Wioletta Zielonka - specjalistka, z którą rozmawiamy na temat segregacji odpadów - nie ma złudzeń. Śmieci w tzw. czarnych kubłach sprawiają najwięcej problemów. Dlaczego? Warto poczytać zwłaszcza, że dzisiaj (5 czerwca) przypada Światowy Dzień Ochrony Środowiska.
To wyjątkowy moment w roku, kiedy cała planeta mówi jednym głosem: zadbać o Ziemię warto i również trzeba! To globalne święto, ustanowione przez ONZ w 1972 roku podczas Konferencji Sztokholmskiej, ma na celu zwrócenie naszej uwagi na to, jak ważne są działania na rzecz środowiska.
W różnych zakątkach świata odbywają się z tej okazji liczne akcje: sprzątanie plaż i lasów, warsztaty, edukacyjne kampanie czy konferencje wszystko po to, by promować zdrowszy, bardziej zrównoważony styl życia.
W czasach, gdy kryzys klimatyczny dotyka nas wszystkich coraz bardziej bezpośrednio, to święto nabiera jeszcze większego znaczenia. Bo troska o planetę to coś, co łączy nas wszystkich niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy stylu życia.
Z tej okazji zapytaliśmy Wiolettę Zielonkę Spec. ds. gospodarki odpadami w firmie EKO SP. z o.o. z Rybnika, specjalizującą się w segregacji odpadów, o ich spojrzenie na temat związany z dbaniem o naszą planetę.
Red: Jakie odpady są najtrudniejsze do przetworzenia?
Wioletta Zielonka: Przetwarzanie odpadów jest kluczowym zagadnieniem, a niektóre typy odpadów stanowią szczególne wyzwanie. Jeżeli chodzi o odpady komunalne to najtrudniejsze do przetworzenia, są zmieszane odpady komunalne (tzw. czarny kubeł) - w skład tych odpadów wchodzi wiele różnych materiałów, często mocno zanieczyszczonych, co utrudnia ich segregację oraz recykling.
Red: Czy ludzie dobrze segregują odpady? Jeśli nie, to z czym jest największy problem?
Segregacja odpadów jest na lepszym poziomie niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż są obszary wymagające poprawy. Wydaje mi się, że wiele osób nie zna zasad prawidłowej segregacji odpadów, co prowadzi do częstych pomyłek.
Red: Co każdy z nas może robić, aby lepiej dbać o środowisko?
Każdy z nas ma wiele możliwości, aby przyczynić się do ochrony środowiska. Między innymi ważne jest, aby prawidłowo segregować odpady, ale myślę, że powinniśmy uczyć się zasad tzw. zero waste, czyli mówiąc prosto zero marnowania. Przede wszystkim starać się ograniczać ilość wytwarzanych odpadów, wykorzystywać przedmioty wielokrotnie, a nie jednorazowo, wybierać te opakowania, które można łatwo przetworzyć lub ponownie użyć. Każda, nawet najmniejsza zmiana w naszych codziennych nawykach może przyczynić się do ochrony środowiska. Pamiętajmy, że to, co robimy dzisiaj, ma znaczenie dla przyszłych pokoleń.
Pamiętajmy troska o środowisko to nie moda, ale konieczność. Wspólne działania, edukacja i świadomość mogą przyczynić się do lepszej przyszłości dla nas i kolejnych pokoleń.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1296PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
733Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
564Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
560Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
441Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
0