Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze zarządzające Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach obchodzi w 2021 roku 30-lecie istnienia. To największe dziś lotnisko czarterowe i towarowe w Polsce zaczynało od terminala pasażerskiego, który był niewiele większy od domu jednorodzinnego. A niewiele brakowało, by lotnisko w ogóle przestało istnieć.
GTL zostało wpisane do rejestru handlowego 6 marca 1991 roku. Od momentu powstania załoga GTL SA cały swój wysiłek, wiedzę i zaangażowanie wkłada w zarządzanie i rozwój lotniska w Pyrzowicach.
Właściwie można powiedzieć, że to nie był rozwój, a budowa od zera, bo choć trudno w to dziś uwierzyć, ale na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ówczesne województwo katowickie nie posiadało komunikacji lotniczej. 28 października 1990 roku z Pyrzowic odleciał ostatni samolot pasażerski Polskich Linii Lotniczych LOT do Warszawy. Na lotnisku aktywne pozostało tylko Wojsko Polskie. Dopiero co powołane do życia Towarzystwo postawiło sobie za cel przejęcie od Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” zarządzania lotniskiem w Pyrzowicach i porozumienie się z Wojskiem Polskim. Cel ten udało się zrealizować i 6 maja 1994 roku GTL SA zaczęło zarządzać portem lotniczym w Pyrzowicach.
Lata 1994-2007
Infrastruktura do obsługi cywilnego ruchu lotniczego, którą GTL SA przejęło od P.P. „Porty Lotnicze” była niezwykle skromna. Składał się na nią niewielki terminal pasażerski o powierzchni 550 m kw, który od południa graniczył z parkingiem dla 125 pojazdów, a od północy z niewielką płytą postojową, na której jednocześnie mogły stać cztery samoloty wielkości Tu-134. W północno-wschodniej części lotniska znajdowała się, ciągle używana przez wojsko, druga płyta postojowa. Współużytkowana z armią droga startowa miała 2420 metrów długości.
W pierwszej dekadzie zarządzania portem spółka skupiła się na rozbudowie istniejącego terminalu pasażerskiego, którą realizowano w kilku etapach w latach 1994–2004. W tym okresie powierzchnia terminalu pasażerskiego wzrosła z 550 m kw do 7 600 m kw. To blisko 14-krotny wzrost.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku GTL SA zdecydowało o budowie terminalu towarowego. W tym przypadku prace także podzielono na etapy, były realizowane w latach 1996, 1998 i 2000. Ostatecznie powstał obiekt o powierzchni 5 700 m kw. Pierwszym użytkownikiem nowej infrastruktury została w sierpniu 1996 roku firma kurierska DHL.
W 1999 roku Wojsko Polskie opuściło lotnisko, co umożliwiło GTL SA realizację kilku inwestycji liniowych. Zdecydowano o poszerzeniu z 15 do 23 metrów głównej, równoległej do drogi startowej, drogi kołowania. Na przełomie wieków wydłużono także o 420 metrów drogę startową, która osiągnęła długość 2 800 metrów.
W związku ze wzrastającym ruchem lotniczym Agencja Ruchu Lotniczego, poprzedniczka Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zdecydowała o budowie cywilnej wieży kontroli lotniska. Obiekt powstał obok terminalu pasażerskiego. Inwestycja została zakończona w listopadzie 1999 roku, a w następnym roku cywilni kontrolerzy ruchu lotniczego przenieśli się z wojskowej wieży do nowego obiektu o wysokości 23 metrów. W 2005 roku ARL rozpoczął budowę nowego ośrodka radiolokacyjnego. Niebiesko-biała stalowa konstrukcja zwieńczona została kopułą, całość ma 36 metrów wysokości. Pod kopułą kryją się anteny radarów: pierwotnego oraz wtórnego.
Czytaj kolejne strony:
Podróże samolotem te zawodowe i prywatne to dla niektórych wspaniała przygoda. Dlatego jesteśmy ciekawi jak często zdarza Wam się latać z katowickiego lotniska w Pyrzowicach i jak dużo wiecie o KTW Airport ? Sprawdźcie swoją wiedzę w specjalnie przygotowanym quizie. Powodzenia
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
OIP w Katowicach przedstawia Śląską Strategię Ograniczania Wypadków przy Pracy
1029Powraca największa konferencja o sprzedaży na południu Polski. Zdobądź najtańsze bilety!
880Zużyty olej? Już nie do zlewu! W Bytomiu stanął pierwszy na Śląsku olejomat
652Upgrade Your Business vol. 64: Praktyczne zastosowanie AI
625Katowickie firmy posprzątają miasto. Biznes włącza się w akcję społeczną z okazji Dnia Ziemi
454Światowy Dzień Trzeźwości - konferencja oraz spektakl w Żorach
+1 / -0Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
+1 / -0HR jako strategiczny partner. W czwartek rusza branżowy kongres w Katowicach
+1 / -0"Startupy to nowy śląski przemysł". Za nami konferencja Agriverde w KSSENON-ie
+1 / -0OIP w Katowicach przedstawia Śląską Strategię Ograniczania Wypadków przy Pracy
+1 / -0United for a safe future. Razem dla bezpiecznej przyszłości. Nadciąga XVII Europejski Kongres Gospodarczy
0Bezpieczeństwo przede wszystkim. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach o wyzwaniach na Śląsku (wideo)
0Światowy Dzień Trzeźwości - konferencja oraz spektakl w Żorach
0Katowicka „Kopalnia Start-upów” wyłoniła zwycięzców. Kto zgarnął nagrody za innowacyjność?
0Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
0