6 maja, w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski podpisał z szefem Agencji Uzbrojenia pułkownikiem Arturem Kuptelem umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius. Spółka, która jest udziałowcem w gliwickiej Flytronic S.A., podpisała również wieloletnią umowę dotyczącą wytwarzania systemów bezzałogowych i amunicji krążącej w Gruzji.
W ramach podpisanej 6 maja 2022 roku umowy, Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło łącznie kilkaset dronów. Sprzęt dostarczy spółka WB Electronics, do której należy grupa Flytronic S.A., mająca siedzibę w Gliwicach. To polskie przedsiębiorstwo, będące producentem i ośrodkiem badawczo-rozwojowym systemów rozpoznawczo-obserwacyjnych dedykowanych bezzałogowym statkom powietrznym.
W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych Gladius.
Pułki artylerii otrzymają drony GLADIUS
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 6, 2022
-
Minister @mblaszczak: Ich zadaniem będzie działanie, które po pierwsze ma charakter rozpoznawczy, ale po drugie także uderzeniowy. Więcej o #Gladius: https://t.co/zQFFg5FeCw pic.twitter.com/tqfAZ0iFBP
Umowa obejmuje dostawę dla Wojsk Rakietowych i Artylerii czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym.
W skład bateryjnego modułu wejdą wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP-U) GLADIUS.
Projekt Gladius to nie tylko miecz. To również oczy, uszy i mózg, to złożony system rozpoznawczo-uderzeniowy oparty o znane ekspertom wyroby polskiego przemysłu. W projekcie wdrożone zostały zbierane latami bogate doświadczenia, w tym z konfliktu o wysokiej intensywności, w którym działa silna obrona przeciwlotnicza oraz środki walki radioelektronicznej. – powiedział podczas podpisania umowy Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.
Bezzałogowe systemy #Gladius dla armii. Szef MON zatwierdził umowę#wieszwięcej https://t.co/0azff02myA
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) May 6, 2022
Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) rodziny FT-5. Będą one wyposażone między innymi w głowice optoelektroniczne, umożliwiające rejestrację obrazu zarówno w świetle dziennym, jak i z wykorzystaniem termowizji.
Wojsko Polskie dostaje bardzo nowoczesny produkt, opracowany przez polskich inżynierów, wyprodukowany w Polsce w polskich zakładach Grupy WB przy szerokiej współpracy z całym polskim przemysłem zbrojeniowym, Grupą PGZ oraz wieloma innymi podmiotami. Dzięki temu, że system Gladius został oparty o już istniejące polskie produkty, pierwsze dostawy nastąpią jeszcze w tym roku. Kolejne fazy projektu będą ten system wzbogacały o nowe funkcje w miarę zdobywania nowych doświadczeń. – dodał Piotr Wojciechowski.
Rolę efektorów systemu poszukiwawczo-uderzeniowego będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne (BSP-U) Gladius. Będą zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP zintegrowanym systemem zarządzania polem walki TOPAZ, opracowanym przez Grupę WB.
Gladius to w stu procentach polski produkt, opracowany przez polskich inżynierów. W trakcie swego rozwoju otwiera szanse na zbudowanie wielu miejsc pracy dla młodych ludzi – specjalistów w dziedzinie elektroniki, informatyki, mechatroniki, technik materiałowych oraz matematyki. Widzimy w tym projekcie szanse na rozwój produktu unikalnego i zabójczo skutecznego. Dzięki projektowi Gladius polski przemysł oraz siły zbrojne wchodzą w erę sztucznej inteligencji i automatyzacji pola walki. – powiedział prezes GRrupy WB.
Pakiet logistyczny systemu obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową bezzałogowych statków powietrznych. W ramach pakietu szkoleniowego, uwzględniającego szkolenia personelu, pozyskane zostaną treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.
Dziś w ramach podpisanej umowy zakupiono łącznie kilkaset dronów dla #WojskoPolskie. W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych #GLADIUS. pic.twitter.com/nJZnZ8ZMXo
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 6, 2022
Grupa WB podpisała również wieloletnią umowę dotyczącą wytwarzania systemów bezzałogowych i amunicji krążącej w Gruzji. Dostawcą zaawansowanych rozwiązań opartych o polską myśl techniczną będzie powołana w tym celu spółka Delta-WB. Pierwsze systemy wyprodukowane przez polsko-gruzińskie przedsięwzięcie mają trafić do użytkownika już w bieżącym roku.
Podpisanie gruzińsko-polskiej umowy odbyło się w stolicy Gruzji. Polskę reprezentował prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski, a stronę gruzińską – wiceminister obrony Giorgi Chaindrawa i dyrektor państwowego koncernu STC Delta Zurab Jawelidze.
Dostawcą systemów bezzałogowych do gruzińskich sił zbrojnych będzie spółka joint venture Delta-WB. To podmiot z siedzibą w Tbilisi, w którym 50% udziałów należy do państwowego przedsiębiorstwa Delta International, właścicielem pozostałych 50% jest polska Grupa WB.
Polsko-gruzińskie przedsięwzięcie ma dostarczać bezzałogowe systemy rozpoznawcze i amunicję krążącą. Zgodnie przyjętym harmonogramem, do końca 2022 roku siłom zbrojnym Gruzji zostaną przekazane pierwsze z zamówionych bezzałogowców.
W oparciu o spółkę Delta-WB powstanie również centrum szkoleniowe z niezbędnym wyposażeniem. Ośrodek będzie świadczył usługi na rzecz gruzińskich sił zbrojnych w zakresie szkolenia wstępnego oraz utrzymania i doskonalenia umiejętności operatorów systemów bezzałogowych.
Spółka Delta-WB będzie odpowiadała za modernizację i naprawy dostarczanych rozwiązań. W razie potrzeby zapewni również serwis gwarancyjny.
--
Grupa WB jest największym w Polsce producentem bezzałogowych systemów powietrznych, używanych przez Siły Zbrojne RP. To sprzęt sprawdzony bojowo, także w warunkach konfliktu pełnoskalowego.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
3879Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
1240Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
679Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
678Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
324Podwyżki dla żołnierzy WOT. Na takie zarobki terytorialsi mogą liczyć w 2023 roku
+2 / -0KSSE: większe wsparcie dla części inwestorów w woj. śląskim
+2 / -0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
+1 / -0Przed nami XXV Ogólnopolskie Targi „Edukacja 2023” w Katowicach
+1 / -0Jak założyć fundację rodzinną? Przedstawiamy 6 kroków, jak to zrobić
+1 / -0Wojsko zaprasza na pierwsze targi pracy. “Możliwość awansu i brak rutyny”
1Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje, sarkazm? Eksperci znają odpowiedź
0Kierowca autobusu funkcjonariuszem publicznym? Trwają prace nad ustawą
0Zmieniła przekonania, mierzyła wysoko - Klaudia Klimas inspirowała podczas 5. Dnia Kobiet Przedsiębiorczych
0Sukces Targów BHP w Katowicach. To była największa impreza na Śląsku
0