20 czerwca 2024 r., w związku z otwarciem Centrum coworkingu - nowej przestrzeni w Akceleratorze biznesowym KSSENON w Żorach, odbył się briefing prasowy. O szczegółach najnowszego projektu, będącego elementem uzupełniającym dużego przedsięwzięcia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w rozmowie z Redakcją opowiadają: prezes spółki Rafał Żelazny, wiceprezes Andrzej Zabiegliński oraz dyrektor KSSENON-a - Katarzyna Cierniak.
Przypomnijmy, realizację unikalnego na skalę kraju, innowacyjnego projektu budowy infrastruktury wspierającej rozwój firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. ukończyła w minionym roku. 6 października 2023 r. w Żorach miało miejsce uroczyste otwarcie Akceleratora Biznesowego KSSENON. W ramach projektu wybudowano kompleks 4 obiektów z powierzchnią na wynajem, łączących funkcje przemysłowe - małe hale przemysłowe z zapleczem, skierowane głównie do mikro i małych przedsiębiorstw oraz zróżnicowane funkcje nieprzemysłowe – biurowe i usługowe.
KSSENON to flagowy projekt KSSE, a duże zainteresowanie najmłodszym "dzieckiem" spółki można było zaobserwować już miesiąc po otwarciu, o czym opowiadał nam Andrzej Zabiegliński, wiceprezes katowickiej SSE odpowiedzialny za podstrefę jastrzębsko-żorską <<KSSENON w Żorach ma już ponad miesiąc. Jak "sprawuje się" flagowy projekt KSSE?>>
Teraz ofertę KSSENONA dopełni nowo otwarte centrum coworkingowe. Jak wyjaśnia KSSE, jest to nowocześnie wyposażone, profesjonalne miejsce do pracy współdzielonej, które daje możliwość wynajmu biurka na w formie elastycznych pakietów (nawet na godzinę) – bez konieczności utrzymywania własnego biura i długoterminowych umów najmu.
Przestrzeń coworkingowa jest wyposażona w ergonomiczne biurka i fotele oraz niezbędną infrastrukturę biurową, taką jak drukarka, dostęp do Internetu czy akustyczną budkę telefoniczną. Dodatkowo oferuje nowoczesną przestrzeń wspólną czyli dostęp do designerskiej kuchni, sali konferencyjnej oraz strefy relaksu czy akustycznej budki telefonicznej.
Dzięki przestrzeniom wspólnym/dzielonym istnieje okazja do spotkania ludzi z różnych dziedzin, a to z kolei sprzyja sieciowaniu, które umożliwia nawiązanie cennych kontaktów biznesowych.
O szczegółach projektu rozmawialiśmy z prezesem KSSE, Rafał Żelaznym, wiceprezesem Andrzejem Zabieglińskim oraz dyrektor KSSENON-a - Katarzyną Cierniak.
- Centrum coworkingowe to element, który dopełnia ofertę całego przedsięwzięcia o nazwie KSSENON. Centrum coworkingu to nic innego, jak miejsce do kreatywnej pracy dla osób, które niekoniecznie mają środki na wynajęcie dużych biur w centrach miast. To często osoby, które mają wiele pomysłów, to również młode osoby, często studenci czy uczniowie techników, ale także osoby, które prowadzą biznes już dłużej i poszukują miejsca, w którym po pierwsze znajdą infrastrukturę wysokiej jakości, a taką można zobaczyć właśnie w KSSENON-ie - wyjaśnia Rafał Żelazny, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
A po drugie – w mojej ocenie ważniejsze – to będzie miejsce, w którym te osoby będą mogły się „przenikać” swoimi pomysłami, wiedzą, informacjami, umiejętnościami. Wiem, oczywiście, czym jest konkurencja i wiem, że nie wszystkimi pomysłami chcemy się dzielić z potencjalnym konkurentem. Ale w wielu miejscach tego typu osoby pracujące - firmy, czy też freelancerzy lub startupowcy - wynajmujące przestrzeń, kiedy spotykają się w przestrzeniach wspólnych, kiedy pojawia się rozmowa, pierwszy bliższe kontakty, w skrócie nazywane tworzeniem sieci networkingowych, to powoduje, że w dużej mierze te kontakty zaczynają się zacieśniać, pojawiają się wspólne pomysły, wspólne idee - przekonuje.
- Pomimo że świat pracy zdalnej jest wygodniejszy i często bardziej racjonalny kosztowo, to jednak uważamy, że kontakt między przedsiębiorcami - lub osobami, które chcą nimi zostać - jest ważny. I chcemy, żeby to miejsce na mapie Żor stało się dla nich „miejscem zbiórki”. A ulic Rozwojowa – to też nie przypadek – stała się ulicą, którą będą mogli wpisywać w adresie swojej firmy - podsumowuje prezes Rafał Żelazny.
- Centrum coworkingu to miejsce dopełniające Akcelerator biznesowy KSSENON, w którym powinni pojawić się nowi użytkownicy. To miejsce, gdzie można mieć biurko na godzinę, na miesiąc, dostęp do dobrej aparatury. Równocześnie – jak podkreślamy – mamy super wyposażone studio podcastowe - przypomina z kolei wiceprezes KSSE Andrzej Zabiegliński.
To co powoli zaczynamy dostrzegać to fakt, że stały bywalec, przesiadający wiele godzin w kawiarniach czy klubach nie do końca jest mile widziany, a tu będzie mógł spędzać tyle czasu, ile potrzebuje - tłumaczy wiceprezes. - Będziemy więc zakładali, że cowork to nowa przestrzeń, w której – jak sama nazwa mówi – będzie zawarty nowy element współpracy.
- Otwieramy centrum dla osób, dla których liczy się elastyczność, które nie potrzebują na stałe biura i nie chcą zawierać długich umów najmu, a co za tym idzie - ponosić wysokich kosztów. Mogą one wynająć biura na godzinę, na dziesięć dni – w zależności od potrzeb - wylicza Katarzyna Cierniak, dyrektor Akceleratora biznesowego w Żorach.
Dla kogo zatem jest nowo otwarte centrum?
To np. osoby, które pracują zdalnie, a chcą nadać swojemu dniowi nieco rytmu – początku i końca dnia pracy, czy osoby, które są przejazdem i mają potrzebę na chwilę się zatrzymać, spotkać z klientem. Dodatkową atrakcją w centrum coworkingu jest studio podcastowe, profesjonalnie wyposażone, dedykowane osobom, które chcą nagrywać własne treści audiowizualne - dodaje dyrektor KSSENON-a.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3735Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1371Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1284O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1214Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0