Tarcza Antyinflacyjna nabiera konkretów. 30 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt MF o zmianach dotyczących stawek akcyz za energię słoneczną i niektóre paliwa silnikowe.
30 listopada Rada Ministów przyjęła projekt zmian w ustawie MF dotyczący podatku akcyzowego i podatku od sprzedaży detalicznej. Zabieg ten jest reakcją na rosnące ceny paliw i energii elektrycznej.
Projekt MF przyjmuje:
Takie działania rząd tłumaczy chęcią złagodzenia podyżek cen prądu i umożliwieniem obniżki cen paliw.
Ministerwo podkreśla że przepisy prawa unijnego nie pozwalają na wyzerowanie danin obciążających energię i paliwa. Jest możliwe jednie zmniejszenie ich do minimum, co też właśnie uczyniła Polska.
Obniżone do minimum zostają:
Przedstawiany projekt zajmuje również stanowisko w kontekście gospodarstw domowych. Zakłada on że zostaną one zwolnione z akcyzy energii elektrycznej. Zwolnienie z podatku ma obowiązywać od 31 maja 2022 r.
MF zaznacza że rosnące ceny to nie tylko problem Polski, ale również wielu innych państw. Wdrażany przez rząd pakiet na celu ochronę budżetu polskich podatników.
Koszt dla budżetu wyniesie 1,5 mld zł, a zawiera on:
Jak zapewnia Ministerstwo, powyższe obniżki i zwolnienia to nie koniec działań Tarczy Antyinflacyjnej. Zakłada się również obniżki VAT na dostawy gazu (z 23 proc. na 8 proc.) i energii elektrycznej (z 23 proc. do 5 proc.), które miałyby przypaść na okres od stycznia do marca 2022 r.
Obiniżony ma również zostać VAT na energię cieplną z 23% na 8% podczas okresu styczeń-marzec 2022 r.
Wszystkie zmiany mają zostać wprowadzone w drodze rozporządzenia, które ma niebawem zostać przekazane do konsultacji publicznej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Dodatek węglowy. Wniosek online to formularz-widmo
17127Elektrownia Jaworzno na skraju katastrofy? Rafako: Tauron spala syf!
5514Senat: dodatek jednak dla wszystkich. Ustawa węglowa poprawiona
5099Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
4986UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
4103Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
+28 / -6Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
+23 / -2Dodatek węglowy. Wniosek online to formularz-widmo
+24 / -5Koniec z bezprawnym blokowaniem kół na osiedlach? Ważny wyrok katowickiego sądu
+8 / -1Upał w pracy. Jakie są obowiązki pracodawcy?
+5 / -0Katastrofa ekologiczna na Odrze. Wody Polskie: sytuacja w Śląskiem się stabilizuje
0Dodatek węglowy. Wniosek online to formularz-widmo
0Sprzedaż mieszkań ciągle spada, ale ceny rosną. Skąd ten paradoks?
0Ł. Kohut i M. Belka: zatrucie Odry to katastrofa ekologiczna. Wysłali pismo z mnóstwem pytań
0Ranking najbogatszych samorządów: Śląskie "szoruje" po dnie
0