Polska będzie miała do dyspozycji około 200 mld zł środków na transformację energetyczną w ciągu najbliższej dekady - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas trwającej 16 i 17 listopada Konferencji Energetycznej EuroPower.
- Szacujemy, że na transformację klimatyczną w Polsce będziemy mieli w najbliższej dekadzie do dyspozycji 200 mld zł - powiedział wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.
Jego zdaniem fundusze te będą pochodzić z różnych komponentów budżetu Unii Europejskiej oraz ze środków krajowych.
- Po pierwsze, potrzebujemy inwestycji, które będą generować redukcje emisji, a po drugie, inwestycji, które będą tworzyły miejsca pracy, nowe sektory, nowe przewagi konkurencyjne dla polskiej gospodarki - dodał.
Wiceminister wskazał trzy kierunki inwestycji w tym zakresie: sprawiedliwą transformację regionów dotychczas skupionych na górnictwie, budowę nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz poprawę jakości powietrza.
Jednym z punktów konferencji była przyszłość ciepłownictwa. Piotr Sprzączak, dyrektor Departamentu Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zwrócił uwagę, że wciąż kluczową rolę odgrywa tu węgiel, którego spalanie dostarcza 70 proc. energii cieplnej. Z kolei Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła zwrócił uwagę, że wykorzystywane odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie wiąże się z pokonaniem barier, wynikających z samej specyfiki OZE.
- Wtedy, kiedy jest największe zapotrzebowanie na energię cieplną, OZE bywa niewystarczające – mówił prezes Kołodziejak.
Wskazywał na okresy zimowe, kiedy sprawność instalacji solarnych z powodu warunków pogodowych (krótkie dni, zachmurzenie) jest niższa. Podobnie niewystarczające mogą być pompy ciepła.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1381PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
773Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
567Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
565Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
445Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0