Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają połączenie krajowe pomiędzy Katowice Airport a Warszawą. Trasa, ze względu na pandemię koronawirusa, została zawieszona w połowie marca br. Od 15 lipca do końca sierpnia bieżącego roku narodowy przewoźnik będzie oferował dwa rejsy dziennie. Wiadomo też, kiedy przewoźnik wróci do pełnego rozkładu połączeń z województwa śląskiego do stolicy.
Połączenia PLL LOT Pyrzowice - Warszawa z częstotliwością rejsów sprzed pandemii, czyli czterech rotacji na dobę wrócą 1 września 2020 roku.
- Wznowienie, po ponad 120 dniach przerwy, połączenia krajowego pomiędzy Pyrzowicami a Warszawą to dobra informacja dla mieszkańców województwa śląskiego. Jestem przekonany, że ruch na tym kierunku będzie się systematycznie odbudowywał i że w pewnej perspektywie czasu wróci do poziomu notowanego przed pandemią – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.
Połączenie krajowe do Warszawy, to nie jedyny kierunek regularny, który aktualnie znajduje się w siatce połączeń PLL LOT z pyrzowickiego lotniska. Na początku lipca przewoźnik uruchomił dziesięć regularnych sezonowych tras z Katowice Airport. Lista połączeń obejmuje: Burgas (Bułgaria), Chania, Heraklion, Kos, Rodos, Zakintos, Saloniki (Grecja), Majorka (Hiszpania), Split (Chorwacja), Tirana (Albania).
- Warto dodać, że obserwujemy znaczące zainteresowanie dziesięcioma kierunkami uruchomionymi przez LOT z Pyrzowic. Dlatego optymalnie byłoby, gdyby w przyszłości zagraniczne kierunki narodowego przewoźnika zagościły w siatce połączeń Katowice Airport na dłużej niż tylko w sezonie wakacyjnym - dodaje Artur Tomasik.
W Katowice Airport obsługa pasażerów odbywa się zgodnie z nowym reżimem sanitarnym. Celem jego wprowadzenia jest zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Zgodnie z nowymi regulacjami ograniczona została liczba osób, które mogą przebywać w terminalach pasażerskich, wyłącznie do klientów linii lotniczych, pracowników lotniska oraz członków załóg statków powietrznych. Oznacza to m.in., że odprowadzający lub oczekujący na przylot podróżnych nie będą wpuszczani przez obsługę portu do wnętrza terminali. Wyjątek stanowią osoby, które towarzyszą pasażerom wymagającym specjalnej opieki. Istotną zmianą wynikającą z nowego reżimu sanitarnego jest kontrola temperatury ciała każdego pasażera wylatującego.
Ponadto wszystkie osoby przebywające wewnątrz terminali pasażerskich muszą obowiązkowo nosić maseczki. W trakcie przebywania na lotnisku obowiązuje zasada zachowywania dystansu fizycznego minimum 1,5 metra. Lotnisko dla usprawnienia odpraw uruchomiło dodatkowy Terminal T.
W ramach nowego reżimu sanitarnego, firmy odpowiadające za obsługę naziemną statków powietrznych stosują procedurę boardingu strefowego pasażerów. W przypadku, gdy w ramach tej procedury wykorzystywane są autobusy, wówczas pod uwagę brana jest zwiększona ich liczba w celu dostosowania się do zasady dystansu pomiędzy pasażerami.
Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. GTL SA przed pandemią koronawirusa prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln podróżnych. Bezprecedensowy kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu. Obecnie GTL SA spodziewa się, że w 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 roku.
Podróże samolotem te zawodowe i prywatne to dla niektórych wspaniała przygoda. Dlatego jesteśmy ciekawi jak często zdarza Wam się latać z katowickiego lotniska w Pyrzowicach i jak dużo wiecie o KTW Aiport ? Sprawdźcie swoją wiedzę w specjalnie przygotowanym quizie. Powodzenia
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nie ma dat likwidacji kopalń – mamy projekt umowy społecznej w górnictwie
13850Czy górnicy muszą się szczepić na covid-19, żeby pracować? Zaskakujące pismo dotyczące KGHM krąży w sieci
4536Nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu? „Myślałem, że to fake news”
3061Można zgłaszać się do małego ZUS plus. Co to jest i dla kogo?
2151Minister zdrowia: Dzieci będą mogły wychodzić z domu w godz. 8.00 - 16.00
1741Górnictwo jest ważne? To tylko 2 proc. PKB
+29 / -16PGE też wypowie PGG umowę na dostawy węgla?
+14 / -7Tauron przestaje kupować węgiel od PGG. Cena surowca była niekorzystna
+8 / -1Górale zapowiadają weto! Chcą otworzyć biznesy po 17 stycznia
+6 / -0Po Cieszynie Rybnik - kawiarnia też chce się otworzyć. Mieszkańcy są zachwyceni
+5 / -0Węgiel w energetyce, czyste powietrze, tarcza – NIK ujawnia, co będzie kontrolować w 2021 roku
2Górnictwo: związkowcy odrzucili rządowy projekt umowy społecznej
1Górnictwo: dziś dalsze rozmowy o umowie społecznej. Związkowcy przedstawią swoją wersję
1PGE GiEK: elektrownia w Rybniku przechodzi na gaz. To już pewne
0Zgłosiłem chęć szczepienia. To proste. A szczepionka? Oby nie za kilka lat
0