stwarza od tego roku jeszcze lepsze możliwości inwestycyjne dla przedsiębiorców. Dzięki ostatnim zmianom przepisów dotyczących wysokości pomocy publicznej firma planująca inwestycję o wartości 10 mln złotych może uzyskać dodatkowo 1 mln więcej zwolnienia podatkowego niż dotychczas - informuje dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
923Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
890Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
562Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
465Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+3 / -1KSSE: większe wsparcie dla części inwestorów w woj. śląskim
+2 / -0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
+1 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
+1 / -0Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
0Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
0Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
0