Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wdrożyła program „Strefa Wsparcia” skierowany do Ukraińców uciekających przed inwazją rosyjską do Polski. Projekt będzie łącznikiem pomiędzy instytucjami organizującymi pomoc w znalezieniu pracy obywatelom Ukrainy w Polsce a strefowymi inwestorami, wciąż zmagającymi się z niedoborem pracowników w swoich zakładach. Strefa apeluje także do lokalnych firm z terenów KSSE o zamieszczanie ofert pracy w specjalnie do tego przygotowanym serwisie zamieszczonym na jej stronie internetowej.
Z informacji pozyskanych przez KSSE, wiele zakładów funkcjonujących na terenach strefy nadal boryka się z brakiem rąk do pracy. Tym samym mogą one potencjalnie zaoferować stanowiska Ukrainkom i Ukraińcom przybywającym do Polski z powodu konfliktu w ich kraju i zapewnić im dzięki temu długofalowe wsparcie. Poprzez Strefę Wsparcia KSSE będzie koordynować wymianę informacji dotyczących pomocy dla uchodźców, organizowanej przez instytucje współpracujące z KSSE (jak np. Wojewódzki Urząd Pracy), a strefowymi firmami. Program zainaugurowała zorganizowana 7 marca br. telekonferencja, na której inwestorzy wraz z przedstawicielami KSSE oraz dyrektorem WUP Grzegorzem Sikorskim przeanalizowali obecną sytuację na rynku pracy i podjęli decyzję o kolejnych krokach programu. Według przedstawicieli KSSE propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem operujących na terenach strefy przedsiębiorstw. Spotkanie poprzedziło wysłanie ankiet dotyczących obecnego statusu zatrudnienia osób z Ukrainy w lokalnych firmach oraz potencjalnych wakatów w najbliższych tygodniach i miesiącach.
Aby przyspieszyć i zautomatyzować proces wymiany informacji, w ramach projektu Strefa Wsparcia, na naszej stronie internetowej instytucje organizujące pomoc dla szukających pracy Ukraińców mogą zamieścić swoje ogłoszenia i przydatne informacje Jednocześnie uruchomiona została Giełda Pracy i Giełda ofert, dzięki której strefowi inwestorzy mogą zamieścić swoje oferty zatrudnienia oraz okreslić bieżące potrzeby związne z procesem produkcyjnym. KSSE powołało także Zespół Szybkiego Reagowania, który składa się z lokalnych koordynatorów poszczególnych podstref – gliwickiej, jastrzębsko-żorskiej, sosnowiecko-dąbrowskiej i tyskiej. Są to osoby pierwszego kontaktu, w przypadku pytań dotyczących aktualnej sytuacji na rynku pracy oraz samego programu Strefa Wsparcia. W ramach projektu KSSE będzie także organizować webinaria, na których poruszane będą kluczowe, z perspektywy projektu, tematy dotyczące aktualnych działań w programie, procedur oraz koordynacji kontaktów pomiędzy instytucjami a inwestorami.
Strefa Wsparcia jest odpowiedzią na długofalowe wyzwania, z jakimi najprawdopodobniej będą zmagali się obywatele Ukrainy w najbliższym czasie. Indywidualna pomoc naszych rodaków oraz Państwa związana z zakwaterowaniem, opieką zdrowotną czy wyżywieniem jest obecnie oczywiście nieoceniona i możemy być z niej dumni. Musimy jednak patrzeć na wyzwania związane z sytuacją naszych wschodnich sąsiadów, przebywających w Polsce z dłuższej perspektywy. Prawdopodobnie konflikt na Ukrainie nie zakończy się szybko, a Ukraińcy będą zainteresowani – a w niektórych przypadkach zmuszeni – do znalezienia zatrudnienia w naszym kraju. Stąd pomysł na uruchomienie projektu i zaangażowanie w niego, całego strefowego środowiska, w tym oczywiście inwestorów – mówi Monika Bryl, wiceprezes KSSE.
Obecnie KSSE kontaktuje się z inwestorami poprzez swoich pracowników oraz przez działania programu Strefa Wsparcia. Jej przedstawiciele apelują jednak również za pośrednictwem mediów o włączenie się do tego projektu i tym samym wsparcie działań. Informacje dostępne są na stronie internetowej KSSE, w zakładce „Strefa Wsparcia – Ukraina”.
Cieszymy się, że od pomysłu na Strefę Wsparcia dla Ukrainy do jej wdrożenia minęły zaledwie dwa dni i udało nam się bardzo sprawnie uruchomić nasz projekt. Oczywiście kluczową rolę odegrają w nim także nasi inwestorzy. Jako że w KSSE zainwestowało już ponad 500 firm, nie jesteśmy niestety w stanie skontaktować się z każdym z osobna. Dlatego również dziś, apelujemy i serdecznie zapraszamy ich do zamieszczania ofert poprzez nasz serwis internetowy. To znacznie przyspieszy proces i z jednej strony stanowić będzie wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów przebywających w Polsce, a z drugiej może rozwiązać wiele problemów związanych z brakami kadrowymi w strefowych firmach – dodaje dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.
W ramach pomocy rzeczowej dla Ukrainy, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekazała także z własnych środków 300 000 złotych na wsparcie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, z przeznaczeniem na zakup leków, środków higieny, żywności, odzieży i innych niezbędnych produktów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę? Wyliczysz to w nowym kalkulatorze ZUS
2924Jak zablokować CPK – RPO podał 5 argumentów, co mogą zrobić samorządy
2714Pyrzowice jednak stracą Turkish Airlines? Kraków otwiera szampana. Jest mowa o zemście PiS
1308Będą dopłaty do pomp ciepła. Rząd rozszerza program Mój Prąd
1255Nie żyje żona biznesmena, podejrzewanego o wyprowadzenie pieniędzy. To kolejna tragedia związana z aferą w firmie budowlanej
1196Rosyjski szantaż w katowickim Famurze. Chodzi o warte 70 mln zł udziały górniczej spółki
+15 / -0Pyrzowice jednak stracą Turkish Airlines? Kraków otwiera szampana. Jest mowa o zemście PiS
+10 / -0PGG będzie musiała zamknąć szybko 9 kopalń. To skutki nowego prawa unijnego
+6 / -0Karny Kopciuch sprawdził, ile w lutym było kontroli pieców w regionie
+4 / -1Nie żyje żona biznesmena, podejrzewanego o wyprowadzenie pieniędzy. To kolejna tragedia związana z aferą w firmie budowlanej
+2 / -0Pyrzowice jednak stracą Turkish Airlines? Kraków otwiera szampana. Jest mowa o zemście PiS
1Jak zablokować CPK – RPO podał 5 argumentów, co mogą zrobić samorządy
1Interweniowali w sprawie kasetki, ujawnili... nielegalne automaty do gier. Sprawą zajmie się KAS
0JSW. Węgiel koksowy po raz kolejny na proponowanej liście surowców krytycznych UE
0Będą dopłaty do pomp ciepła. Rząd rozszerza program Mój Prąd
0