Jak pracodawcy radzą sobie z nowymi wyzwaniami rynku, na którym karty rozdaje pracownicy dyktujący warunki zatrudnienia? Jakie zmiany wdraża MPiPS, aby... przybyło pracowników zagranicznych?
Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji na śląsku dotyczącej stopy bezrobocia i jej przyczyn. Kontynuując temat, spójrzmy na sytuację od pracodawców. Z jakimi problemami zmagają się podczas rekrutacji kandydatów na poszczególne stanowiska? Jak zachęcają tych, którzy już pracują, aby zostali? Branże, które mają największy problem z zatrudnieniem to w tej chwili: usługi, handel, gastronomia i produkcja.
Według Bigram sytuacja blisko 70% respondentów przyznaje, że z roku na rok pozyskanie odpowiednich kandydatów jest coraz trudniejsze. Aby przyciągnąć nowych pracowników ponad połowa przebadanych firm zwiększa budżet przeznaczony na wynagrodzenia, buduje pozytywny wizerunek marki pracodawcy poprzez działania Employer Brandingowe lub obniża (czy też w inny sposób zmienia) kryteria rekrutacyjne. Znacznie rzadziej stosowaną metodą jest podnoszenie pozapłacowych świadczeń pracowniczych – na nią decyduje się mniej niż jedna trzecia pracodawców.
Zdecydowana większość firm deklaruje, że woli najpierw podnosić kompetencje obecnych pracowników, a dopiero potem rekrutować nowych. Takie działanie dodatkowo buduje lojalność i zwiększa szansę na zatrzymanie wiedzy w organizacji.
Informacje te potwierdza Rafał Sudół – Dyrektor w firmie AmparKlima. Gówną specjalizacją przedsiębiorstwa jest wykonawstwo w zakresie instalacji systemów klimatyzacyjno – wentylacyjnych. Działa wiele lat na rynku zarówno w przestrzeni usług jak i produkcji:
- Branża, którą się zajmujemy diametralnie odczuła zmiany na linii pracodawca-pracownik. Od ok. 2 lat to pracownicy rządzą rynkiem. Nasze starania na pozyskanie,a przed wszystkim zatrzymanie pracowników to głównie podwyższenie wynagrodzeń. Jednak jeśli ktoś chce odejść, to pieniądze go nie zatrzymają, nie oszukujmy się. Stawiamy na rozwój naszych pracowników, by mogli rozwijać się współpracując z nami, jednak najczęściej ludzie kierują się aspektami finansowymi - mówi dyrektor - Jeśli chodzi o pozyskanie nowych pracowników to staramy się dotrzeć do rekruta poprzez poznanie jego potrzeb. Dlaczego chce z nami pracować, co go motywuje, czego oczekuje itd.
Z bardzo podobną opinią spotkaliśmy się w rozmowie z kierownikiem działu personalnego w firmie Ekookna - Barbarą Frankowicz - Przede wszystkim kwestie wynagrodzeń. Podwyższyliśmy stawki, aby zatrudnić nowych pracowników. W planach firmy na ten rok jest przyjąć 1200 osób do pracy i praktycznie ten proces został już zakończony. Nie musieliśmy obniżyć standardów rekrutacji, wystarczyło podwyższyć płace.
Warto dodać, że firma Ekookna stosowała też dodatkowe zachęty dla nowych pracowników w postaci m.in. gratyfikacji finansowych.
Przypomnijmy - stopa bezrobocia nada spada. Wg GUS w maju wyniosła 6,1%, w kwietniu 6,3%. Poziom bezrobocia na Śląsku jest jeszcze niższy - 4,7 %. Posłuchaj wypowiedzi dr. Krzysztofa Koja - dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach:
W lukę na rynku wpisują się ostatnie działania Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, które chce, aby cudzoziemcy mogli pracować dłużej (do 12 mcy) na podstawie oświadczenia. - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt nowelizacji ustawy o rynku pracy.
Obecnie na podstawie oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi obywatele m.in. Ukrainy, Białorusi, czy Rosji mogą wykonywać krótkoterminową pracę w Polsce (do 6 miesięcy).
Projekt, przygotowany przez resort rodziny i pracy, który trafił do konsultacji, zakłada rezygnację z konieczności ustalenia profilu pomocy dla bezrobotnego. - W opinii wielu powiatowych urzędów pracy, aktualny system profilowania pomocy wydaje się za mało elastyczny i w niektórych przypadkach uniemożliwia im skuteczne działanie, z powodu zamkniętego zakresu form pomocy możliwych do stosowania w ramach ustalonego dla bezrobotnego profilu pomocy - czytamy w uzasadnieniu. Podkreślono, że dzięki tym rozwiązaniom urząd pracy będzie mógł zastosować dowolną formę pomocy, którą uzna za celową.
W projekcie zaproponowano wprowadzenie nowego rozwiązania dla mikro i małych przedsiębiorstw. Chodzi o "bon ofertowy", który ma ułatwić tym przedsiębiorcom poszukiwanie kandydatów do pracy poza rejestrami powiatowych urzędów pracy.
- Jeśli powiatowy urząd pracy przyzna pracodawcy "bon ofertowy", wówczas będzie on stanowić gwarancję refundacji pracodawcy z Funduszu Pracy części kosztów rekrutacji pracownika, realizowanej przez agencję zatrudnienia. Bon ofertowy będzie mógł być przyznawany wyłącznie w przypadku, gdy powiatowy urząd pracy nie będzie miał możliwości (brak kandydatów w rejestrze) zrealizowania oferty pracy w określonym czasie i zostaną spełnione inne warunki określone w projekcie ustawy - podkreślono w uzasadnieniu.
Ponadto, projekt zakłada stworzenie mechanizmu wsparcia dla osób powracających do Polski. Chodzi o umożliwienie skorzystania z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej bez konieczności rejestracji w urzędach pracy.
Jak zaznaczono w OSR, projekt noweli zakłada wprowadzenie mechanizmów uniemożliwiających stosowanie staży zamiast zatrudnienia i traktowania stażystów jako darmowej siły roboczej. Nowe przepisy mają również silniej powiązać staż z zatrudnieniem.
Tagi: bezrobocie, Śląsk, rynek pracy
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
526Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
514JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
475Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
449Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
433Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Konferencja w sprawie pakietu deregulacyjnego odwołana. Projekt Brzoski wciąż na stole
0
~lokalny 2018-07-10
14:34:49
Niestety aby podwyżki rosły szybciej potrzebne jest obniżenie kosztów pracy, które w Polsce są absurdalnie wysokie. Powinno się dawać całą wypłatę pracownikowi, a on powinien odprowadzać sobie podatki i inne daniny. Gwarantuję, że po miesiącu wybuchłyby zamieszki. Pracownicy w większości nie są świadomi ile zapiera im Państwo i psy wieszają na pracodawcach.