— Kredytu 0 proc. nie będzie. To były deklaracje sprzed wielu miesięcy — powiedział w czwartek minister rozwoju Krzysztof Paszyk na antenie Radia Zet, wywołując niemałe poruszenie. Okazuje się bowiem, że jedna z kluczowych obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej nie zostanie zrealizowana. Deklarację ministra niemal natychmiast skomentowali m.in. deweloperzy.
12 grudnia, podczas rozmowy z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet, minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk potwierdził, że kredyt 0 proc. nie zostanie wprowadzony. Choć zaznaczył jednocześnie, że rząd pracuje nad innym programem mieszkaniowym, deklaracja ministra wywołała niemałe poruszenie, jako że kredyt 0 proc. był jednym z głównych haseł wyborczych Koalicji Obywatelskiej.
O tym, że jego realizacja stoi pod znakiem zapytania, spekulowano jednak już od dłuższego czasu.
Minister dodał też, że w budżecie na mieszkalnictwo zaplanowane są środki w wysokości 4,5 mld zł, ale niewykorzystanie tych funduszy do końca marca 2025 roku może skutkować ich utratą.
Jak donosi z kolei nieoficjalnie "Dziennik Gazeta Prawna", w resorcie trwają prace nad nowym projektem, który miałby ruszyć w przyszłym roku.
Ogłoszoną przez ministra decyzję komentuje Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
— Decyzja o rezygnacji z programu "Kredyt 0%" powinna zostać podjęta dużo wcześniej — ocenia. — Zbyt długo szukający mieszkań utrzymywani byli w niepewności licząc, że państwo wypracuje mechanizm wsparcia w sytuacji rekordowo
wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych. Wiele osób jest dziś na granicy zdolności kredytowej i odbija się od drzwi banków, z uwagi właśnie na wysokość stóp procentowych.
Jako przedstawiciele rynku deweloperskiego widzimy konieczność zbudowania alternatywy dla naszego sektora. Dziś to prywatne firmy deweloperskie są praktycznie jedynymi budowniczym mieszkań w budynkach wielorodzinnych w kraju. Nie są w stanie jednak opowiedzieć na potrzeby mieszkaniowe całego społeczeństwa. Nie taka jest też ich rola. Dlatego konieczne jest zwiększenie m.in. udziału budownictwa społecznego w rynku. Nie można jednak zapominać, że rozwój budownictwa społecznego będzie procesem, który zajmie czas. A potrzeby mieszkaniowe są tu i teraz — uzupełnia Bartosz Guss.
— Kluczowe jest skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury, zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Tylko kompleksowe podejście pozwoli na stworzenie trwałego i
zrównoważonego rynku mieszkaniowego, odpowiadającego na aktualne potrzeby społeczeństwa — podsumowuje dyrektor generalny PZFD.
Przypomnijmy, o tym, że PZFD zdecydował się na głos poparcia dla pozostającego w cieniu inwestycji deweloperskich mieszkalnictwa socjalnego, pisaliśmy w minionym tygodniu.
Deweloperzy już wówczas podnosili, że branża deweloperska odpowiada za niemal 98% mieszkań w budynkach wielorodzinnych, lecz nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb społecznych w zakresie mieszkalnictwa, m.in. właśnie z uwagi na wysokie stopy procentowe, ograniczające dostęp do kredytów hipotecznych.
Apelowali przy tym o nowelizację ustawy i deklarowali chęć współpracy z samorządami, której efektem miałby być rozwój budownictwa społecznego <<"Przejdźmy od słów do czynów". Deweloperzy chcą wspierać budownictwo społeczne>>.
Radości z rządowej decyzji nie kryje też ruch Miasto Jest Nasze.
— To ogromny sukces społeczeństwa, które mimo potężnego lobbingu deweloperów, flipperów i banków zdołało przekonać rząd do zmiany decyzji. Jako Miasto Jest Nasze od początku wyrażaliśmy głośny sprzeciw, organizując liczne wydarzenia, w tym kilka demonstracji i happeningi. Dziś możemy być z tego dumni! Dziękujemy wszystkim, którzy angażowali się w akcje protestacyjne! — czytamy na platformie X.
Udało się! Pod presją społeczną rząd wycofuje się z katastrofalnego programu „Kredyt 0%”!
— Miasto Jest Nasze 🌳🚊♻️ (@MiastoJestNasze) December 12, 2024
Minister rozwoju Krzysztof Paszyk potwierdził w Radio Zet, że projekt ten nie będzie realizowany w zapowiadanej formie. Według doniesień Business Insider trwają już prace nad nowym… pic.twitter.com/6EJUkGVmna
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3773Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1450Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1430O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1217Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1192Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
+3 / -1Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0