Za sprawą nowej strategii Ministerstwa Klimatu i Środowiska polska energetyka w najbliższych latach ma przejść totalną transformację. Resort zapowiada istotne zmiany w polskim miksie energetycznym w odpowiedzi na unijną politykę klimatyczną. W efekcie z węglem mamy pożegnać się na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło konsultacje nowej, bardziej progresywnej wersji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, zwiastującej szybsze tempo transformacji energetycznej i większy nacisk na odnawialne źródła energii - donosi w poniedziałek Business Insider.
W ramach strategii przewiduje się radykalne ograniczenie produkcji energii z węgla kamiennego i brunatnego. Do 2030 roku produkcja energii z tych źródeł ma spaść do 31,9 TWh dla węgla kamiennego oraz 11,4 TWh dla węgla brunatnego.
W efekcie, według nowych założeń, już za 16 lat tylko 1 proc. prądu miałby być produkowany z węgla.
Pomimo transformacji energetycznej, elektrownie węglowe nie zostaną całkowicie wyłączone. MKiŚ zaznacza, że ze względu na bezpieczeństwo systemu energetycznego, będą pełnić rolę rezerwową, zapewniając stabilność w sytuacjach kryzysowych.
Konsekwencją transformacji nie jest całkowite wygaszenie elektrowni węglowych, lecz ich modernizacja i utrzymanie w odpowiedniej gotowości - podkreśla resort.
Chociaż utrzymanie elektrowni węglowych nie gwarantuje ich rentowności, ministerstwo zaznacza, że modernizacja tych obiektów jest konieczna.
Ma to na celu optymalne wykorzystanie krajowych zasobów, wsparcie bilansowania odnawialnych źródeł energii, zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny oraz wykorzystanie technologicznej renty opóźnienia - wylicza autor artykułu.
Dokumenty rządowe wskazują na potrzebę wsparcia sektora górniczego na kwotę blisko 150 mld złotych, z czego 137 mld złotych ma być przeznaczone do 2030 roku. Elektrownie węglowe będą wymagały dodatkowego finansowania przez najbliższe dwie dekady, aby mogły pełnić swoją rolę w okresie transformacji energetycznej.
Konsultacje nad nową wersją dokumentu Krajowego Planu Energetyczno-Klimatycznego (KPEiK) trwają do 15 listopada. Po ich zakończeniu, rząd podejmie decyzję o przyszłym kursie polskiej polityki energetycznej.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW: tragiczny wypadek w JZR. Zginął 44-latek
2130JSW: wypadek w kopalni Zofiówka. 34-letni górnik poparzony
2091"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
1762JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
977Rozmowy płacowe w PGG. Jakie kwoty i kiedy otrzymają pracownicy?
810"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0Największy dzwon świata powstał na Śląsku. Waży 55 ton i trafi do Brazylii
+2 / -0Dania gotowe ze Śląska podbijają Polskę. Znajdziesz je w każdym sklepie popularnej sieci
+1 / -0Weselny Dzień Otwarty w Dąbrówce
0Nadmuchana afera? Związkowcy zarzucają JSW opieszałość ws. złoża Dębieńsko. Spółka dementuje, MKiŚ uspokaja
0Transportowcy chcą zwrócić uwagę na problem w branży. Jutro protest w Gorzyczkach
0JSW: związkowcy z Bzia murem za dyrektorem Zofiówki. "Bazgroły, nikczemne stwierdzenia"
0Nowe narkotyki – śmiertelne zagrożenie. GIS ostrzega!
0