W połowie grudnia zakończyła się renowacja pochodzącego z lat 30. XX wieku budynku przy ul. Skłodowskiej-Curie 42 w Katowicach. Elewacja kamienicy przeszła gruntowny remont, który przywrócił jej dawny wygląd.
W ramach prac wykonawca najpierw zdemontował stare instalacje i urządzenia natynkowe, część okien i drzwi, parapetów, rynien, balustrad. Skuto tynki, oczyszczono ściany i naprawiono płyty balkonowe. Następnie wykonano izolacje pionowe murów piwnic powłoką hydroizolacyjną, co zabezpiecza je przed działaniem wody i wilgoci. W końcowym etapie zamontowano balustrady, część nowych okien, drzwi, bramę, witrynę lokalu użytkowego, parapety, a na balkonach zostały ułożone nowe posadzki. Wykonano nowe warstwy tynku zewnętrznego, który nawiązuje do oryginalnego wyglądu kamienicy.
Zastosowane rozwiązania z wykorzystaniem odpowiednich podkładów, farby polikrzemianowej i tynkami pozwalają ścianom „oddychać”, skutecznie odprowadzając wilgoć, co sprawia, że jest to rozwiązanie jednocześnie praktyczne i innowacyjne.
- Oprócz odnowienia elewacji, która teraz wygląda tak samo, jak przed laty, wykonano również roboty towarzyszące takie, jak remont balkonów, częściowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, remont dachu, częściowa hydroizolacja. Trzeba pamiętać, że prace przy historycznych budynkach muszą być prowadzone ze szczególną ostrożnością i pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM Katowice.
Wszystkie materiały dobrano po dokładnych badaniach stratygraficznych oraz odwzorowano historyczne kolory powłoki polikrzemianowej, aby idealnie pasowały do zabytkowej konstrukcji. Odrestaurowana kamienica, z jej charakterystycznymi prostymi liniami i dużymi oknami, znów przyciąga uwagę. Materiałem źródłowym były również zdjęcia, ilustracje i opisy. To oczywiście nie było łatwe, ale teraz, po zakończeniu prac widać, że było warto – dodaje dyrektor. W przyszłym roku planowane są jednak kolejne prace, związane tym razem z wnętrzami budynku.
KZGM w Katowicach ma pod swoją opieką wiele historycznych kamienic, które sukcesywnie są modernizowane. Właśnie kończą się prace w budynku przy ul. Gliwickiej 4, w którym przez 7 lat mieszkał Wojciechy Korfanty. Remont obejmuje odnowienie dekoracyjnych elementów fasady, w tym gzymsów i ornamentów, a także modernizację wnętrz, w tym maszynowe położenie tynków cementowo-wapiennych, montaż ścianek działowych oraz rozprowadzenie instalacji elektrycznych w mieszkaniach. Te prace to drugi etap modernizacji. W pierwszym etapie przeprowadzono termomodernizację, wymianę dachu, drzwi oraz części okien.
W tym roku zakończył się także remont budynku przy ul. Chopina 9. Odnowiona została elewacja, która nawiązuje wyglądem do początków zeszłego wieku, a także wnętrza – mieszkania, piwnice, poddasze. Prace obejmowały także nowe instalacje - centralnej ciepłej wody użytkowej i wody zimnej, centralnego ogrzewania, kanalizacji sanitarnej. Zadbano więc z jednej strony o kwestie estetyczne, a z drugiej o funkcjonalność i wygodę mieszkańców.
Marcin Krupa, prezydent Katowic, przypomina, że modernizacje miejskich budynków wynikają nie tylko z troski o ich stan techniczny, ale także z chęci podnoszenia jakości życia ich mieszkańców.
Dzięki takim działaniom jak ocieplanie ścian, wykonanie hydroizolacji czy likwidacja kopciuchów mieszkańcy mogą chociażby płacić mniej za media. Dodatkowo wymiana pieców pozytywnie wpływa na jakość powietrza, a w mieszkaniu o wiele łatwiej jest osiągnąć komfortową temperaturę. Budynek przy ul. Skłodowskiej-Curie 42 jest jednym z bardziej charakterystycznych w Katowicach. Dzięki przeprowadzeniu modernizacji, której wartość to prawie 2 mln zł, odzyskał on swój dawny blask – podkreśla prezydent.
Modernistyczna kamienica przy ul. Skłodowskiej-Curie to nie jedyny budynek w Katowicach, który jest przykładem tego wyjątkowego stylu. Turyści odwiedzający Katowice mogą poznawać historię miasta spacerując m.in Szlakiem Katowickiej Moderny, który obejmuje 17 obiektów. Wśród nich można wymienić m.in. Drapacz Chmur przy ul. Żwirki i Wigury 15/17, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12 oraz dom usługowo-mieszkalny przy ul. Dworcowej 13. Ich prosta forma i funkcjonalność odpowiadały światowym trendom tamtych czasów, a wykorzystanie betonu, stali i innych nowoczesnych na tamte czasy materiałów potwierdzało wysoki poziom polskiej architektury.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
1303Inwestycja za 114 mln zł. Legendarne kąpielisko Fala wraca do TAURON Parku Śląskiego w nowej odsłonie
645PGE Nowy Rybnik podsumowuje prace przy budowie największego bloku gazowo-parowego w Polsce
550Pół miliarda złotych na inwestycje w Katowicach. Miasto podsumowało 2024 rok
514Śląsk na dwóch kółkach. Bloger „Rowerem po Śląsku” ocenia inwestycje rowerowe
503JSW wycofuje nowy sprzęt ratowniczy za ponad 30 mln złotych. Największa tego typu inwestycja w historii spółki z problemami
+36 / -18Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
+8 / -13,2-kilometrowy pas startowy zmienił Katowice Airport. Jubileusz jednej z najdłuższych dróg startowych w Polsce
+3 / -0Politechnika Śląska i CPK będą wspólnie kształcić kadry dla sektora transportu i kolei dużych prędkości
+2 / -0KSSE i SRK zagospodarują tereny po kopalniach. W planie inwestycje m.in. na 80 hektarach w Jastrzębiu-Zdroju
+2 / -0Katowice: zakończono weryfikację 81 wniosków na mieszkania KTBS przy Mariackiej. 69 osób na liście najemców
0Raport CEIAS: hub elektromobilności w Jaworznie może wzmocnić polski przemysł EV
0Marcin Kamiński, deweloper butikowy: „Każda transakcja to ogromna odpowiedzialność. Bo to czyjeś marzenia, wspomnienia, plany”
0Ogromny hangar przy pasie startowym. Śląska spółka zrealizowała inwestycję w samym sercu Katowice Airport
0Business Mixer KSSE w Pszowie: porozumienie na rzecz lokalnego biznesu na terenie dawnej kopalni Anna
0