Kończy się czas na zgłoszenie chęci skorzystania w tym roku z ulgi "Mały ZUS plus". Przedsiębiorcy, którzy do 31 stycznia złożą dokumenty, zapłacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Kto konkretnie może skorzystać z preferencyjnych składek?
Jak informuje ZUS, przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS Plus”, mają na to czas do końca stycznia. Firmy, które korzystały z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą natomiast zgłaszać się ponownie.
„Mały ZUS Plus” adresowany jest do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.
- „Mały ZUS Plus” to ulga, która uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Co istotne, nie dotyczy ona jednak składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą trzeba opłacać w pełnej wysokości. Należy pamiętać, że niższe składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
- Jeśli ktoś chce skorzystać z „Małego ZUS Plus” to do końca stycznia tego roku powinien zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo 0592 - tłumaczy Beata Kopczyńska. - Zgłoszenia składają osoby, które nie korzystały z małego ZUS w minionym roku, a chcą skorzystać z tej ulgi. Osoby, które korzystały z tej ulgi w 2021 r. i wciąż spełniają warunki, muszą złożyć tylko formularze rozliczeniowe – informuje rzeczniczka.
Każdy korzystający z „Małego ZUS Plus” w 2022 r. musi zatem złożyć dokumenty do ZUS, tj. ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Do „Małego ZUS Plus” nie mają prawa nowi przedsiębiorcy, gdyż jeden z warunków otrzymania ulgi to prowadzenie działalności w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni.
Początkujący biznesmeni mogą na starcie skorzystać z innych możliwości wsparcia:
- Gdy wygaśnie im prawo do tych ulg, będą mogli przejść na „Mały ZUS Plus” - podkreśla Beata Kopczyńska.
Możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne to prawo, nie obowiązek. W niektórych sytuacjach może się okazać, że oszczędność się nie opłaciła, bo niższe składki to też niższe świadczenia.
- Przedsiębiorca może zdecydować, co jest w danym momencie dla niego korzystne i sobie to skalkulować. Na pewno niższe składki na ubezpieczenia społeczne to niższe koszty prowadzenia firmy. Jednak niskie składki to też niskie świadczenia wypłacane w związku z chorobą, opieką nad chorym członkiem rodziny, czy wyliczoną rentą bądź emeryturą – zwraca uwagę rzeczniczka ZUS.
Oddziały ZUS w województwie śląskim organizują szkolenia online dla zainteresowanych tematem opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
Najbliższe szkolenie online dotyczące "Małego ZUSu Plus", organizowane przez rybnicki oddział ZUS, odbędzie się 21 stycznia, o godz. 9:00. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 stycznia, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej ZUS.
Następnie, 26 stycznia w godzinach 10:00-12:00, odbędzie się webinar oddziału ZUS w Chorzowie. Tematem spotkania będą:
- To nie jedyne szkolenia, dyżury czy porady organizowane przez ZUS. Poszczególne zagadnienia z zakresu ubezpieczeń społecznych, ale także te dotyczące zmian związanych z Polskim Ładem, opracowują i przekazują wszystkie oddziały ZUS w województwie śląskim. Zachęcamy do korzystania ze spotkań online z naszymi ekspertami. Wszystkie terminy udostępnione są na naszej stronie internetowej w zakładce „Wydarzenia i szkolenia” – zachęca rzeczniczka.
Zobacz szczegółowy harmonogram szkoleń i informacje o terminach zapisów.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Polska skazana na atom. "Projekty jądrowe nabierają tempa"
3633Kradli na Śląsku horrendalnie drogie rowery. Dwaj Ukraińcy mogą spędzić 5 lat za kratkami
2079A4 Katowice-Kraków: Zmiany organizacji ruchu w związku z remontem na węźle Brzęczkowice
1992Żegnają górników z Pniówka. Na Śląsku odbywają się pogrzeby ofiar katastrofy w JSW
1034Famur, JSW i Komatsu zbudują kopalnię na Ukrainie. Śląskie spółki podpisały list intencyjny
916Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+31 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Kradli na Śląsku horrendalnie drogie rowery. Dwaj Ukraińcy mogą spędzić 5 lat za kratkami
+9 / -1Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5"Obarczanie winą PGG jest nie na miejscu". Spółka ostro odcina się od osunięcia hałdy
0Ryanair zapowiada cięcia w zimowej siatce połączeń. Spółka ma za mało samolotów
0Nocny pościg za busem pełnym Syryjczyków. W samochodzie 31 nielegalnych imigrantów
0Wzrosła liczba Ślązaków. Są ostateczne wyniki spisu powszechnego
0Polski Alarm Smogowy: Wymiana "kopciuchów" do odstawki?
0