Praca psychologa przez niektórych jest uznawana za przyszłościową, a przez innych za niskopłatną i nieatrakcyjną. Prawda oczywiście leży gdzieś po środku. Perspektywy zawodu oraz wynagrodzenia psychologa zależą w dużej mierzy od branży, w której działa dany specjalista, a także od doświadczenia zawodowego. Na czym polega praca psychologa i czy warto nim zostać?
Psycholog to specjalista zajmujący się badaniem i analizowaniem stanów psychicznych, a także konsultacjami w zakresie różnych zaburzeń takich jak fobia lub depresja. Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie i obroniła pracę. Każdy, kto chce zostać psychoterapeutą, musi dodatkowo ukończyć specjalne szkolenie, trwające zwykle około 4 lata. Cena za rok kursu wynosi od 5 do 12 tysięcy złotych. Psycholog bez ukończonego kursu może jednak znaleźć zatrudnienie w wielu różnych miejscach takich jak poradnie, szpitale, placówki medyczne, więzienia, sądy, szkoły, a także korporacje i firmy biznesowe. Wybór miejsca pracy zależy między innymi od ukończonej specjalizacji, a także preferencji w tym zakresie. Niektóre osoby po psychologii zajmują się diagnozą pacjentów, inne pracują w więziennictwie, a jeszcze inne w dziale HR w dużych firmach.
Psychologia jest kierunkiem, który uznawany jest za przyszłościowy. Liczba zaburzeń psychicznych rośnie, i to nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. Oznacza to, że będzie coraz więcej pacjentów. Jednocześnie psychologia może otworzyć różne ścieżki rozwoju na przyszłość, a więc nie trzeba ograniczać się do jednego miejsca pracy. Plusem w niektórych przypadkach jest możliwość zatrudnienia w formie online. Psycholog może przyjmować nie tylko stacjonarnie, ale również w formie zdalnej. W tym drugim przypadku może więc mieć pacjentów z innych miast w Polsce, a także z zagranicy. Z drugiej strony, psychologowie nie są zbyt dobrze wynagradzani, zwłaszcza na etatach. Konsekwencją jest odchodzenie wielu specjalistów z zawodu i próby przebranżowienia lub po prostu znalezienie zatrudnienia w międzynarodowej korporacji. Zwykle bez ukończonego kursu psychoterapii jest dosyć trudno polepszyć swoje zarobki. Wadą takiej pracy jest również duże obciążenie psychiczne, zwłaszcza jeśli chodzi o kontakt z osobami chorymi lub zaburzonymi. Szczególnie trudna jest praca w interwencji kryzysowej.
Zgodnie ze statystykami ze stycznia 2023 roku, wynagrodzenie psychologa wynosi około 4600 złotych brutto (mediana), natomiast średnia pensja na tym stanowisku to 3800 złotych brutto. Jednocześnie od stycznia 2023 roku, płaca minimalna w Polsce wynosi 3490 złotych brutto. Oznacza to, że średnia pensja psychologa, jak i mediana, są niewiele wyższe od wynagrodzenia minimalnego. Dobrze jednak pamiętać o tym, że dotyczy to psychologów na etacie. Niektóre osoby pracują tylko na pół etatu lub zarabiają stawkę od pacjenta. Z kolei specjaliści o dużym doświadczeniu i wysokich kompetencjach prowadzący własną działalność gospodarczą zarabiają często znacznie więcej. Prywatna wizyta u psychologa w Katowicach to koszt około 160-170 zł (źródło: https://mindhealth.pl/specjalisci/psycholog/katowice) i choć specjalista musi oczywiście odprowadzić podatek i pokryć koszty utrzymania gabinetu, pracując „na swoim”, na pewno ma szansę zarobić więcej, niż podana średnia krajowa.
Najem pod biznes? Tylko dla bogatych. Wszystko przez jedną decyzję resortu finansów
2931Wojsko Polskie przyciągnęło rekordową liczbę nowych żołnierzy
1404Ciąg dalszy czystki na gastronomicznej mapie Katowic. Znika 12-letnia restauracja
973Ranking: w tych miastach w Śląskiem zarabia się najwięcej. Sprawdź TOP 10
711Poradnik: jak zbudować predyspozycje zawodowe i znaleźć pracę marzeń
669Rzuć granatem – armia zaprasza na bezpłatne treningi w ferie. Również na Śląsku
+15 / -4Samochód roku 2023 pochodzi ze Śląska! Fabryka Jeepa Avengera działa w Tychach
+8 / -1Wojsko Polskie przyciągnęło rekordową liczbę nowych żołnierzy
+7 / -1Grupa Vaillant buduje nowy Hub IT w Katowicach. Niemcy stworzą 200 miejsc pracy
+6 / -2Po obradach Sejmiku: Grzegorz Boski z PSL uzupełnił skład zarządu woj. śląskiego
+2 / -0Wypalenie zawodowe - co zrobić, żeby praca nie przestała być pasją?
0Ranking: w tych miastach w Śląskiem zarabia się najwięcej. Sprawdź TOP 10
0Po obradach Sejmiku: Grzegorz Boski z PSL uzupełnił skład zarządu woj. śląskiego
0Wojsko Polskie przyciągnęło rekordową liczbę nowych żołnierzy
0Ciąg dalszy czystki na gastronomicznej mapie Katowic. Znika 12-letnia restauracja
0