Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło w poniedziałek 27 marca apel do premiera, szefa resortu aktywów państwowych oraz władz PGNiG. W piśmie przedstawiciele 41 miast i gmin, położonych w centralnej części województwa śląskiego, wyrażają swój stanowczy sprzeciw wobec wysokich cen gazu oraz braku możliwości ich waloryzacji w zawartych wcześniej kontraktach. Samorządowcy wskazują, że cena w ich umowie jest trzykrotnie wyższa, niż obecna cena PGNiG. W sprawie wypowiedziała się państwowa spółka.
Ceny gazu zakontraktowane na obecny rok w wyniku postępowania przetargowego są dla części naszych jednostek nawet trzykrotnie wyższe niż te obowiązujące w bieżących cennikach spółki PGNiG S.A. - podnosi w swoim apelu Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Podmioty te nie świadczą usług komercyjnych, tylko zaspokajają istotne potrzeby naszych mieszkańców.
Jak zaznaczają autorzy pisma, "narażając te podmioty na niepotrzebnie ponoszone, wyższe koszty, w rzeczywistości ogranicza się prawo mieszkańców do korzystania z ich usług".
Przedstawiciele GZM zwracają uwagę, że "ze względu na przyjętą formułę wspólnego zakupu gazu, Metropolia jest jednym z kluczowych jego odbiorców w skali całego kraju".
Na wspólny zakup zdecydowaliśmy się korzystając z podobnych doświadczeń ze wspólnych zakupów energii elektrycznej. Daje nam to korzyści wynikające z efektu skali oraz możliwy do uzyskania efekt synergii. Wspólne zakupy dla gmin tworzących GZM i ich jednostek organizujemy od 2019 roku. Pozyskane w ten sposób oszczędności pozwalają nam realizować ważne dla naszych mieszkańców cele - czytamy. - Dlatego też apelujemy o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań, które doprowadzą do waloryzacji zawartych wcześniej kontraktów do poziomu wynikającego z obecnych cen na rynku paliw.
Jak się dowiadujemy, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia organizuje wspólne zakupy gazu dla swoich Gmin i ich jednostek od 2019 roku .
W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego w 2022 roku, Gminy i ich jednostki organizacyjne zawarły umowy na dostawę gazu na rok 2023 ze stawką wynoszącą 89,923 gr/kWh netto. W porównaniu do obecnego cennika PGNiG S.A., gdzie stawka ta wynosi 35,356 gr/kWh netto, Gminy i ich jednostki ponoszą niewspółmiernie wysokie koszty w stosunku do aktualnych cen rynkowych. Niniejszy apel jest spowodowany brakiem propozycji waloryzacji wysokich cen gazu, zakontraktowanych na 2023 rok, w odniesieniu do obecnie obowiązujących cenników spółki PGNiG S.A. - czytamy w uzasadnieniu wniosku.
Jak donosi cire.pl, stanowisko w sprawie zajęła spółka PGNiG i przedstawiła je PAP.
W stanowisku spółka PGNiG OD przypomniała, że zasady, zgodnie z którymi sprzedaje paliwo gazowe przeznaczone dla podmiotów samorządowych, są określone przez samego kupującego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia - czytamy w portalu.
Wynika to z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, która zobowiązuje podmioty samorządowe do określenia kluczowych założeń przyszłej umowy (w tym przypadku dotyczącej dostaw gazu) już na etapie ogłoszenia postępowania zakupowego. W przypadku postępowania zorganizowanego przez GZM, umowa zakładała stałą (niezmienną) cenę gazu przez cały czas trwania kontraktu – zaznaczyła PGNIG OD w cytowanym komunikacie.
W tym kontekście PGNiG zwróciła uwagę na mechanizm zakupu gazu na potrzeby realizacji tego typu kontraktów.
W momencie ich zawarcia PGNiG Obrót Detaliczny dokonuje kontraktacji całego wolumenu gazu, który ma być dostarczony na podstawie umowy. Oznacza to, że dla spółki koszt zakupu gazu na potrzeby realizacji kontraktu jest również niezmienny i późniejsze spadki cen paliwa na rynku giełdowym nie powodują spadku kosztu pozyskania gazu niezbędnego do realizacji danego kontraktu – wyjaśnia spółka.
Jednocześnie PGNiG zadeklarowała świadomość sytuacji, w której znalazły się samorządy GZM, a która – jak zaznaczono w stanowisku - jest konsekwencją ekstremalnie wysokich cen gazu, z jakimi w 2022 r. zmagała się cała Europa w efekcie działań Federacji Rosyjskiej obliczonych na wywołanie kryzysu energetycznego w Unii Europejskiej.
Analizujemy możliwość systemowego rozwiązania, które umożliwiałoby modyfikację cen w kontraktach z podmiotami samorządowymi. Takie rozwiązanie musi jednak uwzględniać wskazane wyżej okoliczności ekonomiczne i prawne, w szczególności zgodność działań zamawiającego z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych – zastrzegła PGNIG OD.
I przypomniała, że zgodnie z ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, bardzo szeroka kategoria odbiorców podlegających jednostkom samorządu terytorialnego jest uprawniona do korzystania z ceny gazu zamrożonej na poziomie 200,17 zł/MWh. Należą do nich m.in.: szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki.
Dotychczas PGNiG Obrót Detalicznych objęło ochroną ponad 36 tys. odbiorców społecznie wrażliwych, w tym wiele podmiotów podlegających jednostkom samorządu terytorialnego, także tych zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – zwraca uwagę PGNiG OD.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sklep PGG wycofuje gwarancję koszyka. Są też inne zmiany związane z zakupem węgla
2379Piękne widoki z pociągu. Przez Śląsk będzie kursował ekspres z trzema wagonami ze Szwajcarii
1962Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
1128Imprezują, remontują na L4. Pogrom pracowników w kontrolach ZUS
689Akcja Greenpeace w Halembie: PGG jednak nie podjęła kroków prawnych wobec aktywistów
589„Kark” zagroził mu przed domem. Działacz Sierpnia 80 prowadzący profil związkowy na FB w szoku
+37 / -8Jerzy Polaczek: Śląsk nie straci kontroli nad Pyrzowicami. Lotnisko czekają inwestycje rzędu 1,5 mld zł
+6 / -2Ruch w Katowice Airport rośnie aż miło. Kwiecień 2023 roku to kolejny przebity szklany sufit
+4 / -0Katowice Airport: Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy
+4 / -0Spektakularny włam do jubilera. Złodzieje działali jak w Mission Impossible
+2 / -0Hansped jako gwarant bezpieczeństwa w niepewnych czasach
0PGG. Wypadek zbiorowy w kopalni. Są ranni górnicy
0Mały ZUS Plus przedłużony o rok – jest nowelizacja ustawy, o którą od dawna zabiegał Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
0Jaki karton idealny do paczkomatu?
0Spółki węglowe o zrzutach wód z kopalń do rzek: Chronimy rzeki jak się da
0