Pierwsza polska fabryka ogniw akumulatorowych dla magazynów energii ma powstać na Śląsku, na pogórniczym terenie w Jastrzębiu-Zdroju. Wstępny projekt zaprezentowany został 30 maja 2022 r. w Katowicach. To krok do zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej regionu i całego kraju - podkreślono podczas poniedziałkowej konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
30 maja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja „Śląskie Magazyny Energii”. Jej tematem był projekt budowy pierwszej polskiej fabryki ogniw akumulatorowych dla magazynów energii, mający stanowić połączenie nowoczesności z myślą techniczną w walce o odnawialne źródła energii i niezależność energetyczną. Fabryka ma powstać na pogórniczym terenie w Jastrzębiu-Zdroju.
Wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli rządu – wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, wiceministra aktywów państwowych, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotra Pyzika, wiceministra klimatu i środowiska, pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusza Zyski i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, a także parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, związków zawodowych, świata biznesu, nauki oraz gości z Republiki Czeskiej. Fundację Śląskie Magazyny Energii reprezentowali prezes zarządu Janusz Gładysz i dyrektor projektu Kornel Pająk.
📌#Katowice
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) May 30, 2022
Wicepremier @SasinJacek wraz z wiceministrem @piotrpyzik wzięli udział w konferencji "Śląskie Magazyny Energii". Tematem jest projekt budowy pierwszej polskiej fabryki ogniw dla magazynów energii. pic.twitter.com/nrMTQ43QGu
Jak zaznaczył wojewoda Jarosław Wieczorek, transformacja energetyczna i przeobrażenia z terenu górniczego są dla regionu szalenie ważne.
Możemy się szczycić tym, że mieszkańcy województwa śląskiego bardzo chętnie korzystają z dobrodziejstw programów rządowych, jak i unijnych w kontekście pozyskiwania i transformowania się energetycznego przy gospodarstwach domowych. Jesteśmy liderem w Polsce jeżeli chodzi o korzystanie i wnioskowanie do programu „Czyste powietrze”. To pokazuje, że pomimo historii i kultury Śląska, pragniemy nowoczesnych technologii, nowoczesnych inwestycji i wydaje się, że właśnie Śląskie Magazyny Energii są również przyszłością tego regionu – dodał.
Gości witał również poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce Grzegorz Matusiak, będący inicjatorem „Śląskich Magazynów Energii”.
Ten projekt ma szansę się udać i chciałbym podziękować mojemu zespołowi parlamentarnemu, który wspiera w nowoczesnych technologiach energetycznych. To jest nasza szansa i nasz sukces już niedługo – mówił.
Podczas konferencji wicepremier Jacek Sasin odczytał list skierowany do uczestników przez szefa rządu.
Dzisiejsze spotkanie daje kolejny dowód, że Śląsk przeszedł wiele zmian, które pozwalają pisać nowe karty w historii jego rozwoju (…) Pionierski projekt stworzenia Śląskiego Systemu Magazynowania Energii to wizja przyszłości w szerokim tych słów znaczeniu. To wizja wzmacniania bezpieczeństwa i niezależności energetycznej regionu i całego kraju – napisał premier Mateusz Morawiecki.
Wicepremier Jacek Sasin zaznaczył, że niejednokrotnie uczestniczył już w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w spotkaniach poświęconych górnictwu.
Często te rozmowy dotyczyły niestety schyłku górnictwa, tego, aby wyznaczyć pewien kres w tej gałęzi przemysłu i często padało tutaj pytanie: „Co dalej? Jaka pespektywa dla Śląska? Jaka perspektywa dla Polski, dla polskiej suwerenności energetycznej? Jak powinniśmy nasze bezpieczeństwo energetyczne budować i zabezpieczać?”. Cieszę się, że dzisiaj właśnie mówimy o tym, mówimy o przyszłości, o tym jak to nasze polskie bezpieczeństwo energetyczne zachować. Ale rozmawiamy również o tym, jak inwestować na Śląsku, jak tworzyć tutaj miejsca pracy, tak, aby mieszkańcy Śląska nie ucierpieli na transformacji energetycznej – podkreślił wicepremier, który mówił również o inwestycjach związanych z energetyką, m.in. o energetyce jądrowej, odnawialnych źródłach energii czy fotowoltaice. – Odnawialne źródła energii wymagają stabilizacji. Elementami stabilizacji są z jednej strony nowoczesne elektrownie, a z drugiej będą to również magazyny energii. Stąd tak ważne spotkanie i zapoczątkowanie procesu, abyśmy w tym zakresie byli samowystarczalni – dodał.
#Katowice
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) May 30, 2022
🎥Wicepremier @SasinJacek podczas konferencji "Śląskie Magazyny Energii" ▶️ pic.twitter.com/GaqANiJDUS
Śląskie Magazyny Energii to inicjatywa, dzięki której możliwe będzie stworzenie polskiej fabryki produkującej magazyny energii, a konkretnie ogniwa akumulatorowe na czeskiej licencji HE3DA.
Przyczyni się to do zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, jak również pozwoli na zagospodarowanie istniejącej infrastruktury należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., utworzenie nowych miejsc pracy czy ograniczenie kosztów utrzymania terenów pogórniczych.
Jak podkreślono podczas konferencji inicjatywa ma podwaliny w czeskiej technologii, a do jej powstania doprowadziła współpraca pomiędzy tymi dwoma państwami. Podczas wydarzenia dr Jan Procházka oraz przedstawiciele Fundacji Śląskie Magazyny Energii Janusz Gładysz i Kornel Pająk podpisali umowę o współpracy pomiędzy stroną polską a czeską w zakresie tej inwestycje i wymiany technologicznej. Na gruncie krajowym podpisano także umowę o współpracy między Fundacją a Spółką Restrukturyzacji Kopalń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Budowa S1 Przybędza - Milówka. Tak wyglądają dziś tunele pod Baranią Górą (foto)
3900Będą utrudnienia na A4 Katowice-Kraków. Rusza remont wiaduktu na węźle Brzęczkowice
1998SKO zablokowało budowę kompleksu hotelowo – mieszkalnego w Bielsku-Białej
824A po remoncie znów kajakiem. Kanał regatowy w Parku Śląskim przejdzie metamorfozę
801Była fabryka maszyn, będą mieszkania. Twórcy biurowców .KTW przebudują rybnicką Ryfamę
621W Beskidach może powstać kurort z termami. Ruszył przetarg na odwiert badający zasoby wód geotermalnych
+105 / -6Budowa S1 Przybędza - Milówka. Tak wyglądają dziś tunele pod Baranią Górą (foto)
+10 / -1Prymat, producent przypraw z Jastrzębia-Zdroju, rozbudował swoją fabrykę (foto, wideo)
+6 / -0Częstochowa przepłaciła, Bytom kupił podróbki. Afera o odblaskowe ludziki w Śląskiem
+5 / -2W JSW trwa rozruch nowoczesnej instalacji. Będzie wykorzystywana przy elekrociepłowni
+3 / -06 zadań - za niemal 150 mln zł. Katowice rozstrzygnęły przetarg na drogowe inwestycje
0Bez dni miasta i innych imprez z gwiazdami. Rybnik w 2023 roku zaciśnie pasa
0Osiedla przyszłości będą myśleć za mieszkańców. Lem to przewidział pół wieku temu
0To już pewne. Firma z Katowic stworzy plan naprawy A1 Pyrzowice - Piekary Śl.
0Rekordowe zamówienie polskiej kolei regionalnej. Polregio kupi składy za 7 mld zł
0
~lokalny 2022-05-31
15:41:13
Też macie wrażenie, że jak się znów do tego Sasin zabiera to będzie to wałek na dużą kasę? Oczywiście pomysł super i trzymam kciuki za realizację, tanią realizację.
~prezes 2022-05-31
15:52:32
Miejmy nadzieję, że udział Sasina był wyłącznie dekoracyjny, a realizacją zajmą się ludzie ze Śląska
~Andrzej T. 2022-06-05
13:58:05
My mamy do zaoferowania tylko teren i siłę roboczą a inni to co najważniejsze czyli wiedzę. Dlaczego tak jest? Bo nie promuje się ludzi zdolnych ale miernych bo wiernych. Jest powrót do komuny. Rzad PiS popiera wyłącznie państwowe firmy gdzie siedzą na stołkach ich ludzie.