Kobiety zarządzające mikro, małymi i średnimi firmami w Polsce spędzają mniej czasu na sprawy zawodowe niż mężczyźni. Z raportu EFL "Jak odpoczywają polskie przedsiębiorczynie. Pod lupą" wynika, że co drugi przedsiębiorca pracuje średnio 10-11 godzin dziennie, natomiast wśród kobiet tak długi czas pracy deklaruje tylko co trzecia. W opinii 8 na 10 respondentów kobietom trudniej jest prowadzić własny biznes niż mężczyznom. Zobaczcie szczegółowe wyniki badania.
Aż 80% respondentów najnowszego raportu EFL "Jak odpoczywają polskie przedsiębiorczynie. Pod lupą" uważa, że prowadzenie własnej firmy jest trudniejsze dla kobiet niż dla mężczyzn.
Kobiety zgadzają się z tym stwierdzeniem częściej (87%) niż mężczyźni (77%). Jednym z powodów może być konieczność łączenia roli liderki biznesowej z obowiązkami rodzinnymi, co podkreśla 91% kobiet i 77% mężczyzn. Efekt? Większość kobiet (62%) skarży się na brak wolnego czasu.
Jak wynika z badania, kobiety są tak samo skuteczne w biznesie jak mężczyźni. Z tą tezą zgadza się aż 91% przedsiębiorczyń i 88% przedsiębiorców.
Pomimo tego, jedynie 20% zarejestrowanych firm w Polsce prowadzonych jest przez kobiety. Z danych Dun & Bradstreet wynika, że liderki zarządzają blisko milionem przedsiębiorstw, podczas gdy mężczyźni kierują ponad czterema milionami firm.
Dzienny średni czas pracy kobiet wynosi 9 godzin i 1 minutę, a u mężczyzn jest to 9 godzin i 22 minuty. Największa grupa kobiet (49%) pracuje równe 9 godzin dziennie, natomiast wśród mężczyzn taki czas pracy deklaruje 25%. Co drugi przedsiębiorca pracuje 10-11 godzin dziennie, podczas gdy wśród kobiet taki wymiar pracy wskazuje tylko co trzecia badana (34%).
Agata Zdybicka, współwłaścicielka agencji pracy tymczasowej, zauważa, że kobiety często pracują nieformalnie dłużej, łącząc obowiązki zawodowe z prywatnymi.
Prowadząc własną firmę, trudno mówić o sztywnych ramach czasowych. Choć formalnie kobiety mogą pracować mniej godzin, ich aktywność nie kończy się po wyłączeniu komputera – zaznacza ekspertka.
Brak wolnego czasu to problem 62% kobiet zarządzających firmami, w porównaniu do 53% mężczyzn.
40% przedsiębiorczyń wskazuje nadmiar obowiązków zawodowych jako przeszkodę w planowaniu odpoczynku, a 31% przyznaje, że obowiązki rodzinne są głównym wyzwaniem w zarządzaniu czasem wolnym.
Psycholożka Sylwia Bartczak zwraca uwagę, że kobiety nadal częściej przejmują obowiązki domowe i opiekę nad dziećmi, co wpływa na ich czas wolny.
Kluczowe jest planowanie, delegowanie obowiązków i korzystanie z dostępnych narzędzi, takich jak elastyczny czas pracy czy automatyzacja procesów – podkreśla.
Mimo napiętych grafików kobiety częściej znajdują sposoby na odpoczynek.
Najpopularniejsze metody to: okresowe zwalnianie tempa pracy (35%), podróże (30%), aktywność fizyczna (30%), rozwijanie pasji (23%) i dbanie o dietę (22%). Jedynie 2% badanych nie podejmuje żadnych działań w celu poprawy swojego dobrostanu.
Planowanie urlopów również różni się w zależności od płci. Aż 37% kobiet planuje dłuższe wakacje z wyprzedzeniem, podczas gdy taką samą praktykę stosuje tylko 25% mężczyzn.
Mniej popularną metodą jest rozbijanie odpoczynku na kilka krótszych urlopów w roku (14%). Rzadziej niż mężczyźni kobiety przedłużają wyjazdy służbowe, by połączyć je z relaksem (4% kobiet vs. 7% mężczyzn).
__
Raport „Jak odpoczywają polskie przedsiębiorczynie. Pod lupą” został przygotowany na podstawie analizy wyników badania ilościowego zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie EFL S.A. z właścicielami, współwłaścicielami i osobami odpowiedzialnymi za finanse w segmencie firm MŚP z całego kraju. W sumie zrealizowano 600 wywiadów: 263 rozmowy z przedstawicielami mikro firm, 169 rozmów z przedstawicielami małych firm oraz 169 rozmów z przedstawicielami średnich firm. 30% grupy badawczej stanowiły kobiety, a 70% mężczyźni. Przebadane firmy reprezentowały cztery branże: budownictwo, handel, produkcję, rolnictwo, transport i usługi.
Przygotowane w ten sposób dane pozwalają analizować i opisywać na poziomie całej populacji firm w Polsce. Badanie wykonano metodą telefonicznych ankiet (CATI) w czerwcu i lipcu 2024 roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Miliarderzy ze śląskiego 2025. Forbes podał listę najbogatszych Polaków
+2 / -0Niespodziewany awans komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach. Wojciech Kruczek komendantem głównym!
+1 / -0Z ostatniej chwili: zmiany w zarządzie JSW. Zrezygnował wiceprezes ds. rozwoju
+0 / -1PGG: KWK Mysłowice-Wesoła ma nową dyrektor. Wcześniej pracowała w amerykańskim gigancie
+0 / -1