Cały czas poznajmy nowe informacje dotyczące zatrucia rzeki Odry. Służby wyławiają z wody tony martwych ryb. Europosłowie Łukasz Kohut i Marek Belka próbują ustalić w związku z katastrofą kilka podstawowych faktów. Wysłali pytania do ministra infrastruktury. Otrzymały je też Wody Polskie i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Kto zatruł rzekę Odrę i czym to zrobił? Czy wszystkie próbki wody zostały przebadane? Czy państwo skontrolowało przedsiębiorstwa mające zgodę na zrzut wody? Te i inne pytania zadają w piśmie Marek Belka i Łukasz Kohut – posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ich adresatami są: Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Paweł Rusiecki – zastępca prezesa Wód Polskich, Magda Gosk – zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Przypomnijmy, że prezesi tych instytucji zostali zdymisjonowani.
Podobnie jak miliony mieszkańców Polski, z przerażaniem obserwujemy katastrofę ekologiczną na Odrze. Na naszych oczach umiera środowisko naturalne, ale także pojawia się istotne zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli. Niezbędne jest zatem dokładne określenie przyczyn tego stanu rzeczy i okoliczności, w jakich doszło do skażenia środowiska. Umożliwi to bowiem przeciwdziałanie katastrofie naturalnej – czytamy w piśmie.
Łukasz Kohut i Marek Belka przedstawili adresatom pytania i wnioski o udostępnienie informacji. Zapytali m.in. o to, czy mają wiedzę o tym, że w ostatnim miesiącu zwiększono ilość zrzutów solanki pogórniczej do Odry i jej dopływów? Wnieśli o udostępnienie danych z ostatnich 3 tygodni dotyczących zrzutów odpadów do Odry i jej dopływów.
Odnieśli się również do kilkugodzinnego podniesienia poziomu Odry (na około 30 cm) z początku sierpnia.
Czy posiadacie państwo wiedzę o zrzucie wody z któregoś zbiornika do rzeki od dnia 15 lipca do dnia 15 sierpnia 2022 r.? Mając powyższe okoliczności na uwadze wnioskujemy o udostępnienie danych z wodomierzy o przepływach w Odrze w okresie od dnia 1 lipca do dnia 15 sierpnia 2022 r. ze wszystkich punktów pomiarowych znajdujących się na rzece na odcinku między Kędzierzynem-Koźlem a Szczecinem – piszą Łukasz Kohut i Marek Belka.
Europosłowie chcą też poznać listę zakładów przemysłowych, posiadających pozwolenia wodnoprawne zezwalające na zrzut ścieków do Odry na dzień 15 sierpnia 2022 r. Wnioskują o udostępnianie listy 20-stu największych spółek skarbu państwa, które posiadają zezwolenie na zrzut odpadów do Odry.
Politycy pytają się ponadto, czy od 15 lipca do 15 sierpnia przebadano wszystkie próbki wody z Odry. Chcą mieć listę badań, wód, osadów dennych i fauny wodnej z obrębu Odry, Kłodnicy, Bytomki i Kanału Gliwickiego, zarówno planowo w ramach monitoringu wód i monitoringu środowiska, jak i w ramach interwencji dotyczących martwych ryb i skażenia w tych ciekach – z uwzględnieniem informacji o zastosowanych metodach badania wraz z ich dokładnością i niepewnością, oraz o czasie, miejscach i sposobach poboru prób oraz warunkach i czasie ich przechowywania, a także udostępnienia wyników tych badań.
Wnioskujemy również o udostępnienie informacji w ww. zakresie dot. badań będących w toku i planowanych na dzień udzielenia odpowiedzi w związku z trwającą katastrofą ekologiczną w dorzeczu Odry. Oczekujemy udostępnienia wyników wszystkich badań naukowcom oraz stronie społecznej, gdyż zaangażowanie wszelkich możliwych środowisk pozwoli zrozumieć sytuację oraz wesprzeć przygotowywanie działań zaradczych – czytamy.
W końcu Łukasz Kohut i Marek Belka wnioskują o przedstawienie wyników weryfikacji formalno-prawnej czynnych i nieczynnych urządzeń wodnych służących do odprowadzania do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych przeprowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w poprzednich latach, na skażonym odcinku Odry, tj. od wysokości ujścia Kanału Gliwickiego do wysokości Oławy, w tym udzielenie informacji:
- ile kontroli zostało przeprowadzonych,
- ile wylotów ścieków do rzek zostało zlokalizowanych,
- czy pobrano próbki z wylotów ścieków, a jeśli tak, to z których,
- czy przeprowadzono badania na obecność substancji toksycznych pobranych próbek, a jeśli tak, to jakie badania przeprowadzono i na obecność jakich substancji,
- czy kontrola odprowadzanych do rzek ścieków wykazała obecność substancji toksycznych, w tym mezytylenu, lub ponadnormatywne zużycie ilości substancji toksycznych przez podmioty odprowadzające ścieki do rzeki,
- czy w efekcie kontroli zidentyfikowano podmioty nieposiadające wymaganych prawem pozwoleń wodnoprawnych na korzystanie z wód, podmioty z nieuregulowaną kwestią wykonania samego urządzenia wodnego lub w stosunku do których stwierdzono inne nieprawidłowości,
- czy w konsekwencji wykazania ewentualnych nieprawidłowości, o których mowa wyżej, podjęto interwencje wobec ww. podmiotów – jeśli tak, to jaka była ilość tych interwencji I jakie konkretnie działania podjęto (np. wydanie decyzji o likwidacji urządzenia wodnego, nałożeniu grzywny lub zainicjowaniu postępowania sądowego).
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,l-kohut-i-m-belka-zatrucie-odry-to-katastrofa-ekologiczna-wyslali-pismo-z-mnostwem-pytan,wia5-3266-53112.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17597Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7937Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7917JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2138Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1094Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Famur, JSW i Komatsu zbudują kopalnię na Ukrainie. Śląskie spółki podpisały list intencyjny
0Nie chcą biogazowni w pobliżu domostw. "To byłby dramat dla ludzi"
0Stormwater Poland 2023. Ostatnia szansa na rejestrację!
0Pożar w elektrociepłowni CEZ Chorzów. Interweniowało 11 zastępów straży pożarnej
0