Metropolia GZM ogłosiła przetarg na wspólny zakup energii dla 115 odbiorców licząc, że hurtowa ilość zamawianego prądu wpłynie na niższy koszt. Wpłynęły cztery oferty. Najtańsza propozycja przekroczyła zakładany budżet zakupu o 66 proc.!
Grupa zakupowa energii elektrycznej to projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który zakłada koordynację procesu jej zakupu w ramach gmin, powiatów, spółek samorządu oraz podobnych jednostek, zrzeszonych w przedsięwzięcie. To już trzeci raz, gdy Metropolia kupuje energię elektryczną w ramach grupy zakupowej.
W czwartek (30 września) otworzono oferty złożone w ramach postępowania przetargowego. Zgłosiło się czterech oferentów. Są to: Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. (ok. 597 mln zł), PGE Obrót S.A. (ok. 624 mln zł), Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o. o. (ok. 634 mln zł), Energa Obrót S.A. (ok. 680 mln zł).
- Kwoty, jakie zaproponowano, przekraczają budżet przewidziany na realizację zamówienia i wskazują 66 proc. wzrost w stosunku do obowiązujących cen. Ze względu na trudną sytuację rynkową, dalsze decyzje dotyczące realizacji projektu zostaną podjęte w najbliższym czasie – przekazuje Michał Nowak z Metropolii GZM.
W skład uruchamianej grupy zakupowej wchodzi 115 zamawiających, w tym ponad 300 jednostek budżetowych, a ilość zamawianej energii elektrycznej to prawie 1 terawatogodzina (TWh). W poprzednich, analogicznych grupach, liczby kształtowały się następująco: w 2019 roku zamówiono prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych za ponad 192 mln złotych; w edycji 2020-2021 wartość zamówienia dla 113 podmiotów wyniosła ok. 976 GWh, a koszty uplasowały się na poziomie ok. 439,4 mln zł.
Metropolia realizuje kilka przedsięwzięć o charakterze grup zakupowych. Poza energią elektryczną samorządy wspólnie zamawiają gaz – ten surowiec w ramach GZM razem kupowano już przez 2 lata (edycja 2020-2021). Ponadto przygotowywana jest grupa dotycząca pozyskania elektrycznych samochodów na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego, w celu realizacji założeń ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
2050JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2046"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1673Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
773Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! [FOTO]
770"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Dania gotowe ze Śląska podbijają Polskę. Znajdziesz je w każdym sklepie popularnej sieci
+1 / -0Transportowcy chcą zwrócić uwagę na problem w branży. Jutro protest w Gorzyczkach
0JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0Na tropie systemów promocyjnych typu piramida. UOKiK prześwietla strony o inwestowaniu
0Nowy sposób oszustów. Wyłudzacze podszywają się pod system drogowy e-TOLL
0